telefon şarzı

Başlatan trademy, 05 Ağustos 2013, 13:44:57

trademy

forumun birinde ilk telefon alındığında uygulanacak şarz yöntemi önerisi vardı. elektronikçi gözüyle sizler ne dersiniz?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Cihazınızı açın ve açık iken 8 saat veya 10 saat şarj edin. Bu esnada kesinlikle herhangi bir işlem yapmayın.
2. Cihazı şarjdan çıkarın ve kapatın. Kapalı iken tekrar şarja bağlayın. 1 veya 3 saat daha şarj edin.
3. Telefonu şarjdan çıkarın ve cihazı açın. 2 dakika kadar hiçbir işlem yapmadan bekleyin ve cihazı tekrar kapatın.
4. Telefon kapalı iken en az 1 saat daha şarj edin.
5. Şarj ömrünüzün 2 kat daha arttığını gözlemleyin.

fatih6761

Alıntı yapılan: trademy - 05 Ağustos 2013, 13:44:57
forumun birinde ilk telefon alındığında uygulanacak şarz yöntemi önerisi vardı. elektronikçi gözüyle sizler ne dersiniz?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Cihazınızı açın ve açık iken 8 saat veya 10 saat şarj edin. Bu esnada kesinlikle herhangi bir işlem yapmayın.
2. Cihazı şarjdan çıkarın ve kapatın. Kapalı iken tekrar şarja bağlayın. 1 veya 3 saat daha şarj edin.
3. Telefonu şarjdan çıkarın ve cihazı açın. 2 dakika kadar hiçbir işlem yapmadan bekleyin ve cihazı tekrar kapatın.
Hocam benzer şeyleri bilgisayarlar için de söylüyorlar ancak bu önerilerin Lityum iyon pillerle hiçbir ilgisi yok diye biliyorum.
Alıntı Yap
Günümüzde kullanılan bataryaları şarj etmek oldukça basittir ve "Hafıza efekti etkisi"ne sahip olmadıkları için Nikel-Kadmiyum pillerde olduğu gibi (Tam deşarj) herhangi bir hazırlık gerektirmez. "Kullanmadan önce 8 saat şarj et" türü hurafeler gördüğünüz gibi hala Nikel-Kadmiyum pil kullandığını zanneden kişilerin uydurduğu ve Li-ion piller açısından hiçbir doğruluğu bulunmayan söylemlerdir.(Bknz. Sorular-cevaplar)
Kaynak: http://www.enpedi.com/2010/09/notebooklarda-batarya-nasl-kullanlmal.html

burak ozturk

discovery mi aldınız hocam hayırlı olsun :)
happy coding.

kiok1

Alıntı yapılan: trademy - 05 Ağustos 2013, 13:44:57

şarj mı? yoksa şarz mı? metin içinde çelişki var hoş Türkçe konuşanlar ŞARJ diye yazıyor ve telafuz ediyorlar.

muhendisbey

Doğru telafuzu şarj olacak.

Bu tür şeylerin şarj ömrü ile ilgili değil, batarya süresiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Ben bu söylenenlere hiç uymadım. Telefonum 4. yılına girdi. Şarjı 4-5 gün gidiyor. Aynı şekilde 5. yılına giren laptopumun bataryası ölmedi (hatta üzerinden de çıkarmadım) bugün halen birbuçuk saat çalışabiliyor. Birbuçuk saat az görünmesin ilk aldığımda bu süre iki saat onbeş dakikaydı.

Bu işlemi yaptığınızda tahminen bataryayı tam kapasitede kullanırsınız. Diğer durumda da tam kapasitede çalışması birkaç şarj deşarj döngüsüne bakar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

fthdmrl

telefonunuzu sakın akşam yatarken şarja koyım sahaba kadar şarj ederseniz batarya belli bir süre sonra şişiyor ve telefonunuz bataryasının ömrü azalıyor..

fatih6761

Alıntı yapılan: fthdmrl - 05 Ağustos 2013, 21:48:20
telefonunuzu sakın akşam yatarken şarja koyım sahaba kadar şarj ederseniz batarya belli bir süre sonra şişiyor ve telefonunuz bataryasının ömrü azalıyor..
Hocam bu nasıl oluyor? Tecrübeye mi dayanıyor, yoksa siz de mi başkasından duydunuz? Şarj kontrol için başlı başına bir devre var pil içinde. Bu kısım pil bitince çıkışı kesiyor, dolunca şarjı kesiyor. Zaten şarj dolduğunda pil şarj işlemi duruyor. Tabi bunu kısmen yeni telefonlara göre söylüyorum. Halâ nikel-metal hidrit bataryalı bir telefon kullanıyorsanız başka...

fthdmrl

Alıntı yapılan: fatih6761 - 05 Ağustos 2013, 21:57:45
Hocam bu nasıl oluyor? Tecrübeye mi dayanıyor, yoksa siz de mi başkasından duydunuz? Şarj kontrol için başlı başına bir devre var pil içinde. Bu kısım pil bitince çıkışı kesiyor, dolunca şarjı kesiyor. Zaten şarj dolduğunda pil şarj işlemi duruyor. Tabi bunu kısmen yeni telefonlara göre söylüyorum. Halâ nikel-metal hidrit bataryalı bir telefon kullanıyorsanız başka...

tecrübeyle söylüyorum  bir yerden duyma değil sırf bunun için deneme yaptım şarj dolmasına rağmen telefon şarj olmaya devam ettim 6 ay sonra telefon bataryası şişti:)

papsukkal

Ben telefonu aldığından bu güne hep gece taktım şarja, sabah da çıkarttım.
1 seneye yaklaştı,  durumda değişiklik olmadı. Batarya performansı aynı.

trademy

Alıntı yapılan: burak ozturk - 05 Ağustos 2013, 13:54:17
discovery mi aldınız hocam hayırlı olsun :)
sağolun hocam.
evet discovery fiyatı baya uygun geldi.

ama hala neden bu kadar uygun fiyatlı merak etmiyor değilim....

bu durumda cihazın pili lityum olduğuna göre ilk kullanımda önce bataryayı bitirip sonra doldursak yeterli olacak sanırım...sağolasınız

fatih6761

Alıntı yapılan: trademy - 06 Ağustos 2013, 11:01:10
sağolun hocam.
evet discovery fiyatı baya uygun geldi.

ama hala neden bu kadar uygun fiyatlı merak etmiyor değilim....

bu durumda cihazın pili lityum olduğuna göre ilk kullanımda önce bataryayı bitirip sonra doldursak yeterli olacak sanırım...sağolasınız
Hayır hocam lityum pili bitirip doldurmak bir şarj döngüsü demektir. Pilin ömrünü kısaltmaktan başka hiçbir etkisi olmaz. Doğrudan şarjıyla kullanabilirsiniz.

muhendisbey

Alıntı yapılan: fthdmrl - 05 Ağustos 2013, 22:06:11
tecrübeyle söylüyorum  bir yerden duyma değil sırf bunun için deneme yaptım şarj dolmasına rağmen telefon şarj olmaya devam ettim 6 ay sonra telefon bataryası şişti:)
O bataryanın kalitesiyle ilgili. Bataryanın kendi üzerinde şarj kontrol devresi vardır. Sizin akım çekmenizi de şarj etmenizi de sınırlandırarak bataryayı olası patlama durumlarından korur.
Sana daha ilginç birşey daha söyleyeyim, batarya cihaza bağlı olmasa bile şişebilir. İlla şarjda olacak yada cihaz üzerinde olacak diye bir kaide yok. Sonuçta bataryanın üzerinde son kullanma tarihi pek yazmasa da her batarya için son kullanma tarihi vardır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.