3 FAZ güç kaynağı

Başlatan kralsam, 02 Ağustos 2013, 12:12:39

Mnemonic

Merhabalar,
tatilde olduğum için bu sefer biraz geç dönüş yaptım kusura bakma :)
aslında herşey çok güzel gözüküyor ilk dead time şeklinde hata olmuş olsada ikinci göndermiş olduğun ve kısa devre yorumu yaptığın deadtime uygulaması doğru sorun yaşamazsın.
benim söylemek istediğim tek bir şey var 3lü paylaşmış olduğun resimde 1. resimdeki pwmde hepsi sinyal başından hızalı. onun yerine merkez hizalama kullansan sinus sinyalinin çok daha olduğunu göreceksin birde onu dene ve sonucu paylaş istersen ondan sonra tekrar konuşalım

kralsam

merkez hizalama derken?

mesaj birleştirme:: 21 Ağustos 2013, 17:21:55

Hocam bu arada problemin devamı burada :)
https://www.picproje.org/index.php/topic,48357.msg361044/topicseen.html#msg361044

Mnemonic

merkez hizalama dediğim şu şekilde örneklersek
bu linke bakarsan çok net anlarsın
http://andromeda.fei.tuke.sk/freescale/Beans/PWMMC/PWMMCApplication%20Notes.html

kralsam

Selamlar,

Hocam mosfet sürme kısmını da tamamladım. Bu Trafo ve Filtre kısmını nasıl seçmem daha mentıklı olabilir? Önce filtre sonra düşük frekans trafo mu? Yada önce yüksek Frekans trafo ve ardına alçak geçiren filtre mi?

Bana kazanç ve yer açısından ikincisi daha mantıklı geliyor. Ayrıca trafoların girişini Yıldız yada Üçgen bağlamam birşey değiştirmez sanırım değil mi?

Mnemonic

Merhaba,
yıldız yada üçgen kullanmada sıkıntı yok sadece akımlarda farklılık olur ondada mosfelerin yeterli ise sorun yaşamazsın.
ben sadece motor kullandığım için filtre kullanmadım açıkcası sorunda yaşamadım
trafodan kastın tam olarak nedir o kısmı anlayamadım
iyi haftalar dilerim

kralsam

Trafo şu anlamda gerekli. 12V max seviyedeki gerilimi 16V RMS sinus yapmam gerekiyor. Onun için gerekli.

Filtre yi de tam sinus görmek istediğim için düşünüyorum. Olmuşken temiz birşey olsun istedim.

Yüksek frekans trafo sararken nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum. İnternette gördüğüm şeyleri de pek anlamadım. Mesela 10-15 A çıkış alabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum.

Bu konuda bir referans verme şansınız var mı?

Mnemonic

açıkcası ben işin trafo tarafı ile hiç ilgilenmedim.
her zaman üreteceğim gerilim seviyesini spwm ile ayarlayarak mosfetleri ona göre kullandım

bu arada şu ana kadar geldiğiniz noktada devre şeması ve kodunuzu paylaşma şansımız varmı sakıncası yoksa incelemek isterim

kralsam

Hocam tasarımı beraber belirledik aslında :) Ama biraz sağını solunu toparlayıp şemayı koyarım. Yorum yaparız öğrenebilmişmiyim diye.. :)

Trafo ve filtre konusunu nasıl yapmalıyım ? Fikri yada yönlendirme ihtimali olan var mı? (multi metrede L metre var.)

Mnemonic

estafurullah hocam ne öğrenmesi.
gayet hızlı yaptın ve bir yerlere geldin. biz burada bilgi paylaşıyoruz. benimde hata yaptığım ve senden öğreneceğim bir çok şey illahki vardır
ben o yüzden senin tasarımını merak ettim

kralsam

Hocam siz sanırım beni yanliş anladınız. Ben bu işi hakikaten bilmiyordum. Yani bildiklerim sadece teorikti. Ama sizler sayesinde ilerleme kat edebildim. :)

Örneğin IR2110 biraz ısınıyor. Ama ben sebebini bilmiyorum :) Yani hakikaten kontrol edilmesi iyi olabilir.

Ama şuan birinci öncelik trafo nasıl sarılmalı sorusu. Bakalım buna bir çözüm getirebilecekmiyim. :)