glcd çok menlimli

Başlatan salih_yavuz, 10 Temmuz 2013, 17:05:12

salih_yavuz

merhaba arkadaslar glcd ile bi prjem var bu konuda yardımcı olablsenız sevınırım 
glcd de belirli bi alana üzerindekiler silmeden sayı girmek ve bu sayıyı 0 ile 1000 arası artırmak için ne yapmalıyım ? yaptıgım projede bunu yapamadım belirli bi alanı silip o alanda dondurmek istedim aama glcd_init(on) ; ile bütün ekran sliniyor ben sadce belirli bi alanı sildirmek istiyrum ?

teskler şimdiden

Kabil ATICI

Bu noktada aslında iki seçeneğin var.
Birincisi GLCD ekrana göndermek istediğin  veriyi bir RAM bölgesine yazıyorsun. Her şey tamam olduktan sonra GLCD ekrana gönderiyorsun. Bu durumda 1Kbayt ram alanı gerekir.

İkinci yöntemde GLCD üzerine gönderilen veri durur. Sadece istenilen bölgeye veri gönderilir. Silmene gerek yoktur. Çünkü göndereceğin veri hem 1'leri hem 0'ları içerir.

Ek olarak GLCD ekranını değiştirebilirsin. Muhtemeler KS108  seri veya eşdeğeri bir kontrolcu bulanan LCD kullanıyorsun.
T6369 veya eş değeri bir kontrolcu kullanan bir GLCD kullanabilirsin. Bu GLCD üzerinde resim ile yazı alanı birbirinden ayrılmıştır.

Yani GLCD üzerindeki bir alanı değiştirmek için o alanı silmen gerekmez. Sadece verini o alana gönder.
ambar7

erpay

İstediğin şeye benim de ihtiyacım olmuştu sorunu şu şekilde çözdüm : Boş bir resim tanımladım onun boş kısmını kopyalayıp ekran üzerinde değiştirmek istediğim yere bastırarak orayı silmiş oldum, sonra da orada çıkmasını istediğim yazıyı bastım bu arada bütün bunları MikroC üzerinde yaptım.

LukeSkywalker

Eğer silmek istediğiniz kısım kare veya diktörtgen ise, "rectangle" komutlarını kullanarak silebilirsiniz.

musti463

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 12 Eylül 2013, 18:52:39
Eğer silmek istediğiniz kısım kare veya diktörtgen ise, "rectangle" komutlarını kullanarak silebilirsiniz.

Evet bende  bu yöntemi kullandım içi dolu dikdörtgen çizdir silmek istediğin yere
Mustafa Emir SADE