Multivibrator - Monostable Bistable Astable

Başlatan mistek, 22 Ağustos 2013, 17:47:29

mistek

Mikroişlemci kullanmadan mümkünse 2-3 transistörle girişine periyodik olmayan pals uygulandığında çıkışı ilk pals den itibaren hep aktif(en az 10 dakika) kalacak bir devre kurmaya çalışıyorum. Flip flop gibi ama girişi değiştiğinde çıkışı değişmeyecek bişeye ihtiyacım var. Düşünüyorum ama aklıma gelmiyor.

Nasıl yapabilirim ?

Resim: http://p1308.hizliresim.com/1d/q/rsxju.jpg

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ErsinErce

non-retriggerable monostable multivibrator

retriggerable monostable multivibrator

mistek

Hocam ilk palsten sonra tekrar pals gelmeyebilir. Ultrasonik sensörle mesafeyi ölçüyorum araya cisim girerse led yansın uzunca bir süre sönmesin istiyorum.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ipek

o zaman külüstür 555'e  oneshoot modunda iş düşüyor.

esensoy

bildiğin merdiven otomatiği mantığı değil mi bu?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

mistek

Aslında evet kat otomatiği mantığı gibi. Sadece katları çıkarken her katta anahtara basabilirim veya basmayabilirim bu benim ON süremi etkilemesin. Sanki araya bir diyot-kondansatör transistör koysam olacakmış gibi hissediyorum.

OG

Alıntı yapılan: ErsinErce - 22 Ağustos 2013, 17:56:04
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
non-retriggerable monostable multivibrator

Budur ,
budur da,
birkaç transistor yerine
10Fxxx gibi veya 12Fxxx gibi basit bir işlemci daha mantıklı değilmi. 1 Lira.
Tabi adetli değilse.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mistek

Alıntı yapılan: OG - 22 Ağustos 2013, 20:18:49
Budur ,
budur da,
birkaç transistor yerine
10Fxxx gibi veya 12Fxxx gibi basit bir işlemci daha mantıklı değilmi. 1 Lira.
Tabi adetli değilse.

Hocam elimde 12f675 var 10-15 tane(tanesini 2.95tlden aldım) Adetli bi iş değil 1 tane yapıp süs olarak saklayacağım maksat boş zaman değerlensin birde okuldaki bilgilerimi tekrarlıyorum.

Şimdi aklıma şöyle bişey geldi. Opampla istediğimi yapıyor. Birde transistörle deneyeceğim.
http://u1308.hizliresim.com/1d/q/rt3vz.jpg

z

Sorudaki başlıkta kenetleme devresi demişsin. Kenetleyiciler istediğin işlemi yapmazlar. Sen monostable devre istiyorsun.

Aşağıdaki devrelerin tamamı monostable olmasa da linki vereyim.

http://www.google.fr/search?q=monostable+multivibrator&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=T04WUpO3HuPR7AbjiIG4Dg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=811

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Opamp bu hali ile retriggerable çalışır, bastıkça süreyi baştan alır yani süre uzar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mistek

Alıntı yapılan: z - 22 Ağustos 2013, 20:50:43
Sorudaki başlıkta kenetleme devresi demişsin. Kenetleyiciler istediğin işlemi yapmazlar. Sen monostable devre istiyorsun.

Aşağıdaki devrelerin tamamı monostable olmasa da linki vereyim.

http://www.google.fr/search?q=monostable+multivibrator&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=T04WUpO3HuPR7AbjiIG4Dg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=811

Konuya ne başlık vereceğimi kestiremedim aklıma geleni yazdım. Düzenledim şimdi.

Alıntı yapılan: OG - 22 Ağustos 2013, 20:51:00
Opamp bu hali ile retriggerable çalışır, bastıkça süreyi baştan alır yani süre uzar.

Hocam bu haliyle idare edeceğim aklıma başka çözüm gelmedi. Tek npn transistör ile denedim ancak base inden çok akım çektiği için 2200uf kondansatör bile çok hızlı deşarj oluyor. Mosfet ile iyi olabilir.

z

Minik kılıfta mosfetler satılıyor.  Bu sayede transistörün base akım sorunundan kurtulabilir ve çok düşük kapasitörlerle yapabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Alıntı yapılan: z - 22 Ağustos 2013, 21:08:06
Minik kılıfta mosfetler satılıyor.  Bu sayede transistörün base akım sorunundan kurtulabilir ve çok düşük kapasitörlerle yapabilirsin.

Evet hocam şimdi güç mosfetiyle denedim iyi oldu opamp kullanmama gerek kalmıyor. Az önce arabanın alarm sirenini söktüm bunu süreceğim.  Sadece kondansatör deşarj eğrisi mosfetin lineer olduğu bölgede birkaç saniye kalacak. Siren 12v gerilimde 1amper çekiyor.

Ultrasonic sensörle aradaki cisimleri tespit edeceğim fikriyle yola çıktım güvenlik tertibatına dönüştü. :)