3 FAZ güç kaynağı

Başlatan kralsam, 02 Ağustos 2013, 12:12:39

kralsam

Selamlar,

Arkadaşlar 3 faz güç kaynağı yapmaya çalıştım. Faz gerilimleri 21V civarı f=400Hz. Faz faz ararı 35V civarı.
Fakat köprü ile doğrulttuğumda daha kondansatöre girmeden 62-63 volt civarı, kondansatörde bağlayınca 80-100 arası oluyor.
Tetikleme işlemini kare dalga ile yapıyorum. 3 trafo kullandım. Primerleri ortak uçlu ve mosfetle sürdüm.
Güç Elektroniği konusunda pek iyi değilim. Ama yapmam gerekti.

Bu neden kaynaklanabilir? Böylemi olmalı?

Teşekkürler.

Mnemonic

Merhaba,
ölçümleri ne ile yapıyorsunuz (Osiloskop, Multi metre,) Değeri RMS olarak alırsanız doğru çıkacaktır. birde F400 olduğu için multi metre doğru ölçmeyebilir

kralsam

Scop + Fluke multimetre ile ölçüyorum.

Mnemonic

okuduğunuz değerler tepe değerimi
birde faz fazmı ölçüyorsunuz ? yoksa faz nötürmü ?

kralsam

Söylediğim değerler RMS değerleri. Faz gerilimleri birleşme noktaları ile faz arası RMS, Faz-Faz da her hangi iki faz arası RMS.

Mnemonic

trafö öncesinde primer sargısında faz faz ve faz nötür değerlerini söyleyebilirsimiz

kralsam

Trafolar 3 tane ayrı ama aynı sarılmış trafolar. Primeri ortak uçlu şekilde sarılı. Sekonder tek. Sonrasında çıkışlar Yıldız bağlantılı. Köprüye kadar doğru gibi.

Primer yani sürücünün bağlı olduğu kısımda orta uçta +12V ve diğer iki uçlarda mosfet var. Yani sanki 24V-400Hz kare dalga varmış gibi düşünebiliriz.

Mnemonic

Sanırım sorun ayrı trafolar kullandığınız için referans noktasını yanlış almanızdan kaynaklı. 3 fazlı trafo bulup deneme şansınız varsa daha sağlıklı sonuç elde edebilirsiniz diye düşünyorum

kralsam

Hocam yardımlarınız için çok teşekkürler.

Ben size bir sorum olacak. Aşağıdaki gibi bağlı bir köprü diyodun faz-nötr gerilimi Vhat ise  +ve - uçları arasında kaç volt beklenir?(Vhat cinsinden)

Bunu biliyormusunuz?

Düzenleme: Resimi unutmuşum

Mnemonic

merhaba
aşağıda demişsin ama resim yoktu tahmini olarak cevap veriyorum.
normal bağlı bildiğimiz bir  koprü diyot ise kullandığımız tepe değeri cinsinden vhat-1.4V görmen lazım köprü diyot silisyum olduğunu var sayarsak
çok nadir bulunur ama germanyum köprü kullanırsana vhat-1.8V tabiki bu vermiş olduğum değerler Vpp cinsinden

kralsam

Hocam gerek kalmadı şimdilik. Abartı değerler çıkınca tasarımı değiştiriyorum.
Sinus üreterek kullanmaya çalışacağım. Bunun içinde 18 serisi pic kullanmayı düşünüyorum şimdilik.

Aşağıdaki mantık ile yapacağım bakalım.

Herşey için teşekkürler.

Mnemonic

bu konularda oldukça deneyimim var
projenin tam olarak içeriği nedir ? kaç volt kaç faz kaç hertz üreteceksiniz
giriş nasıl olacak ?

kralsam

Girişi 12V olacak çıkışı 3 faz 400Hz 16V olacak. Giriş çok kritik değil ama malzeme bozmamak için öyle yapıyorum.

Daha iyi bir öneriniz varmı?

Mnemonic

Yaptığınız yöntem en iyisi.
bende ilk etapda düşük gerilim ile çalışırım sonrasında yüksek gerilime çıkarım
igbtli modeli tavsiye ederim. ancak bunun için çok iyi bir izole smps ve doğru programlanmış bir mcu ya ihtiyacınız olacak

kralsam

Alıntı yapılan: Mnemonic - 03 Ağustos 2013, 16:07:52
Yaptığınız yöntem en iyisi.
bende ilk etapda düşük gerilim ile çalışırım sonrasında yüksek gerilime çıkarım
igbtli modeli tavsiye ederim. ancak bunun için çok iyi bir izole smps ve doğru programlanmış bir mcu ya ihtiyacınız olacak

Şimdilik mosfet düşünüyorum. MCU olarak bugün 16F serisinden pic ile deneme yaptım yetersiz kaldı. Sinus ürettim ama 3Hz :) 18F ile de denemeyi düşünüyorum. Olmazsa kulvar değiştirip ya msp430 yada STM32 ye geçeceğim herhalde.

Tetikleme sırasında dikkat etmem gereken spesifik bir işlem varmı?

Daha önce aşağıdaki gibi bir uygulama yapmıştım. Şimdi bu uygulama ile mosfet sürüp filtreleyeceğim.
http://www.mafgom.com/msp430g2452-ile-sinus-sinyal-jeneratoru/