FPGA çıkışı ile Mosfet sürme hakkında?

Başlatan kralsam, 20 Ağustos 2013, 16:28:02

kralsam

bende uf4007 kullandım 100nf 470nf gibi değişik değerler denedim ama çalışmadı.

bulut_01

o kadar küçük değerle çalışmaması normaldır 1 uf asagı olmaması lazım ideal değer 22uf diyot 4148 kullanabilirsin
YENİLMEZ..

kralsam

Icarus

Meraktan soruyorum 22uF'ın dolması kaç ms sürer ?

kralsam

hesaplamak lazım.. :)

Icarus

Malesef bu formülle hesaplayamasınız :)
Çünkü R yok onun yerine trafonuzun yaklaşık elektriksel modeli var.
Problem şu; böyle sistemde low side mosfet en az kaç ms kapalı kalmalı ki 22uF dolsun ve high side mosfet kullanılabilir hale gelsin.

kralsam

Ara vermek işe yaradı.
Cf leri 47nF seçtim tetikleme tamam. lakin  tek fazda yaptığım denemede yük girdiğim zaman üst kanaldaki mos diğerinden biraz fazla ısınıyor. Bunu neden yapıyor olabilir?

bayelektronik

üs mosların biraz fazla ısınması çok anormal değil.ama fark fazla ise vb-vs arasındaki kapasiteyi arttırın.22uf söylenmiş gayet uygun bir değer.

bu kondansatörün ne kadar sürede dolduğu kadar üs mosları sürecek kadar yeterli enerjiyi depolamasıda önemli.çok küçük değer takılırsa üs moslar rahat sürülemez.22uf da birkaç 10 mikrosaniyede dolacaktır.endişe edilmesine gerek yok.

sürme frekansınında 48khz yerine 20 khz seçilmesi uygundur.

z

Güç katının tam şemasını ve sürücülere giren sinyallerin dalga şeklini vermezsen sorunu cevaplamak zor.

İlk aklıma gelen, yük akımını kesmek amacıyla alt mosların her ikisi de devreden çıkartıp üst mosların her ikisinin de iletime sokmayı tercih etmen.

Bu durumda endüktif yük akımı, off peryodu boyunca üst moslar arasında dolaşacağındane sıcaklıklarının artması normal bir durum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kralsam

Alıntı yapılan: z - 03 Eylül 2013, 20:24:28
Güç katının tam şemasını ve sürücülere giren sinyallerin dalga şeklini vermezsen sorunu cevaplamak zor.

İlk aklıma gelen, yük akımını kesmek amacıyla alt mosların her ikisi de devreden çıkartıp üst mosların her ikisinin de iletime sokmayı tercih etmen.

Bu durumda endüktif yük akımı, off peryodu boyunca üst moslar arasında dolaşacağındane sıcaklıklarının artması normal bir durum.
Hocam çıkış kısmı  resimdeki gibi.

Giriş kısmı ise FPGA(0-3.3Vp) >OPTO(0-12Vp) >IR2110(0-12Vp) şeklide moslara giriyor. MOS olarak IRF1404 kullandım.
Eski mesajlarda opto sıkıntısından kaynaklanan scop örnek resimleri var.
Açık şema açıkçası şimdilik yok. :) Kafadan kuruyorum. Devre board ile mantıklı çalışırsa ona göre çizerim demiştim.

z

Her bir IR2110 için Hin Lin pinlerine uyguladığın sinyallerin dalga şeklini versen olur.

Güç katının şeması aynen aşağıdaki gibimi?

kralsam

Aynen öyle.
Giriş sinyali de aşağıdaki grafiğin 0-12Vp arası genlikte olanı.

Sinyalin Filtre uygulanmış hali (FPGA çıkışı Similasyonda- Gerçekte de bu şekilde.)

Dead Time de şu şekilde:

Düzeltme: Hocam ufak bir fark var besleme 12V. Devre invertör olarak görev yapıyor.

z

İşyerindeki makineden verdiğin resimleri göremiyorum. Eve gittiğimde yazmaya devam ederim.

kralsam

Alıntı yapılan: z - 03 Eylül 2013, 20:45:29
İşyerindeki makineden verdiğin resimleri göremiyorum. Eve gittiğimde yazmaya devam ederim.

Tamamdır hocam. Teşekkür ederim.

teknikelektronikci

olaya Z hocam müdahale ediyorsa bu is ya cözülür yada cözülür ! :D
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!