Stellaristen Tiva Geçiş

Başlatan fractal, 14 Ağustos 2013, 16:16:06

fractal

arkadaşlar bilindiği üzere stellaris kullanıyordum.şimdi yeni ugulamalarımı tiva ile devam ettirmek istiyorum.Tiva kullanan varmı?neler söylenebilir..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

X-Fi

Biraz inceledim çok şaşırtacak bir yenilik bulamadım eeprom eklenmiş ve m4 core için low power modları diğerlerine göre biraz iyi. Stellaris deki eksikleri gidermişler denebilir.

Hocam Launchpad tiva kiti bulabildiniz mi ? Bu işlemciyi ne tür uygulamalar için seçtiniz ? Ti'nin arm geçmişi pek parlak değil çünkü  :)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

fractal

stellarisin lm4f serisini seçmiştim.ama işlemci bulamadım lm3s geçtim.lm4f serisi dsp komutlarınıda tanıyordu ve  motion kontrol uygulamarında kullanılabiliyordu.ben inverter uygulaması için seçmiştim.launchpad almadım.sadece debugger vardı.xds100.hiç sorun olmadan kendi kartımda denemeler yapabiliyorum.stellarisware kütüphanelerini kullanabiliyorum..lm3s ile tabi lm4f biraz farklı.bundan ötürü uygulamarı en son ürün ile yapmak istiyorum.

muhendisbey

Stellariste de eprom vardi 2kb kadar. Ancak tasarim hatasindan dolayi problemliydi. Tivada bu duzeltilmis ve usb 2.0 eklenmis. Ayni programin ikisinde de kullanilabilecegini dusunuyorum. Siteden kaldirilmasi gereksiz olmasina ragmen tiva ile degistirmelerini buna bagliyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: X-Fi - 14 Ağustos 2013, 19:42:12
Ti'nin arm geçmişi pek parlak değil çünkü  :)

Ti artık tövbe etti,
Düzgün ARM işlemci üreteceğine söz verdi.
Umarım bundan sonra bu tarz şeyler yaşanmaz,

Ti gibi bir firmaya da hiç yakışmıyor esasen,
ST yapsa neyse diyeceğim ama adamlar aksine ARM rüzgarını iyi değerlendiriyorlar.

Bol çeşit, en uygun fiyatlar, bildiğim kadarı ile tam CMSIS ST de şu an.

mcn

Fiyatı uygun geldi şundan temin ediyorum bir tane haftaya gelicek inş.  http://www.ti.com/tool/ek-tm4c123gxl

Bakalım LM4F le askerden önce başlamıştım geldiğimde stellaris diye bişey kalmamış :)
Üzerine uğraştıkça göreceğiz ne var ne yok bu tiva da.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

gtekdemir

Konuyla pek alakalı değil ama Ti arm ürünlerinin ST' ye göre önemli bir üstünlüğü var mı? Varsa nedir? Çünkü ti markasının pek çok ürününü kullanıyorum ve bu markaya ayrı bir sempatim var. Arm mikrodenetleyiciler ile yeni uğraşmaya başladım ve elimde discovery kit olduğu için haliyle ST işlemci kullanıyorum. Eğer ki texasın önemli bir üstünlüğü yoksa ST ile devam etmeyi düşünüyorum.

mcn

ST ile biraz uğraşıp programlaması çok karmaşık geldiği için bıraktmıştım.
ti ın harika bir api si var. rahatça kodlama yapılabiliyor.
bir ti ın üstünlüğü sanırım ti olması.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

X-Fi

Arm da ST çok yol aldı M3 için STM32L152 kullanıyorum muhadilini diğerlerinde bulamadım. Core aynı olunca mantıklı olan daha donanımlı ve ucuz fiyat vereni seçmek. Üstünlük olarak bakarsak ST de kütüpane desteği çok iyi, silaspda cross barlı pin yapısı güzel, freescale rf çip barındırıyor ama ti de ben böyle bir üstünlük göremedim belkide yanlış düşünüyorumdur.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

burak ozturk

Alıntı yapılan: mcn - 15 Ağustos 2013, 10:10:15
Fiyatı uygun geldi şundan temin ediyorum bir tane haftaya gelicek inş.  http://www.ti.com/tool/ek-tm4c123gxl

Bakalım LM4F le askerden önce başlamıştım geldiğimde stellaris diye bişey kalmamış :)
Üzerine uğraştıkça göreceğiz ne var ne yok bu tiva da.

hocam tiva c board ile lm4f stellaris aynı boarda sadece ismini değiştirdiler. hatta datasheet te bir ara eski adı da yazıyor idi.

happy coding.

fractal

ben kullandığım lm3sxxx işlemciyi söküp direkt aynı pin yapısında tiva takmayı düşünüyorum.lm3s ile lm4f arasında kodlarda da bazı farklılar vardı.

Elektroemre

@fractal hocam üzerinde çalıştığınız interver 12-220v tip mi yoksa endütriyel farklı tip mi?
stellariste böyle bir uygulamada sıkıntısız çalışıyor mu?

düzeltme: imla

OptimusPrime

fractal

bence inverter için c2000 serisinden bir mikro daha uygun olurdu. bu cihazların çekirdeği ve pipeline mekanizması inverter matematiği için daha uygun. ayrıca yeni çıkan ti ürünleri her zaman sorunludur m4 ün errata sına bakmadan karar vermemişsindir umarım...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

fractal

hocam benim inverter özel.tek faz çeşitli dalga formlarında 100-800hz arası çıkış almaya çalışıyorum.ayrıca analog,dijital giriş çıkışlarım var.bende ilk başta c2000 düşünmüştüm.bulamadım c2000 daha  hızlıymış stellarise göre.ama zor öğrenirsin dediler.stellariste çok zorlanmadım.(picten direk geçtim)zaten sorularımın coğu bu sitede.çalışmlarım halen daha devam ediyor.