Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

DS1302 hafıza pili sorunu

Başlatan Recep METE, 21 Temmuz 2013, 09:54:44

Recep METE

Arkadaşlar ccs c de ds 1302 rtc ile yaptığım çalışmaya ekledğim (vcc1 bacağına, 8. bacağa) hafıza pili işlem yapmıyor.Pil dolu.ds1302'nin 8. bacağına taktım.Pil 3 volt.Diğer bacağını toprağa bağladım.Saat çok güzel çalışıyor.Ancak breadboardun enerjisini kesince haliyle hafıza pili dediğimiz pil devreye girip saatin  ayarını  bozulmaması gerekir.Ancak tekrar breadboarda enerji verince saatin  ayar bozulup  baştan başlıyor.Acaba ne yapmalıyım.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Kabil ATICI

1- programın başlangıç satırı civarlarında ilk açıldığında saati sıfırlayan bir satır olabilir. (muhtemeler). Program saat başlatma satırlarına kontrol et.
2-DS1302 için pil yerine kondansatör veya şarjlı pil gerekebilir.
3-Yeterli önlem almadığnı için DS1302 kapanışta sıfırlanıyor...
4- Bu konuda form da daha önce ayrıntılı bir şekilde işlendi bir bak...
ambar7

Recep METE

Teşekkür ederim hocam.

mesaj birleştirme:: 21 Temmuz 2013, 11:27:11

sabit olarak girdiğim değerleri sildim.Düzeldi.Artık hafıza pili işlem yapıyor yani rtc_set_datetime(01,01,12,01,00,00); kısmını programdan sildim düzeldi.Program her çalışmada bunu gördüğü için hep buradan başlıyormuş.Hafıza pili aslında işlem yapıyormuş ancak program daki hata bizi sürekli başa getiriyormuş.Yardımcı olan herkese teşekkürler.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d