FPGA çıkışı ile Mosfet sürme hakkında?

Başlatan kralsam, 20 Ağustos 2013, 16:28:02

restore

konuyla alakasız olacak ama . aynı scope dan bende de var. ancak fazlar arası farkı görmekte zorlanıyorum. siz nasıl ayarlıyorsunuz ?

kralsam

Alıntı yapılan: restore - 21 Ağustos 2013, 20:45:44
konuyla alakasız olacak ama . aynı scope dan bende de var. ancak fazlar arası farkı görmekte zorlanıyorum. siz nasıl ayarlıyorsunuz ?

Fazlar arası farktan kasıt dead time süresi ise pek görülemiyor. Gerçi tam olarak uğraşmadım ama çok zor gibi. Diğer konuda çift kanal bağlayıp otoset ediyorum. Olmadı aralıkla oynuyorum. Ama sinyalde az biraz gürültü olsa acayip saçma sapan değer ölçüyor.

Alıntı yapılan: Icarus - 21 Ağustos 2013, 20:14:37
yok izole etmek zorunda değilsiniz. ama şemanızda C4'ün şarj olacak zamana ihtiyacı var.
Burada bootstrap'in akım yolları var onları inceleyin
http://www.fairchildsemi.com/an/AN/AN-6076.pdf

Hocam linki biraz inceledim. Mantığın böyle birşey olacağını tahmin edebiliyordum az çok. Burada Kaynak sorun olmuyorsa ki öyle duruyor, Tek ihtimal kalıyor kondansatör değeri. Bunu da 470n, 100n, ve 33p değerleri ile denedim o ara yanımda onlar vardı.  Opto sorununu halledip IR2112 ye bağladıktan sonra o ufak dalgalanmada olmadı sadece scopta anlık pikler görünüyor. Belliki çok yüksek frekans riple değerleri ve bu da muhtemelen kondansatör şarj olamadığından oluşuyor. Görünümü verdiğiniz dökümanda sayfa 3 ün sol tarafındaki ortada oluşan şekiller gibi.

Icarus

Kesin bir şey söyleyemeyeceğim.

Fakat datasheet'e bakarken şu grafiği fark ettim.

Vdd = 12V ise en az yaklaşık 5V'a ihtiyacınız var gibi gözüküyor, oysa sizin 3.3V'tunuz var.
Ya Vdd'i 3.3V'a düşürün veya çıkışlarınızı level shift ile yükseltin.

Umarım sorununuz çözülür.

kralsam

Hocam onu opto ile hallettim şuan seviye 12v da. Hem izolasyon yapmış oldum hemde yükseltmiş oldum.

kralsam

Mnemonic

Merhaba,
okuduğum kadarı ile bir kaç sorunuza yanıt vermeye çalışayım.
dijital osiloskoplarda filtre uygulandığı zaman gerilim tepe seviyelerinde düşme görürsünüz. bunu net anlayabilmek için fiktre frekansını yükseltin ve düşürün böylelikle gerilimin düştüğünü ve çıktığını görürsünüz. filtre uyguladığınız zaman sadece frekansa bakın gerilime takılmayın gerilimi net ölçmek istiyorsanız filtreyi kapatın. ayrıca pwmle çalışmak için 25mhz bir osiloskop fazlasıyla yeter.

IR2110 sürümü için beslemeler tamamen birbirinden bağımsız ve izole olacak şekilde
lojik gerilim
ır2110 gerilimi
ve bara gerilimi gerekli
şaseleri kesinlikle birbirinden bağımsız olmalı ve ayrıca IR serisi entegrelerin tamamı için bootstrap(diyot, kondansatör) devresi kusursuz olmalı yoksa çalışmaz

sanırım genel soruları biraz olsun yanıtlamış ve toparlamışımdır

kralsam

peki yaklaşın 50kHz pwm frekansı için çalışabilecek örnek bir IR2112 devresi önerebilirmisiniz? Yada başka bir tetikleme yöntemi?

Mnemonic

Merhaba
açıkçası 20khz gibi değerlere çıkmanıza gerek yok
ben 200hz 3 faz sinus ekde etmek için 10-20khz arası pwm kullanıyorum sorunda yaşamıyorum.
bu arada çekeceğiniz akım yüksek ise kullandığınız mosların yada igbtlerin gateleride fazla alık çekecektir. bu durumda IR serisi entegreler yeterli olmayabilir.
onseminin de ürünlerini inceleyin derim

kralsam

Alıntı yapılan: Mnemonic - 22 Ağustos 2013, 17:25:58
Merhaba
ben 200hz 3 faz sinus ekde etmek için 10-20khz arası pwm kullanıyorum sorunda yaşamıyorum.
bu arada çekeceğiniz akım yüksek ise kullandığınız mosların yada igbtlerin gateleride fazla alık çekecektir. bu durumda IR serisi entegreler yeterli olmayabilir.

Şuan yükte bile değilken (Sadece Moslar bağlı) herhangi bir tetikleme olmuyor. Sorun o aslında.

blacklogic

Alıntı yapılan: Mnemonic - 22 Ağustos 2013, 17:25:58
Merhaba
Böyle kesin değer olarak hesaplamak için kapasitörlerin boşalma sürelerine göre pwm uygulamak yada ona göre mos seçmek gerekiyor.
http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-978.pdf  bu dökümanı hatim etmeniz gerekecek :)

kralsam

Faydalı bir döküman inceleyip durumu bildiririm.

bulut_01

ir bende aynı problemi yaşadım çözüm ise vdd 12v olacak high ve low girisleride 12v ile sürersen ir calısır ve mos tetikler ir sürmek için fpga çıkışı yeterli değil araya hızlı bir opto şart.
YENİLMEZ..

sadogan

Alıntı yapılan: kralsam - 22 Ağustos 2013, 16:42:34
peki yaklaşın 50kHz pwm frekansı için çalışabilecek örnek bir IR2112 devresi önerebilirmisiniz? Yada başka bir tetikleme yöntemi?
TLP250 veya TLP350 sürebilirsin,
highside mosların gete gerilimleri lowside mos lardan izole olmak durumunda.

kralsam

Alıntı yapılan: bulut_01 - 27 Ağustos 2013, 21:38:22
ir bende aynı problemi yaşadım çözüm ise vdd 12v olacak high ve low girisleride 12v ile sürersen ir calısır ve mos tetikler ir sürmek için fpga çıkışı yeterli değil araya hızlı bir opto şart.

Hocam tekrar belirteyi. O kısmı dediğiniz gibi zaten. OPTO ile sürüyorum 12V tepe değerli PWM ler ile. ve Entegre de 12V ile besleniyor. Ama sanırım Kondansatörler olmadı.

bulut_01

benim şemada hızlı diyot 4148 kapasitör  22uf kullanmıstım sorunsuz çalısıyordu.
YENİLMEZ..