insan ses sinyalini ayirt etme

Başlatan selvi, 01 Ağustos 2013, 14:17:08

selvi

bir suredir ugrasip sonuclandiramadigim  verici-alici ses devresi var elimde.sonuc almayinca biraktim.verici her sese duyarli yani surekli aktif bu da enerji sorununu yaratiyor.cunku devreyi dc kaynakla(pil,aku vb.) beslemem gerekiyor.
  vericide soyle bir degisiklik yaratmak istiyorum:verici her sese  aktif olmasin.belli bir ses limitinden sonra aktif olsun.vericideki elemanlar mikro duzeyinde(smd tipi).8 elemanli bir entegre var ama uzerindeki yazi silinmis.
   5 tane uzerinde j8 yazan transistor var.4 tane r25 yazan transistor ve 1 tane de digerlerinden daha buyuk rf yazan transistor var.
    picin adc ozelligini kullanarak istedigim sonuclari elde etmek istedim.yaptigim olcumlerde nereye nasil mudahale edecegimi tespit edemedim.olcumlerde net bir tespit yapamadim.
   frekans degiskligi uzerinde bir sey yapilamaz mi.mikrofonun cikisindan ses sinyalerini ayirt edebilir miyim.yani insan sesi oldugunda vericiyi aktif etme seklinde.

Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

OptimusPrime

voice activity detection, automatic speech recognition konusunun alt başlıklarından. giriş işaretinin sıfır geçişlerini kontrol etmek, enerjisini hesaplamak gibi çeşitli çözüm yöntemleri var...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||