Pil şarj göstergesi

Başlatan hiddenman32, 28 Aralık 2004, 16:58:50

hiddenman32

Pille çalışacak bir devrede cep telefonlarında olduğu gibi pil şarj göstergesi ve doluluk oranını gösterecek bir foksiyon yapmak istiyorum. Bu konu ile ilgili araştırma yaptım ama sadece led'li şarj gösterge entegreleri buldum. Pic ile ve yazılımla bu işi yapabilirmiyiz. Fikri ve bilgisi olan varmı?

ete

Gösterge elemanı ne olacak? veya sizce ne olmalı. Benim aklıma LCD geliyor. 1x8 veya 1x16 lık bir LCD kullanarak bargraph şeklinde bir sistem yapılabilir.
boş              |  
%10 Dolu     ||||
%25 Dolu     |||||||||
%50 Dolu     |||||||||||||||||
%75 Dolu     |||||||||||||||||||||||||
%100 Dolu   |||||||||||||||||||||||||||||||||||
gibi.
Gerekirse dik çizgi yerine daha dolgun bir çizgi tasarlayıp karekter olarak bunu kullanırız ve sonunda gösterge daha belirgin ve dolu olur. Çizgiler arası boşluk azalacağı için görüntü dahada güzel olur. Bunun için en basitinden 16C711 Pic kullanılabilir. Programda son derece basit.
Yapabiliriz.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

salim ALTIN

Merhaba
geçenlerde benden bir tanıdığım yardım istemişti bu konuda. bende gittim LM3914 aldım. hala masamda duruyor delikli plaket ve muhtelif renk ledleriyle. bir türlü bir araya gelip çalışmayı başaramadılar. :D  illa benim çalıştırmamı  bekliyorlar. :D
Aslında ledin nesi var arkadaşlar.? ama pic ile yapılırsa daha iyi olur muhtelif özellikler eklenebilir.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Erol YILMAZ

Pil gostergesi tam bela bir is. Benim Siemens cep telefonunun en sevdigim ozelliklerinden birisi pili yari yariya dolu gosterirken 5 sn konusmaya izin vermemesi.
Ni-Mh in yuksuz gerilimi sarja iliskin dogru bilgi vermez. onun icin ya yuklu iken olculmeli yada akilli bir algoritma gelistirilmeli.

Ama Li-ion falan kullaniliyorsa gerilimi sarja iliskin daha lineer sonuc verecektir.

nurim

Alıntı yapılan: "hiddenman32"Pille çalışacak bir devrede cep telefonlarında olduğu gibi pil şarj göstergesi ve doluluk oranını gösterecek bir foksiyon yapmak istiyorum. Bu konu ile ilgili araştırma yaptım ama sadece led'li şarj gösterge entegreleri buldum. Pic ile ve yazılımla bu işi yapabilirmiyiz. Fikri ve bilgisi olan varmı?

Böyle bir konuda fikir ve bilgi verebilmek için pil ile kullanılacak bu devre hakkında (Kaç voltla çalışıyor...)ve özellikle pilin ne tür bir pil olduğu (Li-İon,Ni-Mh,Ni-Cd....)hakkında biraz daha açıklayıcı bilgi verebilirsen sanırım üretilecek çözümler daha sağlıklı olacaktır.
Selamlar....
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

hiddenman32

Arkadaşlar örneğin devremiz 5 volt ile çalışıyor. 9 volt'luk bir şarjlı pilimiz var ve devrede lcd kullanıyoruz. Olay şu şarj konumunda lcd üzerinde şarj oluyor göstergesi veya cep telefonlarındaki gibi harekli bir ekran olacak. Şarj olduktan sonra kullanım aşamasında pilin ne kadar dolulukta olduğunuda ekran üzerinden izleyebileceğiz.

Bu işle ilgili piyasada entegreler var.Bunlar şarj etmek şarjı dolduğunda kesmek ve şarj işlemini bir led ile göstermek. Bense bunu göresel olarak gözükmesini istiyorum. Aslında bunun bir sebebide kullanacağım cihazda bu oldukça önemli. batarya beslemesi gerekli ve biterken değiştirmek veya şarj etmek mutlaka gerekiyor. Çünkü cihaz sürekli veri toplayacak.
Pilin türü önemli değil. Hangisi uygunsa o kullanılır. Fakat dikkat edilise cep telefonlarda hangi pil olursa olsun gösterge çalışıyor. Yani her tür için ortak bir çözüm olmalı diye düşünüyorum

şimdiden teşekkürler.

ete

@Hiddenman32,

Yapmayı düşündüğün şeyde pilin tipinin ne olduğu gerçekten hiç önemli değil. Anladığım kadarı ile kritik bir devrede pilin hiç bitme noktasına gelmeden ya değiştirilmesi yada şarj edilmesi gerekiyor. Dolayısıyla pilin volataj durumunu sürekli izlemek istiyorsun.
Bu konuda yeniden keşif yapmaya gerek yok. Sistem olarak telefonlardaki şarj ve pil gösterge sistemi kullanılması en doğrusu olacak.
Şöyleki ,
- Pilin devre tarafından kullanım halinde  pilin seviyesi görel olarak gösterilecek.
- Şarj esnasında pilin mevcut voltaj seviyesinden maksimum seviye ye kadar kademe kademe ilerleyip tekar başa dönmeli. Bir nevi mevcut seviyeden maksimum seviyeye kadar flash yapıp işlemi tekarlamalı.
Bütün olay bundan ibaret.
Tabiiki burada sorulacak soru aynı program hem pil gösterecek hemde şarj mı edecek?. Yoksa şarj başka bir alet tarafındanmı yapılacak.
Başka alet yapacak ise bunu bir şekilde gösterge programına belirtmek gerekir.
LCD de 255 karekteri full dolu bir diktörtgen ekrana koyar (LCDOUT $FE,1,255,255,255,255,255,255,255,255,255)
komutu ekrana 9 adet blok karekter koyar. 9 V luk pil kullanıyor isen volt başına 1 blok düşer. Bu sistem ile işin mükemmel olur.
ADC den voltajı okursun bunu volta çevirirsin ve her volta karşılık ekrana bir blok karekter koyarsın. Sonuçta sistem çalışır.
Şarj işini sorulara cevap aldıktan sonra istersen nasıl yapacağını açıklarım.
Aslında bugün board da Projeler bölümüne bir Pic-Şarj sistemi koyacağım. İstersen onuda bir incele . Şarj programı ile bu sistem birleştirilebilir.

KOlay Gelsin
ETE

hiddenman32

aynen sistem dediğin gibi olmalı şarj işine gelince sistem kurulduktan sonra şarjı başka bir devre ile yapmak gereksiz olur diye düşünüyorum.
sistem hem şarj edebilmeli hemde seviyesini gösterebilmeli. Aslında bu uygulamanın cevabı cep telefonlarında saklı. inceledim bu işi ana işlemci kendisi yapıyor anladığım kadarı ile ayrı bir devre kullanmamışlar. Gönderdiğin Şarj devresini inceleyeceğim. Açıklamalarını bekliyorum. teşekkürler.

ete

Şarj sistemini Prejeler bölümüne koydum. Dosyalar aşağıdaki linkte

http://finance.groups.yahoo.com/group/picprojeup5/files/ETE-Files/

Programlardan birisi birazcık modifiye edilerek istediğin program yapılabilir.
Gerekirse yardımcı olurum.

ETE

alisahinoglu

Sevgili arkadaşlar, yapılmış olan pil şarj devrelerinde sabit olan beslemeden bir kıyaslama yapılarak pilin seviye durumu belli oluyor. Anladığım kadarıyla...

Benim yapmış olduğum cihaz 5v ile çalışıyor. İçinde 4 adat 1.2V NiCd/NiMH pil var. 16F628 kullanıyorum. Acaba 16F628'in comparatör özelliğini kullanarak pilin seviye durumunu gösterebilirmiyim...

hiddenman32

İşlerimin yoğunluğundan bu konuya henüz eğilemedim ama kıyaslama için şebeke bağlı olmalı ya şebeke bağlı değilse nasıl kıyaslama yapacaksın?