BLDC motor elektriksel olarak nasıl frenlenir?

Başlatan learner, 27 Temmuz 2013, 15:25:05

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: learner - 30 Temmuz 2013, 05:06:01
Hepinize ilginiz için teşekkür ederim.

Bir arkadaşımız mosfet dayanım voltajının, kaynak voltajına çok yakın olduğundan delinmesinin normal ulduğunu söyledi. (48V güç kaynağı 55V mosfet kullandım)
Gerçi birkerede 400v-9A mos ilede denedim yine delinmişti. Ama 100V-33A mosfetlerle deniyecem.

Pisayisi hocam,  Doğrudan Direnç eklemeyi 1-2 güne deniyeceğim. Birde, kaynağın pozitif tarafına p kanal mos yerine röle kullanılsa randıman alınır mı acaba?

ayrıca bir mosfetin drain source arasına skop bağlamayı da unutma.

learner

Malzeme siparişi verdim 1-2 güne gelir. osilaskop ile ölçümlerde bazı sıkıntılar yaşıyorum. PC skop var bende. Onun toprak hattıyla PCnin gnd si aynı olduğundan, bazen parazitlerden usb bağlantısı kopuyor. Hatta 2 kez osilaskopun devresinde prob girişindeki gnd yolu koptu, lehimledim. Ama daha dikkatli davranıp low side mosların VDS sini ölçmeye çalışırım. ;)

Bu arada pisayisi hocamın verdiği diyotlu şemadan aklıma şöyle birşey geldi. Yorumlarınızı öğrenmek isterim.

Devrede tüp mosfetler kapandığında fren direnci devrede olacağından back emf leri söndürecektir.

Mosfetleri Sürüş şeklim;
Q1 = PWM , Q4 = 1
Q5 = pwm , Q2 = 1. gibi.

Yok böyle olmaz derseniz Q7 ile direnç kontrol edilebilir. Ne dersiniz?

FxDev

Bu konu için yapmanı gerekenler şunlardır:
1) Sistem akım kontrollü olmak zorundadır, motor faz akımları bir şekilde ölçülüyor olmalı,
2) Sistemin batarya gerilimi sürekli takip edilmelii
3) Sistemde ASLA ama ASLA L-side mosfetler tetiklenerek motor fazları kısa devre edilmemelidir.
4) Motor ileri yönlü çalıştırılırken sistemin Buck Converter, Rejen. modunda çalışırkende sistemin Boost Converter şeklinde çalıştığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Sizin sisteminide 6 adet mos-bridge kullanılmalıdır. Daha sonrası sensörlü ya da sensörsüz kontrol alanına girer. Rejen fren sensörlü uygulamalarda kolay bir şekilde sisteme hemen adapte edilebilir. Bunun için en büyük yük işlemcinin PWM bloğuna düşer, bunun için MCPWM tekniğine sahip birimi olan bir işlemci seçilmelidir.

Bu arada tekrardan merhabalar..
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

learner

Evet malzemeler geldi ve ilk denemeler şöyle:
Yukarıda verdiğim şemada moslar sağlam kalıyor. direnç (4tane 11w 10ohm taş seri bağlı) ısınması fazla değil. Ama altmoslara paralel diyotlar aşırı ısınıyor. Sadece D4,D6,D8 ısınıyor. Anlamadığım şey, diyotlar fazla akımdan dolayı ısınsa diğer diyotlarda ısınması gerek.

Frenlemede çok iyi değil. kısa devre edince daha iyiydi :) Sanırım direnci azaltmalıyım.

@FxDev hocam arm işlemci kullanıyorum. Onada MCPWM var. Ama ben mantığını çözemedim. Sensörlü olarak kullanıyorum motoru.

learner

Alıntı yapılan: Allegro - 30 Temmuz 2013, 12:27:26
ayrıca bir mosfetin drain source arasına skop bağlamayı da unutma.
Low side mosların Vgs gerilimleri çok fazla parazit alıyor. Sürücü çıkışlarına 18v zener bağlı fakat 25volta kadar sıçramalar görünüyor. Arada da kopmalar var.

z

Alıntı yapılan: learner - 30 Temmuz 2013, 13:48:21
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu sekilde yaparsan sebekeden alip mekanik enerjiye cevirmedigin yani enduktanslarda depoladigin enerjiyi surekli direncde harcarsin. Tabiki bu esnada D4..D6 da isinir.

Beslemeden gelen diyodlari (D10 vs) kaldirmalisin. Boylece enduktanslarda depolanan enerji gerisin geriye beslemeye iade edilir.

Frenleme yapacagin zaman direnci Q7 ile devreye almalisin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

FxDev

Alıntı yapılan: learner - 03 Ağustos 2013, 13:10:10
Low side mosların Vgs gerilimleri çok fazla parazit alıyor. Sürücü çıkışlarına 18v zener bağlı fakat 25volta kadar sıçramalar görünüyor. Arada da kopmalar var.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Mosfet driver sürücün kaç amper kapasitesinde ve gate direnç değerlerin nedir?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

learner

Alıntı yapılan: FxDev - 04 Ağustos 2013, 02:39:11
Mosfet driver sürücün kaç amper kapasitesinde ve gate direnç değerlerin nedir?

Sürücü IR2110 Max 2A çıkış. Gate direnci 10ohm da tamıştım ama bu görüntüyü aldığımda 33ohm takılı.

hasankara

learner mosfetleri neyle sürdün? 10 hz çok düşük bir frekans değil mi, bu rotor geçiş frekansını mı gösteriyor? mosfetlere pwm uygulamıyor musun, yada duty oranı max iken mi gördüğün scop görüntüsü oluyor?

learner

Yukarıdaki scop görüntüsü. low side mosfetlerin gate uçları. Lowside ları logic sürüyorum. Pwm high side mosfetlere uygulanıyor. 10hz olan motor yavaş dönerken ki komutasyon hızı.

hasankara

learner dediğini anladım benim düşündüğüm gibi kurmuşsun yapıyı. bende bu yapıdan kaynaklı olabilecek bir sorun olur mu diye düşündüğümde aklıma şöyle bir durum geldi. sonuçta microchip ve ti firmaları pwm i hem p hem n kanala eş zamanlı uygulayan yapıda kurmuşlar bizim bu yapıdaki fikrimizi onlar düşünememiş mi diye düşündüm.

normal 2 uçlu dc motoru tek mosfetle sürebiliyoruz. yani bir ucu mosfete bağlı olup diğer ucu kaynağa sabitliyoruz. böyle durum olunca motora ters kutuplu diyot bağlayarak motorun zıt etkisini ortadan kaldırabiliyoruz. ama bldc de bu diyotu aynı şekilde kullanamıyoruz çünkü bir ucu bir sürede alt seviyeyken çok kısa bir süre sonra üst seviye oluyor. diyotu bu şekilde bağlayamıyoruz. diyotu da lojik olarak devreye sokup devreden çıkartacak mosfetler kullanılabilir şeklinde bir fikir geldi aklıma ilk olarak ama çok karmaşıklaşacağı kesin.

bunun yanında normal dc motoru sürerken iki ucunuda (bu sefer iki mosfet ile) aynı anda aktif yapıp bir süre sonrada aynı anda float yaparsak bu bağladığımız diyotun sağladığı faydayı görebilir miyiz diye düşündüm. eğer bu tespitim doğru ise sadece üst kanalları pwm leyip alt kanalları lojik kontrollü yaparsak bu diyotun sağlayacağı faydayı elde edemeyiz. sonuç olarak 6 kanal pwm şart ama o konuda da, değil ve and kapıları ile faz kaymaları olmadığı sürece denetleyici pwm çıkış ihtiyacını düşürebiliriz.