Analog Filtreleme

Başlatan Farukc, 11 Temmuz 2013, 15:19:59

Farukc

Alıntı yapılan: gtekdemir - 11 Temmuz 2013, 20:00:49
Analog inputlarım için filtre kullanacağım zaman low pass second order sallen key topolojisini tercih ediyorum. Rail to Rail i/o olan bir opamp seçerek 50Hzlik bir aktif filtre yapabilirsiniz, opamp olarak microchip firmasının MCP6024 kullanabilirsiniz mesela. Devre şeması ve pasif kompenent değerlerini nette kolayca bulabilirsiniz.
Rica etsem link atabilirmisiniz?

gtekdemir

http://www.calculatoredge.com/electronics/sk%20low%20pass.htm

Linkte gerekli hesaplama ve devre şeması mevcut. Cb= 10n, Ca=20n, Ra=Rb=220k değerleri ile yaklaşık 50Hz' lik bir düşük geçiren filtre elde edebilirsin. Bu arada verdiğim linkteki şema kazanç 1 olursa geçerli, daha yüksek kazanç için devreye iki direnç daha eklemek gerekiyor.

Farukc

Alıntı yapılan: gtekdemir - 12 Temmuz 2013, 07:27:22
http://www.calculatoredge.com/electronics/sk%20low%20pass.htm

Linkte gerekli hesaplama ve devre şeması mevcut. Cb= 10n, Ca=20n, Ra=Rb=220k değerleri ile yaklaşık 50Hz' lik bir düşük geçiren filtre elde edebilirsin. Bu arada verdiğim linkteki şema kazanç 1 olursa geçerli, daha yüksek kazanç için devreye iki direnç daha eklemek gerekiyor.
Burada gerilim bölücü var acaba bu gerilim bölücü ile de 0-10 0-5 e çevirip aynandada filtreleme yapılabilirmi.

mesaj birleştirme:: 12 Temmuz 2013, 16:42:55

Burada opampdan çıkanı atmegaya  vs yazan yeride sensöre girmem gerekiyor demi. Ve 10 k direnç 220 pf ve 100 pf kondasatör koycam olurmu?

Yuunus

arkadaşlar konu biraz burayla alakalı olduğu için yeni konu açmadım. STM32f4 ile adc ölçümü yapacağım, 4 ayrı kanaldan 500 us de bir örnek alacak şekilde bir devre tasarlayacağım ancak kafama şu low pass filtre takılıyor. girişe bu filtreyi koymazsam adc olcumu stabil olmuyor, koyunca da acaba girişteki bu kondansatör ve direnç ölçüm yaparken hataya sebep olur mu? şarj deşarj süresi açısınından düşünüyorum. Yoksa yanlış bir yere mi takılıyorum. yada bunlarla hiç uğraşma sample-hold amplifier lar var onlardan mı kullanmalıyım.