Akım trafosu elektrik harcar mı?

Başlatan muhammedkemal, 17 Temmuz 2013, 02:05:42

muhammedkemal

Selamlar,
Akım trafosunda dönüşüm yapılıyor ve sekondere bağlanan direnç üzerinden akım akıtılıyor, direncin voltajı ölçülüyor ve işlem tamam oluyor.

Peki ben 50A akım akıttığım ve 50:1 dönüşüm oranlı bir trafoda elektrik harcıyor muyum ?
Sekonder = 1A olacak, bu ölçüm sistemi elektrik tüketmiş olmuyor mu?

Ya da ben çalışma mantığını tam anlayamadım.

camby

Harcar , aynı trafo mantığı. Çıkışındaki akım x gerilim kadar güç çeker ölçtüğü hattan.

Salih

Alıntı yapılan: camby - 17 Temmuz 2013, 08:54:28
Harcar , aynı trafo mantığı. Çıkışındaki akım x gerilim kadar güç çeker ölçtüğü hattan.

Arkadaşa katılıyorum.
Bu güç harcamasını azaltmak için trafonun sekonder direncini mümkün olduğu kadar
küçük tutmalıdır. Zaten pratik de de böyle yapılır. 

muhammedkemal

Peki Akım trafosuyla DC elektrik ölçmemde bir sakınca var mı ?

Salih

Icarus

Alıntı yapılan: muhammedkemal - 17 Temmuz 2013, 14:22:10
Peki Akım trafosuyla DC elektrik ölçmemde bir sakınca var mı ?
Akım trafosuyla DC akımda ölçebilirsin. Ancak ne yaptığını bilmen gerekiyor. Çünkü DC akım ölçmeğe kalktığında o artık bir trafo değil.

Okan AKÇA

dc akımda manyetik alan oluşmadıgı icin sekonderde gerilim indüklenmeyeceginden hic bir şey olmayacaktır.

muhammedkemal

Alıntı yapılan: cyclone - 17 Temmuz 2013, 17:49:52
dc akımda manyetik alan oluşmadıgı icin sekonderde gerilim indüklenmeyeceginden hic bir şey olmayacaktır.

Alıntı yapılan: Icarus - 17 Temmuz 2013, 16:20:50
Akım trafosuyla DC akımda ölçebilirsin. Ancak ne yaptığını bilmen gerekiyor. Çünkü DC akım ölçmeğe kalktığında o artık bir trafo değil.

Hocalarım cevaplarınız çelişiyor .

papsukkal

Aslında çelişmiyor. Farklı yöntem ve farklı hesap kitap demişler.

Cevabı ben de merak ettim.

z

DC akım transformator ile ölçülemez. Fakat transformatör çekirdeğinin bir bölümüne magnetik akıya duyarlı malzeme (Hall vs) konulursa magnetik akı şiddeti dolayısıyla da akım şiddeti öğrenilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

Sadece bir tek magnetik nüve ve bir tek sargıdan oluşmuş bir akım trafosuyla DC akım ölçebilirsiniz. (Hall sensörüne lüzüm kalmadan)
Ancak 1. mesajımda da dediğim gibi "o artık bir trafo değil". Sarım sayıları önemli değil, size vediği şey ise akım yada voltajda değil.
Olay şudur: Malzemenin atomarının(moleküllerini) precession frekansını ölçüyorsunuz bu magnetik alan şiddetine bağlıdır. Oradanda DC akım direkt çıkıyor

Analyzer

Alıntı yapılan: Icarus - 17 Temmuz 2013, 22:33:59
Sadece bir tek magnetik nüve ve bir tek sargıdan oluşmuş bir akım trafosuyla DC akım ölçebilirsiniz. (Hall sensörüne lüzüm kalmadan)
Ancak 1. mesajımda da dediğim gibi "o artık bir trafo değil". Sarım sayıları önemli değil, size vediği şey ise akım yada voltajda değil.
Olay şudur: Malzemenin atomarının(moleküllerini) precession frekansını ölçüyorsunuz bu magnetik alan şiddetine bağlıdır. Oradanda DC akım direkt çıkıyor
Selam,

Somut şekilde örneklendirebilir misiniz?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Icarus

papsukkal

Yani anlatmayacaksın :P

Ya da yapılacak işlem biraz karışık.

DataDiver

Ölçüm alırken güç harcanmasından ziyade pratikte trafo iç direncinden dolayı boşta bile güç tüketmez mi?

Bir de lafı geçmişken, "DC" nin başına sonuna birşey eklememize gerek var mı zaten türkçesi "doğru akım" değil mi ?