PIC ile cep telefonundan sms okuma

Başlatan burak_489, 02 Ağustos 2013, 00:14:51

burak_489

merhaba.

pic ile telefondan nasıl sms okuyabilirim.
denemeleri nokia 6630 üzerinde yapacağim.telefondaki bağlantı pinlerini direkt olarak pic e bağlayıp sms okunabilir mi?

böyle bir şey deneyen var mı daha önce ?

MrDarK

Telefonun bağlantı pini derken ?

Bu iş en güzel GSM modül ile olur ama ben illaki Nokia kullanıcam arkadaş diyorsan onun içinde bulunan GSM modülle iletişime geçmen gerek :) Artık o modül ne kullanıyorsa...
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

kralsam

1- Bluetooth kullanarak yapabilirsin.
2- Telefonun UART portuna erişim sağlamalısın.

Kolay gelsin.

Düzeltme: Dipnot: AT komutları kullanılıyor.

LukeSkywalker

burak_489

android cihazı bağlamak pahalıya kaçar.

uart tüm cihazlar için geçerli midir ? yani nasıl diyeyim en eskisinden en yenisine ? usb portu var misal s3 de o bağlantı üzeirnden uart iletişimi kurmak mümkün müdür?

electricker

bazı AT komutlarını Nokia nın telefonlarını desteklemiyor ya da erişeme kapatılmış oluyor. 6630 da varmı bilmiyorum ama son telefonlarda sms okuma ya yönelik AT komutları ERROR ile geri dönüyor.  Bir sitede bunun güvenlik açısından kısıtlama getirildiğini okumuştum. İlk önce Teratermden kontrol etmeni öneririm..

Seckin ALAN

Sana,
SMS atma ve okuma izni veren bir telefon ile çalışman mantıklı olur. Yoksa ERROR alıp çok sabahlarsın.

Veya
Android Bluetooth modülleri ile daha kolay yapılabilir diye düşünüyorum.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

LukeSkywalker

android cihazı bağlamak 25 tl'ye mal olur.

burak_489

telefon parası ne olacak nerden baksan bin lira :) ki bu sistem için android cihazı kimse kalkıp devreye bağlayıp bırakmaz.

--

bluetooth modullerini pic ile kontrol ettik diyelim, bluetooth donanımı olan herhangi bir telefonu bluetooth ile nasıl eşleştirip bilgisayarda olduğu gibi sanal com bağlantısı şeklinde direk at komutları atabilirim.güvenlik olayı burada da engel olur mu AT komutları için ?

MrDarK

Android bağlayacağı için birde uygulama yazmak zorunda :)

Ne var arkadaş bi tane gsm modül almakta çok mu pahalı :)

burak_489

mesele telefondan okuma k arkadaş.konu başlığında da belirttim zaten.

polleme

Alıntı yapılan: kralsam - 02 Ağustos 2013, 09:57:49
1- Bluetooth kullanarak yapabilirsin.
2- Telefonun UART portuna erişim sağlamalısın.

Kolay gelsin.

Düzeltme: Dipnot: AT komutları kullanılıyor.

Bir detayı netleştirmek istiyorum. Telefonun UART portu arka kapağı çıkarınca gözüken PCB üzerindeki pinlerde. İnternette bunun şeması da var. Ama bu TX, RX pinler TTL seviyededir değil mi? RS232 voltaj seviyesinde olamaz diye tahmin ediyorum. Eğer TTL ise 5V mu yoksa 3.3V seviyede mi olur? Yani PIC direkt bağlanırken 5V veya 3.3V seviyeli PIC'lerden (veya kartlar) hangisi tercih edilmeli?

MrDarK

5V olacağını sanmam telefon bataryaları 3.7V

Haliyle 3.3 en standart uart gerilimi olacaktır bu telefon için

LukeSkywalker

android telefon en az 1000 lira mı?   :D

sen şuna ben androide uygulama yazamam desene... Mesele telefondan okumak demişsiniz ama android olunca telefon olmuyor mu onu da anlamadım.
GSM modül ile tabiki de daha kolay hallolur, fakat bu onun da maliyetsiz olacağı anlamına gelmez.
Neyse kolay gelsin.

burak_489

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 05 Ağustos 2013, 09:25:54
android telefon en az 1000 lira mı?   :D

sen şuna ben androide uygulama yazamam desene... Mesele telefondan okumak demişsiniz ama android olunca telefon olmuyor mu onu da anlamadım.
GSM modül ile tabiki de daha kolay hallolur, fakat bu onun da maliyetsiz olacağı anlamına gelmez.
Neyse kolay gelsin.

polemik yaratıp tartışmaya girmenin alemi yok.
android cihaz alacak olduktan sonra gidip en üst seviyede olanı alırım.

android uygulama ile hiç uğraşmadım ama ihtiyacım olursa en üst seviyede her türlü yazılımı yazdırabileceğim dostlarım var çok şükür yarı yolda bırakmazlar.ki o kadar sağlam bir cihaz niyetinde olsam gider iphone alırım.

piyada 3 tane android cihaz varsa 10 tane de android olmayan cihaz var.

gsm modul diye yazmışsın gsm modulun yüzlerce sms si hafızasında tutabilecek durumu var mı ?

ben elimde olan cihazı ve onunla beraber pek çok benzer iletişimi destekleyen cihazları kullanmaya çalışıyorum.

yeterince anlaşılır olmuştur sanırım.