External Memory Bus nedir?

Başlatan Gökhan BEKEN, 28 Temmuz 2013, 22:42:07

Gökhan BEKEN

Arkadaşlar datasheette "External Memory Bus" diye birşey gördüm, bu özellik ne işe yarıyor, aklıma ilk gelen şey harici eeprom oldu ama saçma bir fikir gibi geldi bana, bilenler söylerse sevinirim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

camby

pic için değil de genelleme yapıyorum :

Temelde Harici RAM ve Flash gibi birimlerle veri alışverişi yapmak için kullanılan bus modülüdür. Örneğin harici flash'ın haberleşme parametrelerini de belirleyerek modülü init ederiz. Ardından bu modül ile rahat rahat haberleşiriz.

Örneğin ST'de harici flash veya ram bu modül üzerinden , dahili flash ve ram'e dahili edilebiliyor. Harici flash içerisine bu bus üzerinden program kodu atılıp boot edilebiliyor , harici ram , dahili ram'miş gibi kullanılabiliyor.

Sadece flash ve ram'de değil farklı birimlerle de eğer destekleniyorsa iletişim kurulabiliyor. Modifiye edilip TFT de sürülebiliyor.

Pic'in olanakları nedir bilemiyorum.

Kabil ATICI

Kullandığın işlemci içindeki ram yetersiz gelmesi durumunda ek ram ihtiyacı için işlemcinin bazı bacakları "7.0 EXTERNAL MEMORY BUS" anlatıldığı gibi adresleme, veri hattı ve kontrol hattı olarak düzenlenebiliyor.
Harici olduktan sonra EPROM, EEPROM gibi ürünlerde bağlanabilir. Örneğin veri tablo alanı gibi...
ambar7

Gökhan BEKEN

Verdiğibiz bilgiler için teşekkürler, demekki şimdilik ihtiyacım yokmuş o modüle. Ama iyi oldu öğrendiğim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.