Ustalar Lütfen YArdım Acil Otomasyon kodlarına ihtiyacım

Başlatan ifa, 25 Aralık 2004, 21:56:06

ifa

:cry:   Ustalar yardıma ihtiyacım var. Yardım ederseniz sevinirim.

Öncelikle assembly konusunda çok zyıfım yeni başladım.

İstediğim şudur:

16F84 ile iki yönlü bir motoru kontrol etmek. Branda ile  sarılı silindirleri ileri geri ışığa duyarlı sensörlerle kontrol etmek.(reklam panosu) Reklam barandasının durmasını istediğimiz yerde ışığa duyarlı sensörlerle kontroledip  5-10 saniye durdurduktan sonra tekrar dönmesini sağlamak ve brandanın sonuna gelince bu işlemleri geriye doğru yaptırmak istiyorum.. Yardımcı olursanız sevinirim..
İyi çalışmalar.

ifa888@hotmail.com

ete

Arkadaşım,

Mesajına şöyle bir baktımda sanki şu aleti bana yapın der gibi bir mesaj olmuş. Bilgin bu kadar zayıf ise bu aleti sen neden yapmaya kalkıyorsun anlamıyorum. Her neyse ben yine de senin en azından biraz elektronik bilgin olduğunu varsayarak yine de bu aleti sana yaptırmaya çalışacağım.
Olayın iki yüzü var;
1. yüz işin elektro mekanik yönü. Yani bir motora bağlı branda veya bant sistemin olacak. Her şeyden önce en başta ve ensonda sistemin durabilmesi için iki adet durma sensörü veya anahtarı olacak. Sonra arada ki duruşlar için ışığa duyarlı sensörlerin olacak. Bunalrın çıkışlarını lojik hale getireceksin. Yani ışık var=1 (veya tersi=0) Işık yok=0 (veya tersi) olacak.
Yine motorun her iki yönde kontrolu olacak. Sistemin ne kadar güç çektiğini anlatmamışsın. Dolayısıyla DC motormu yoksa AC motormu kullanılacak belli değil. Şayet DC motor yeterli olacak ise bir H-Köprüsü ile motor her iki yönde döndürülebilir. Bu durumda bir H-Köprüsü yapılacak.
2. yüz ise işin program kısmı. Bu kısım assemlyde de yazılabilir Basic de de yazılabilir. Henüz hiç bir şey bilmiyor isen bana göre kolay anlaman için Basic ten başlsan belki daha iyi olur. Yindede kararı sen ver.
Programın mantığı şöyle olmalı;
Sistemi ilk açtığın zaman sistem kendi referansını bulması için önce bandı bir yönde sarmalı yani başa almalı. Sonra ilk sensöre kadar ileri gitmeli. Sensör adedi çok fazla değil ise pic'in her bir bacağına bir sensör girebilirsin. Şayet çok ise ayrı bir mantık kurulması gerekir. Sonuçta sürekli olarak baş ve son sensörler kontrol edilmeli hangisine ulaşılmış ise ona göre yön tayini (geri dönüş emri için) yapılmalıdır.
Şimdi bu anlattıklarımdan bir şey anladı isen bana sorular sorman gerekir. Soracağın sorulara göre işi yönlendireceğimizi umuyorum.
Cevabını beklerim

Kolay Gelsin
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ifa

İlgin için teşekkür ederim arkadaşım.

Evet elektronik bilgim var. Assembly öğrenmeye çalışıyorum. Ama bu motor kontrol olayı aniden ihtiyaç oldu. Kusura bakma. Dediğin gibi yap-ver oldu. Zaten burad da ilk kez bir şey isteme cesaretini gösterdim. Neyse motor çift sarımlı AC 220 V olacak. Ben motorları rolelerle sürecem.  Sensorler konusunda haklısın.
Arkadaşım assemblyde bana vereceğin yardım benim assemblyde önümü açabilir. Çünkü bugüne kadar kendi çabalarımla çok az yol katettim. Teşekkür ederim.

ete

@ifa,

Kişi kendini bilmek gibi irfan olmaz derler. Benim assemly bilgim var ancak tecrübem az. Dolayısıyla seni çok iyi yönlendirebileceğimi sanmıyorum.
Basic  te bunu yapabilirim.

Bana kalırsa sen önce işin elektronik yönünü bir çöz. Girişleri çıkışları belirle. Sonra programa başla. Yapacağın iş çok zor bir iş değil.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

bsivgin

bence en iyisi sen hiç PIC'le falan uğraşma. Öğrenmek istiyosan ayrıca uğraş derim. Ama iş seni orda tahminim acil bekliyor.

Hemen bir 555 entegresi al bir monostable (sabit süreli zamanlayızı yap). Motoru start et aşağı doğru sarmaya başlasın. Aşağı gelince alıcı sensörün 555'i tetiklesin motoru 555 entegresi ile 5-10sn motoru durdursun sonra tekrar çalışmaya başlar. Bu işlem sürer gider. Sargının sonuna gelindiğini algılayan sensörün çıkışınıda motor yön kontrolü rölesine bağlarsın. Böylece bu iş de sürer gider diye düşünüyorum. Böle bişiy dene bakalım.

Çünkü PIC burada sadece zamanlama işi yapacak, tek bir zaman rutini içinde PIC programıyla uğraşmana gerek yok

Herşeyde PIC kullanmaya gerek yok dostlar

Saygılarımla
Bülent ŞIVGIN
www.diyot.com

westlaw

ılk bas mekanık kısmını tasarlı bu tasarladıgın sekle gore elektronık devrenı çiz buraya gonder bızde gorelım kı sana yardım edebılelım. sınır anahtarlarını yerlestır.programa bı basla bakalım ondan sonra gel burada anlat dekı su bacaklarda su sensorler var bu bacaklaeda sınır anahtarları var dıye ondan sonra yazmaya calıstıgın programı gonder bız sana nerde yanlıs oldugunu gosterır ve gereklı duzeltmelerı yaparıs.

aster

Arkadaşlar güzel Türkçemizi katletmiyelim !..
yazacaksanız adam gibi yazın, yoksa hiç yazmayın