dc motor hız kontrolü ve pozisyonlama?

Başlatan mir_as82, 17 Temmuz 2013, 11:43:20

mir_as82

Arkadaşlar 250-300 watt 10000 devirde dönen dc motorum var.(Motorun miline bağlanan cismin atalet momenti 0.003 kg.m2. 700 gramlık bir disk).Ben bu motoru rampalı bir şekilde kaldırıp daha sonra rampalı bir şekilde sabit bir noktada durdurup ve daha sonra 45 er derecelik açılarla döndürmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Tagli

Motorun ucunda dişli kutusu falan var mı yoksa doğrudan mı diske bağlı? 10000 devirlik motorla ucunda dişli kutusu olmadan konum kontrolü yapmak zor olur.
Gökçe Tağlıoğlu

mir_as82

Motorun milini diske doğrudan bağlamak istiyorum.

Okan AKÇA

dc motorla ugraşma bence servo motora gec

mir_as82

Peki arkadaşlar bildiğiniz dc motor hız kontrol devresi var mı? Denenmiş  24vdc, maximum 15 amper, 250 watt civarında dc motor hız kontrol devresi (ares çizimi olabilirse daha iyi olur) olan varsa paylaşabilir mi?

pea

10000 devir kontrol için çok hızlı olur. 1/8 devir döndürmekten bahsediyorsunuz bir de.
Hassas enkoder + enkoder modüllü mikrokontrolcü + sürücü + matematiksel model + kontrol algoritması + deneyler...
Çok uğraşırsınız, çok harcarsınız.

mir_as82

benim pozisyonlama için hıza ihtiyacım yok. İlk pozisyonlamayı motoru yavaşlatıp mekanik olarak yapabilirim. Daha sonraki pozisyonlamalar 3 saniye içinde olabilir. Örneğin referans pozisyonda durdu diyelim motor. Bir sonraki pozisyona 3 saniye sonra gidebilir. Bunun gibi diğer 6 pozisyonlara bu şekilde gidebilir. Kanaatimce 750 ppr değerinde bir servonun hassasiyetinde olursa sistemim işimi görebilir.
Peki hocam bu yöntem zor diyelim 10 000 devirlik servo motor ve sürücüsü nerden bulurum ve fiyatı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Okan AKÇA

Alıntı yapılan: pea - 17 Temmuz 2013, 13:46:26
10000 devir kontrol için çok hızlı olur. 1/8 devir döndürmekten bahsediyorsunuz bir de.
Hassas enkoder + enkoder modüllü mikrokontrolcü + sürücü + matematiksel model + kontrol algoritması + deneyler...
Çok uğraşırsınız, çok harcarsınız.
hocama kesinlikle katılıyorum. boşa harcanacak zaman varsa  uğrasılır.

Salih