Carpışma algoritması

Başlatan Mucit23, 31 Temmuz 2013, 00:59:05

Mucit23

Videolarda görüyorum.  Adam ekrandaki topu rastgele hareket ettirip ekran duvarlarına çarpma açısına göre geri sektiriyor. Bunu bende denemek istiyorum.  Mantığı nasıldır.  Topun geliş açısını nasıl hesaplayıpta  ona göre geri yonlendirecem.

Edit: Başlıkta çarpma algoritması denince aritmetik çarpma işlemi anlaşılıyor. Konuyu çarpışma algoritması olarak değiştirdim.

muhittin_kaplan

Mucit sanki daha önce konuşulmuştu.

Mucit23

Başlığıda yanlış yazdık aslında. 

Hocam bu dedigim işlem ne diye geçer elimde hic ipucu yok. Ne diye arayacağımı bilmiyorum.

Siz link verebilirmisiniz?

muhittin_kaplan

çarpışma algoritmaları ->google

Gökhan BEKEN

Yukarı fırlatılan top, 30 derecelik açı ile duvara çarparsa 30 derece ile devam eder. Yani kaç derece ile çarpıyorsa aynı derece ile geri döner. Daha doğrusu topun açısı 30 derece ise topun yeni açısı 180-30=150 olur. İlk başta söylediğim 30 derece ile karışıklık olmasın ikisi aynı şeyi farklı taraflardan söylüyor. İlk söylediğim açı duvarın son kısmına göre olan açıdır, ikinci söylediğim ise topun duvar ile yaptığı ilk açı olan 30 derecenin değişikliğe uğrayan hali. Kısaca biri duvarın aşağıda kalan açısı, diğeri yukarıda kalan açısı. Yanlış ifade etmiş olabilirim aşağıdaki resimleri incelersen daha iyi anlaşılır dediklerim.

Mavi olan açıya dikkat edin

Yer çekimi kanununu hesaba katarsan işler değişir tabi. O durumda fizik motoru yazmak gerekir. Zaten asıl problem yer çekimini kullanarak gerçek bir simülasyon yapmak, açı ile top kontrol etmede bişey yok.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

M_B

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: M_B - 31 Temmuz 2013, 03:50:38
Mucit23@ Hocam;
https://www.picproje.org/index.php/topic,46031.0.html  linkinde
Stm32f407 icin ilgili kod var
O konunun içinde mucitin yorumu var hocam :D
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

muhittin_kaplan

Gözünden Kaçmış Sanırım.
bouncing ball screensaver diye aratıncada güzel kodlar çıkıyor.

http://visual-basic-tutorials.com/492010223356.php

mesaj birleştirme:: 31 Temmuz 2013, 04:53:01

Visual Basic 2008 / 2010 Bouncing Ball Screen Saver: Earth, Moon and Mars

Mucit23

Arkadaslar teşekkür ederim. O konuyu inanın hiç hatırlamıyorum. 

Biraz baktım. Mantığı basit görünüyor. Yaparım inş