Kare dalgayı sinüse çevirme sorunu

Başlatan certy, 02 Ağustos 2013, 00:31:22

certy

Pic'den ürettiğim kare dalga 50 hz'yi aşağıdaki şekilde sinüse çevirmeye çalıştım ama sinüste bozukluklar var. Devredeki rc katı farklı frekansta çalışan başka bir devreye aitti. Bende benim devreme adapte etmeye çalıştım kondansatör değerleriyle oynayarak. Ama sinüste bozukluklar var. Bunları nasıl düzeltebilirim?

TA1USS

DataDiver

Şemaya bakarak hesap yapmadan konuşuyorum ama hocam bu şekilde sinüs ürettiğinizde pratikte bu şekli bile göremeyebilirsiniz hatta yük falan gibi bir şey bağlarsanız hiç göremeyebilirsiniz...

Aldığınız sinüs işareti yükte kullanacağınızı varsayarak söylüyorum, hazır elinizde işlemci de varken pwm ile güzel mosfetli bir devreyi sürüp yine yazılımsal olarak frekansını falan ayarlayabileceğiniz bir sinüs üretebilirsiniz.

şurada bir kaç örnek var; http://www.wpi.edu/Pubs/E-project/Available/E-project-042507-092653/unrestricted/MQP_D_1_2.pdf

certy

Alıntı yapılan: DataDiver - 02 Ağustos 2013, 00:44:32
Şemaya bakarak hesap yapmadan konuşuyorum ama hocam bu şekilde sinüs ürettiğinizde pratikte bu şekli bile göremeyebilirsiniz hatta yük falan gibi bir şey bağlarsanız hiç göremeyebilirsiniz...

Aldığınız sinüs işareti yükte kullanacağınızı varsayarak söylüyorum, hazır elinizde işlemci de varken pwm ile güzel mosfetli bir devreyi sürüp yine yazılımsal olarak frekansını falan ayarlayabileceğiniz bir sinüs üretebilirsiniz.

şurada bir kaç örnek var; http://www.wpi.edu/Pubs/E-project/Available/E-project-042507-092653/unrestricted/MQP_D_1_2.pdf

Bu şekilde ürettiğim sinüsü opamplı bir preamfiye girip onun çıkışıyla mosfet sürmeyi düşünüyorum.

Bu arada linkte tanımlayamadığım birkaç matematiksel şeyler var. :)
TA1USS

pwm.c

Alıntı yapılan: certy - 02 Ağustos 2013, 01:02:11
Bu şekilde ürettiğim sinüsü opamplı bir preamfiye girip onun çıkışıyla mosfet sürmeyi düşünüyorum.

MOSFET sinüs dalgayla sürülmez yani bunun için tarcih edilmez. MOSFET en çok anahtarlama elemanı olarak kullanılır. senin sinüzal pwm üretmen lazım. 50hz sinüs dalgayı baz alarak pwm oranını değiştireceksin yada yazılımla spwm algoritması oluşturacaksın.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-