Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Harici devreden ADC okuma

Başlatan oongit, 04 Ağustos 2013, 20:05:39

oongit

Merhaba...

Elimizde bir kaç tane potu olan çalışan bir devremiz var. Mesela bu bir ton kontrol devresi gibi bir devre olabilir. Ben bu çalışan devreye 1 adet PIC bağlayarak, PIC'in ADC girişlerinden birer kablo çıkartmak ve bu uçları çalışan devrede görülen A,B,C,D,E girişlerine bağlayarak tüm potlardaki ADC değerini aynı anda okumak istiyorum.

Böyle bir şey olabilir mi? Yoksa PIC ile çalışan devre arasına izolasyon amacıyla bir devre falan mı yapılmalıdır?

Devre:
http://t1308.hizliresim.com/1d/4/r4812.png

skara1214

groundu ortak yaparsan okuyabilirsin
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

oongit

Anladım... Harici olan devre 12V ile besleniyor, PIC ise 5V... Harici devredeki potlar 5V'u aştığında PIC zarar görmez mi bu durumda?

cann

haricinin beslemesinin 12 volt olması önemli değil. alacağın çıkışların maximum kaç volt olduğu önemli, maximum değeri 5 voltu geçerse pic zarar görür.

Hattusa

Alıntı yapılan: oongit - 04 Ağustos 2013, 20:05:39
Merhaba...

Elimizde bir kaç tane potu olan çalışan bir devremiz var. Mesela bu bir ton kontrol devresi gibi bir devre olabilir. Ben bu çalışan devreye 1 adet PIC bağlayarak, PIC'in ADC girişlerinden birer kablo çıkartmak ve bu uçları çalışan devrede görülen A,B,C,D,E girişlerine bağlayarak tüm potlardaki ADC değerini aynı anda okumak istiyorum.

Böyle bir şey olabilir mi? Yoksa PIC ile çalışan devre arasına izolasyon amacıyla bir devre falan mı yapılmalıdır?

Devre:
http://t1308.hizliresim.com/1d/4/r4812.png

ozgür usta söylediğini yıllar önce çözdük, dual pot kullanman lazım, çok özel bişey değil söylediğim, dual potun bir tanesi normal devreyi çalıştırırken diğerini de 5v ile besleyip değerini işlemciden adc okutup ekrana basacaksın, umarım anlamışsındır
örnek resim bu şekilde, ve pahalı bi ürün değil

vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

XX_CİHAN_XX

Picin adc girişine 0-12V geliyorsa adc girişlerine uygun oranda gerilim bölücü direnc takarak bu gerilimi 0-5 arasına basitce indirgeyebilirsin. (Yukarıda da belirtildiği gibi her iki devreninde şaselerini ortak yapmayı unutma)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

oongit

Yanıtlarınız için teşekkürler arkadaşlar...

Selâmi abi... Stereo pot işin en kolay tarafı. Sorun o değil, ayrıca elimde 5-6 tane falan da var... Sorun piyasada 500k ya da 1M stereo pot bulamamam. Bu yüzden sordum bunu da. O değerde stereo pot. bulabilseydim bu soruya gerek bile kalmayacaktı.

Saygılar...

Maxim

ne için? neden uğraşıyorsunuz anlamadım
5 tane 0-12 volt adc ölçümü yapmayacakmısınız?
ekstra pot kullanmanın anlamı nedir?

her girişe gerilim bölücü direnç ve 5 tane adc girişi olan bir pic ile okuma yaparsınız olur biter
kolay ve basit bir devre

oongit

Alıntı yapılan: Maxim - 05 Ağustos 2013, 10:11:25
her girişe gerilim bölücü direnç ve 5 tane adc girişi olan bir pic ile okuma yaparsınız olur biter
kolay ve basit bir devre
Sizin için evet... Kolay ve basit...
Ama nasıl yapacağını bilmeyen biri için hayır... Basit değil...
Bilseydim bu soruyu sormaya gerek duymazdım, teşekkür ederim...

Maxim

Alıntı yapılan: oongit - 05 Ağustos 2013, 11:47:11
Sizin için evet... Kolay ve basit...
Ama nasıl yapacağını bilmeyen biri için hayır... Basit değil...
Bilseydim bu soruyu sormaya gerek duymazdım, teşekkür ederim...
alınacak birşey yok
tüm detayları verin beraber yapalım

oongit

Alıntı yapılan: Maxim - 05 Ağustos 2013, 12:34:00
alınacak birşey yok
tüm detayları verin beraber yapalım
Forum dışından bir arkadaşım bu konu hakkında yardımcı oldu sağolsun. Kendisi sizin de dediğiniz gibi basit bir devreyle bu işin çözülebileceğini söyledi. İlgileriniz için teşekkürler...