18F97J60 I/PF veya TQFP 0,4mm lik header

Başlatan Gökhan BEKEN, 26 Temmuz 2013, 17:17:48

muhittin_kaplan

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: ambar7 - 31 Temmuz 2013, 16:29:23
(pozitif hikayesi burada zaten) Temelde işlem fotograf pozlama tek farkla görüntü pozitif. Işık gelen yerler pişiyor  bağlar kopuyor, kırılıyor NaOH'da bu malzemeyi kart üzerinden söküp alıyor. Geriye yolların olduğu yerler kalıyor.
Teşekkür ederim hocam, allah razı olsun.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Icarus

dryfilm en süperi ama ben temin edemedim, eğer tedarikçi bilen varsa benimde ihtiyacım var.

@meftun:
* NaOH çözeltisi 10gr/litre derişimde olmalı, daha yüksek olursa bütün kaplama kalkıyor. :(
* Herşeyden önce ufak bir kaplanmış board al. Yaklaşık 3cmx3cm veya bu civarda parçalara böl 3-4 tane parça olsun. Üzerinde yatay,dikey ve çapraz ince ve orta kalınlıkta yollar olan bir test film'i bas (ister laser, ister inkjet). Bu ufak parçaları en kadar pozlama süresine ihtiyacın olduğunu test etmek için dene. Pozlama süresi kullandınız lambanın ışık spectrumuna ve şiddetine bağlı

muhittin_kaplan

hgs

Bu kadar ugraşılacağına 0.5mm çip sipariş edilse şimdiye gelmişti. İşlemcinin ayaklarını dipe çevirmeye uğraşmakda ayrı yanlışlık. Prototip devreyi çizip pcb bastırmak gerek. Çevirici pcb basmaktan daha mantıklı olur.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: hgs - 31 Temmuz 2013, 23:54:36
Bu kadar ugraşılacağına 0.5mm çip sipariş edilse şimdiye gelmişti. İşlemcinin ayaklarını dipe çevirmeye uğraşmakda ayrı yanlışlık. Prototip devreyi çizip pcb bastırmak gerek. Çevirici pcb basmaktan daha mantıklı olur.
Hocam fena mı oldu, bu konu sayesinde adını hep duyupta cesaret edemediğim bir yöntemi öğrenmek üzereyim.
Geçenlerde bir firmadan çift taraflı delik içi kaplamalı 1 adet 10cmx10cm pcb teklifi istedim, en az 1 metre karelik basabiliriz, yani en az 100 adet kart basarız dediler, fiyatıda yanlış hatırlamıyorsam 235 TL idi, bana fazla geldi.
Bu arada 0,4mm lik devreyi iptal ettim başka bir pic ile(18f67j60) aynı işlemi yapabiliyormuşum. İkiside 128k flash belleğe sahipmiş.

@muhiddin hocam önerdiğiniz yöntem için teşekkür ederim.

düzenleme: 10 adet yazmışım 100 adet olarak değiştirdim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

muhittin_kaplan

Meftun ben hala denemedim, kalitesine birşey diyemeyeceğim.

hgs

"PCB basma yöntemlerinin öğrenilmesi"nin bir amaç haline gelmesi yanlış.
Türkiyede fiyatlar fahiş ise çinden direk bastırırsın olur biter.

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: hgs - 01 Ağustos 2013, 09:01:04
Bu senin tercihindir.
"Zanaatın kötüsü davulculuktur, onu da öğren karnında dursun" derler.
ambar7

SERRO EFE

Alıntı yapılan: hgs - 01 Ağustos 2013, 09:01:04
İyide 1-2 prototip için 2-3 hafta çinliyimi bekleyeceğiz. Buradaki tartışılan yöntemlerin çoğu prototip aşamasında daha düzgün ve kolay işçilik için. Sadece 1 adet pcb ihtiyacımız oldu çizdik kim basacak 1 adet pcbyi?

hgs

Çinliyi beklemeyeceksen türkiyede 200TL verip yaptırırsın kalitesiz pcbleri 1 haftada. İş görürmü görür.

Amatörler amatörce düşünür.  Bu düşünce tarzını aşın artık.

Başlık pcb nasıl üretilir başlığı değil. Başlığı açan kişide dahil, pcbyi nasıl basarıma yoğunlaşmış durumda. PCB yi basmakmı önemli yoksa projeyi yapmakmı hedeftir ?

SERRO EFE

Alıntı yapılan: hgs - 01 Ağustos 2013, 11:01:21
Amatörler amatörce düşünür.  Bu düşünce tarzını aşın artık.
Başlık pcb nasıl üretilir başlığı değil. Başlığı açan kişide dahil, pcbyi nasıl basarıma yoğunlaşmış durumda. PCB yi basmakmı önemli yoksa projeyi yapmakmı hedeftir ?
Prototip pcb hazırlayanı amatör olarak görmekte sizin "düşünce tarzınızı" ortaya koyuyor
Buradaki amaç üretimi devam eden bir ürünün pcbsini basmak yada çinli yerli üretici kalitesini tartışmak değil.
Pcb olmadan projeyi nasıl tamamlayacaksınız. Çift yüzlü delik içi kaplama olmadıktan sonra 1-2 prototip için pcb bastırmakta fazla profesyonelce...

hgs

Bir arge elemanı pcb basmak için yarım gün 1 gün zaman harcayamaz. Onu ancak bir amatör harcar.
Verirsin parayı bastırtırsın pcbyi, varsa elemanın dizgisinin yaptırtırsın alırsın prototipi çalışmaya başlarsın.  Elektronik arge ucuz bir iş değildir.Çindeki olanaklar yok diye ağlamakmı gerek? elbette hayır. Maliyetleri son ürünlere yansıtırsın öyle çalışırsın. Meselenin bu yönü uzar.

Asıl mesele 0.4mm  97J60 ile yapılacak bir devrenin prototip pcbsini siz elde basamazsınız. İstediğiniz kadar sağa sola dönün, istediğiniz yöntemi araştırın, delik içi kaplanmış bir pcb basamazsınız. Basabilmeniz için baya baya bir pcb atölyesi kurmanız gerek. Kimyasallarla uğraşmanız gerek. Türkiyede üretim yapan bir çok firma 0.2mm via basamıyor.

Icarus

Alıntı yapılan: hgs - 01 Ağustos 2013, 11:56:01
Bir arge elemanı pcb basmak için yarım gün 1 gün zaman harcayamaz. Onu ancak bir amatör harcar.
Daha önce hiç arge'de bulunmadınız değil mi ? Yani led yakıp söndürmekten daha komplex birşey dizayn etmek zorunda kalmadınız.

Alıntı yapılan: hgs - 01 Ağustos 2013, 11:56:01
Asıl mesele 0.4mm  97J60 ile yapılacak bir devrenin prototip pcbsini siz elde basamazsınız. İstediğiniz kadar sağa sola dönün, istediğiniz yöntemi araştırın, delik içi kaplanmış bir pcb basamazsınız. Basabilmeniz için baya baya bir pcb atölyesi kurmanız gerek. Kimyasallarla uğraşmanız gerek. Türkiyede üretim yapan bir çok firma 0.2mm via basamıyor.
Aslında yaptım.  0.15mm baskı yaptım ve solid via kullandım hemde evde ! :)

hgs

10 seneyi aşkın süredir, senede 20 yi aşan ve satılan ürün tasarlıyorum. Herhalde mühendisliğimin en verimli dönemlerimdeyim diyebilirim. Son 7-8 senedir hiç elde pcb basma ile uğraşmadım. Bir sürü firması ilede sürekli olarak görüşüyorum. Tanıdığım hiç bir firmada pcb üretim bölümü, pcb üretim elemanı falan görmedim :) . Ya ben türkiyenin geri kalmış kısmındayım. Yada siz yaşını başını baya almış emekli birisiniz. Yada firmalar laminatörlü pcb üretim odalarını çok gizli saklı yapıyorlar sanırım.

Türkiyede üretim yapan ve 0.15mm üreten firma benim bildiğim yok.  Baskı devre bile 2 katlı bu tip kartları çinde üretip teslim ediyor.  Evde yaptığınız yöntemi bir başlıkta anlatında, buradaki amatör arkadaşlar hayran hayran baksınlar. Bir tane laminatör satın alma ile alakalı başlığın yılı geçkin süredir tartışıldığı bu forumda, "Nasıl bizde böyle basarız" diye aylarca yıllarca hep birlikte laflarsınız.