Bara gerilimini düşürmek

Başlatan Mnemonic, 09 Temmuz 2013, 10:22:32

Mnemonic

Merhaba arkadaşlar.
öncelikle hepinize hayırlı ramazanlar.
yeni bir proje ile uğraşıyorum. bu bağlamda 300V bara gerilimini en kolay yoldan 30Volta indirmem gerekli.
30V'da yüksek akım çekeceğim. bu yüzden trafoyada mosfer tarzı birşey kullanmak istemiyorum
bu işin en kolay yolu nedir ?

polleme

Yüksek akım çekecekseniz en iyi seçeneklerden biri istemediğiniz trafo. Kalın telle sağlam sarılan bir seconder sargılı trafo işinizi rahat görür. Tabii gerilimin AC olduğunu varsayıyorum.

Mnemonic

Evet berlitmeyi unutmuşum gerilim 300V DC :)
bunu 30V'a indireceğim ve yaklaşık 75 A akım çekeceğim

xenix

Bu güç için Full-Bridge çevirgeç kullanmak zorundasınız.

Eğer izolasyon gerekli değilse interleaved 2 veya 3 fazlı buck çevirgeç de kullanılabilir. %10 duty de çalışacağı için mosfet çok verimsiz kullanılmış olur ama yine de çalışır.

Benim tavsiyem Full-Bridge den yanadır.

polleme

Bunun için SMPS yapısında bir kaynak makinası iş görür diye tahmin ediyorum. Kaynak makina çıkış voltajları istediğiniz seviyede olabiliyor, akımları 200A'e kadar çıkabiliyor. Direkt işinizi görmese de üzerinde oynanarak birşey çıkabilir. İstediğiniz çıkış gücü neredeyse 3 KVA'ya dayanıyor, ben olsam bunu kendim yapmaya çalışmazdım.

Mnemonic

aslında benim kafamda çok daha basit bir yöntem var
100A bir IGBT yada mosfeti %10pwm tetikleyerek ve peşine yüksek faratlı bir kondansatör koyarak kullanmak var
yani burada gerçekten full bridge sürmeye gerek varmı tek mosfet yeterli olmazmı ?
ben bundan bile daha basit bir yöntem arıyorum aslında :)

Logan

Kaynak veya punta makinesi gibi birşey yapmayı planlıyorsunuz sanırım. xenix'in dediği gibi full bridge topoloji ile yapılabilir. Ya da two switch forward ile de yapabilirsiniz. Başka yollarla verimliliği ve kararlılığı sağlayamayabilirsiniz.
İmza.

polleme

Bu denli yüksek güçlü bir devre basit yöntemlerle, kontrol veya güvenlik olmadan yapılırsa en ufak bir aksilik veya beklenmeyen durumda çok şiddetli bir şekilde gümler, yaralanmaya bile yol açılabilir. Ben riske girmeyin derim, yapacağınız devre ne olursa olsun güvenliği elden bırakmayın.

Mnemonic

peki o zaman olayı şöyle çevirelim dc 300V'u ben sonuçta ac 220den elde ediyorum Dc üzerinde değilde AC üzerinde bu şekilde %10luk bir indirgeme dorumu trafosuz nasıl yapılır
not: trafo kullanmamamın sebebi hem yerim dar hemde yüksek maliyetden kaçınma
30V 100A bir trafo kafam kadar olur :)

polleme

@xenix'in önerdiği yöntem en mantıklısı o zaman. Hem küçük bir trafo ile izolasyon sağlanır, hem de istenilen güç elde edilebilir.

CaFFeiNe

220/24v  3KW trafo için teklif aldınızmı? belkide beklediğiniz kadar yüksek değildir fiyatı

Icarus

Alıntı yapılan: Mnemonic - 09 Temmuz 2013, 14:11:35
peki o zaman olayı şöyle çevirelim dc 300V'u ben sonuçta ac 220den elde ediyorum Dc üzerinde değilde AC üzerinde bu şekilde %10luk bir indirgeme dorumu trafosuz nasıl yapılır
not: trafo kullanmamamın sebebi hem yerim dar hemde yüksek maliyetden kaçınma
30V 100A bir trafo kafam kadar olur :)
3kW'dan bahsediyorsun, push-pull veya full-bridge dışında kullanabileceğin birşey yok. Hatta inan böyle bir smps'nin karşılacağı problemler yanında topoloji inan çok önemsiz bir detay :)

Söylediğiniz tek elemanlı foward converter tarzı birşey yapmak ise delilik olur. Yük dengesizliği kadar snubber koyarsınız yani eğer çıkışta yük yoksa snubber için 3kW'lık bir dirence ihtiyacınız olacak :D :D

mozkan87

3KW lık bir trafo yaklaşık 20 kilo olur ve fiyatıda 5-6 yüz tl civarında olur.

Mnemonic

Sıkıntıda orda zaten
bahsettiğimiz alan bır el kontrol unutesı kadar
kabaca tarıf edersek fabrıkalarda bulunan vınc kontrol kumandalarından bıraz daha buyukce bır el unıtesıne sıgması gerekıyor

CaFFeiNe

Meanwell 3000W SMPS boyutları 27x17x6cm, işiniz zor