RS-485 ile Haberleşebilen Devre Yapımı Hakkında

Başlatan rkinaci, 19 Ağustos 2013, 13:18:38

rkinaci

Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 50-60 adet adreslenebilir rs-485 üzerinden haberleşebileceğim, bir kaç registerı olan bir devre yapmak istiyorum. Haberleşme için modbus ascii veya rtu gibi
standart bir protokole yönelmemin mutlaka avantajı vardır. Fakat daha önce hiç modbus slave bir devre yapmadım ve registerleri nasıl tanımlayacağımı ve CRC
hesaplamalarını nasıl yapacağımı bilmiyorum. Devre de pic 16 serisi bir işlemci kullanmayı düşünüyorum ihtiyaçlarıma göre hangisi olduğunu henüz belirlemedim. Zaten
o kısımdan ziyade iletişim protokolünü kendim mi halledeyim yoksa modbus ascii veya rtu mu kullanayım en çok buraya takıldım. Sizin öneriniz ne olur. Modbus slave cihaz tasarımı
yapan varsa nasıl ve nerden başlamam gerektiği konusunda yol gösterebilir mi? Modbus RTU ve ASCII ile ilgili bir çok döküman indirip incelemeye başladım. Sizinde
önerilerinizi bekliyorum.
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

serhat1990

İletişim protokolünü modbus rtu veya modbus ascii kullanmak bence en iyisi olur. En azından çalışan birçok cihaz ile uyum içerisinde çalışabilir ve güvenilir bir haberleşme protokolü . İlk olarak modbus rtu / modbus ascii haberleşmelerinin yapısını tam olarak anlaman sana çok yardımcı olacaktır . Ayrıca unutma kimse ilk kez yapmadan ikinciden başlamıyor . O yüzden ilk adımı atmak önemli :)

rkinaci

Hocam haklısınız ne zaman haberleşme kullanan bir devre yapacak olsam modbus kısmına gelince takılıp vazgeçiyorum ve başlamadan bitiyor :( Kendi protokolümü
yazmak istememin bir nedeni de C# ile bir arayüz yazıp slavelerden aldığım bilgiyi değerlendirecek olmamdır. C# tarafında da modbus konusunda pek bilgim yok ama
bir yerden de başlamam gerekiyor. Önümdeki zamana bakıp modbusı öğrenerek mi daha kolay olur yoksa kendi protokolümle mi bunun kararını vermem lazım. Umarım
en kısa sürede başlayabilirim ve çalışmalarımı da paylaşabilirim.

Klein

http://www.modbustools.com/download.asp
sayfadan ActiveX komponenti indirip kullanabilirsin. Gördüğüm en başarılı Modbus komponenti.
RTU, ASCII, TCP destekliyor.
Kendim yazacağım diye hiç kasma.

MCU kısmını kendin yazarsın.

rkinaci

Alıntı yapılan: Klein - 19 Ağustos 2013, 13:54:19
http://www.modbustools.com/download.asp
sayfadan ActiveX komponenti indirip kullanabilirsin. Gördüğüm en başarılı Modbus komponenti.
RTU, ASCII, TCP destekliyor.
Kendim yazacağım diye hiç kasma.

Hocam dediğiniz yerdeki komponentler trial olarak görünüyor ben mi yanlış okuyorum?

frederic

Modbus-ascii yerine modbus-rtu haberleşmeyi tavsiye ederim, bu tarz bir kartın yapımı masa üstünde kolay olsada, sahada performans bakımından haberleşeceği otomasyon cihazlarına yetişmesi gerekir.

Haberleşmede olası kopmalar time out aşımlarına sebep olursa, o sistemden veya  makinadan hayır beklenmez. 9600 baud hızında kağnı gibi haberleşen kartlar yerine 38400-57600 gibi baud hızlarında çalışan kartlar tasarlamak gereklidir. Birde pcb tasarımı vardır ki, sürekli rs485 entegresi bozulan kartlar biliyorum.

Uzun lafın kısası uğraştırıcı bir iştir ve sabır ister.