FPGA çıkışı ile Mosfet sürme hakkında?

Başlatan kralsam, 20 Ağustos 2013, 16:28:02

kralsam

Selamlar,

Arkadaşlar 3-Phase Sinus sürücü yapıyorum. FPGA'de oluşturduğum pwm ile 6 tane N kanal olan IRF1404 mosfeti sürmem gerekiyor. Ancak bağlantı yapmadan üstadlara bir danışayım dedim.

Oluşturduğum sinyalin iki kanalının R-C filtreden geçirilmiş hali.

-Board GPIO çıkışı Usermanual e göre 3.3V ancak scop la ölçtüğümde 1.66V ölçüyor. Aynı zamanda FLUKE 115 i DC kademede max.-min. modunda denediğimde de 1.66V görüyor. (Soru sormamın asıl sebebi bu)

-Frekans yaklaşık 48kHz ve duty %20 lere düşebiliyor.

-Mosfetleri 12V ile sürmeyi düşünüyorum.

-Ayrıca güç yetmez ise mosfetleri nasıl artırabilirim?

Ben 4N25 gibi bir opamp ve IR2112 kullanabilirmiyim gibi birşeyler düşünmüştüm ama emin olamadım. En sıkıntı ettiğim kısım IR2112 nin giriş değerleri çok yüksek. Bu da devreyi karmaşıklaştıracak ve sinyali bozabilecek.

Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok faydalı olacak.

Çok teşekkürler.

kralsam

Konu hakkında fikir verebilecek kimse yok mu?

Icarus

Ölçerken bir şekilde hata yapıyorsunuzdur. Yük bağlamışsınızdır, veya kastınız şu RC filitrenin çıkışı ise düşük çıkması doğaldır vb...
4N25 kötü bir seçim çünkü yavaş.

kralsam

ilginç olan da orası aslında o şekilde de öyle ölçüyor. Filtresiz olarak ölçtüğümde de. Scoptan ciddi anlamda şüphelendim. Scop aldırmaya çalışıyorum ama şimdilik beklemede.

Neyse asıl problem sizinde değindiğiniz gibi opto. Siz hangisini önerirsiniz?
Güç elektroniği ile pek uygulama yapmadığımdan örneklerini bilmiyorum. Piyasada (İstanbul) bulabileceğim hızlı örnekler olarak ne önerirsiniz?

mesaj birleştirme:: 21 Ağustos 2013, 10:15:09

6N137 kullanıp çıkışı da bc337 gibi bir transistörle IR2112 input seviyesine çeksek çalışırmı sizce? Sistemi çok fazla karıştırmak da istemiyorum doğrusu.

teknikelektronikci

HCPL3180 ve 3120 olabilir forumda yeterince var

mesaj birleştirme:: 21 Ağustos 2013, 10:46:22

ayrica osilaskop bunuzda bir sey yok gayet de güzel ciahaza benziyor ölcmede bir hata yapyior olmalisininiz, probun x1 x10 kademesi vs.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

kralsam

Kontrol etmiştim ama tekrar ölçüp sonuçları yazarım. Beni en çok scobun 25 MHz olması huylandırıyor.

mesaj birleştirme:: 21 Ağustos 2013, 11:03:15

Forumda bu konu haricinde bu opamplar geçmemiş. İnceleneye başladım. Teşekkürler.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: kralsam - 21 Ağustos 2013, 10:59:37
Kontrol etmiştim ama tekrar ölçüp sonuçları yazarım. Beni en çok scobun 25 MHz olması huylandırıyor.

hmm kullandiginiz alana göre bagli ama evet 25 Mhz az bir dijital icin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

kralsam

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 21 Ağustos 2013, 11:03:30
hmm kullandiginiz alana göre bagli ama evet 25 Mhz az bir dijital icin
Mesela PWM frekansı 48 KHz. Hata yapma olasılığı çok zayıf çünkü PLL li tasarım. 45 civarı gösteriyor. Ama filtreden geçirdiğimde 400Hz doğru görünüyor. İlginç sapıtmalar söz konusu.

Bu arada şimdi 3.3V okudu. :) Ya ben kafayı yedim ya da ben kullanmadan önce dün biri kurcaladı scobu.

kralsam

4n25 çıkışı çok kırpıyor.
Örnek görüntüler:

teknikelektronikci

giris cikisi ayni anda (2 kanal ile) ölcseydiniz karsilastirma yapmasi kolay olurdu sanirsam ;)

kralsam

ekledim

Ayrıca çıkışı bc517 ile yükseltim.

IR2112 ye verdim bana göre çok ilginç bir çıkış aldım. Mosfeti bağlamadım. Bu konuda @z nin dediği gibi denedim. https://www.picproje.org/index.php/topic,35777.msg255168.html#msg255168

Devre olarak aşağıdaki devreyi uyguladım. ama mosfetleri de o entegreyi de 12V ile besledim.

kralsam

Opto kısmını hallettim. Ama bu IR2112 hala çalışmıyor. Moslarıda 12V ile beslediğimden olabilirmi?

Icarus

IR2112 "bootstrapped" bir gate driver mosfetler olmadan çalışamaz
Ancak bence eğer bu tip dizaynda tecrübeniz yoksa, izole bir güç kaynağı ile de IR2112'i besleyebilirsiniz. İzole edilmiş güç kaynağı kullanın

Not: 25MHz güç elektroniği uygulamaları için çok yetersiz en az 200MHz'e ihtiyacınız var.

kralsam

Mosfetler bağlı fakat yük bağlı değil. Ayrıca IR2112 yi izole etmek zorundamıyız? (En azından çıkış görmek için.) Tekrar hatırlatayım tüm sistem 12V akü ile çalışacak.

Ayrıca scop kesinlikle yetersiz ben 500MHz aldırmayı düşünüyorum. Tahminen Agilent yada Tektronix. En azından 2Gb/s örneklemesi var.

Icarus

yok izole etmek zorunda değilsiniz. ama şemanızda C4'ün şarj olacak zamana ihtiyacı var.
Burada bootstrap'in akım yolları var onları inceleyin
http://www.fairchildsemi.com/an/AN/AN-6076.pdf