LaTeX kullanan var mi ?

Başlatan gumush, 18 Temmuz 2013, 19:38:11

gumush

Genel olarak word yazilimini sevmememden kaynaklanan nedenlerden dolayi bir arayis icindeyim. Yurt disinda da tezleri incelerken gordum LaTeX kullanimi oldukca yaygin. Amacim sadece formul yazimlarini kolaylastirmak degil ( formuller icin sanirim word icinde bir cok eklenti var )

LaTeX konusunda tecrubesi olan var mi ?

Ogrenme egrisinin iyi olmamasi nedeniyle endiselerim var.

Fikirlerinizi ogrenmek isterim.

Hikmet Gumus  izmir

z

Forumlarda ve websitemde Latex kullanıyorum. Fakat yazım hızını çok düşürüyor.

Eğer amaç matematiksel yazım ise wordun matematikle ilgili eklentisiyle daha hızlı yazılıyordu diye hatırlıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gumush

Aslinda su anda arastirma asamasindayim , alisma sureci gozumu korkutuyor. Birde dokuman sablonu olusturma kismi dusunduruyor. Eger karar verebilirsem tez islerimide LaTeX'de yapabilirim sanirim.
Hikmet Gumus  izmir

Icarus

NaMcHo

Alıntı yapılan: gumush - 18 Temmuz 2013, 20:09:53
Aslinda su anda arastirma asamasindayim , alisma sureci gozumu korkutuyor. Birde dokuman sablonu olusturma kismi dusunduruyor. Eger karar verebilirsem tez islerimide LaTeX'de yapabilirim sanirim.
Ben tezimi latex ile yazdım, şablon oluşturmak dediğiniz gibi uğraştırıyor ancak bir kaç haftalık ısınma turlarından sonra oldukça kolay gelmeye başlayacaktır.
Tez yazımlarında word'den daha pratik bence.

Yeni çıkacak olan latex de(latex 3.0 sanırım) şablon oluşturmayı daha pratik hale getirceklermiş bir yerde okumuştum.

yxsdf

Latex ve Word sayısal bilimlerden bahsediyorsak bence kıyaslanamazlar. Latex'in bu konuda tekel olduğu bir gerçektir. Ben word le yazılan daha bir tane makale görmedim. Ayrıca Latex ile yazmak hızlı yazmanızı sağlar, çünkü fare kullanımını en aza indirir. Tez vb. yazım durumlarında zaten okulunuzun size sunduğu şablonlar olmak zorunda. Benzer şekilde makale yazacağınızda da IEEE, Elsevier, Springer vb. Latex templateleri vardır. Internette istemediğiniz kadar örnekleri mevcut.

Ben Latex öğrenmeye ödevleri Latex ile yazarak başladım. Şimdi de Latex takıntılı oldum. Geçen bir sayfalık dilekçe yazmak için Word'u açtım. İstediğim gibi yapamayınca açtım Latex'de yazdım :)

Bu arada ben matematik doktora öğrencisiyim.
www.yxsdf.com © 2014

CaFFeiNe

yaw insan siteye bi screenshot koyar nasıl program bu

latex yazıp google görseller yaptım, iyiki hatun yoktu odada :)

camby

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 18 Temmuz 2013, 21:14:46
yaw insan siteye bi screenshot koyar nasıl program bu

latex yazıp google görseller yaptım, iyiki hatun yoktu odada :)

+1

caps istiyoruz : )