Sensör Kullanımı

Başlatan veski47, 22 Ağustos 2013, 23:10:15

veski47

http://www.robotistan.com/Bariyer-Sensoru-UP3330IR,PR-879.html  Arkadaşlar linkteki bariyer sensöründen aldığı sinyalle başlayıp duran bi kronometre yapmak isityorum ve başlatmak için bi grup durdurmak için bi grup  sensör kullanıcam bunu yazacağım programa tanıtmalımıyım eğer öyleyse nasıl tanıtmalıyım yardımlarınızı bekliyorum

safaka123

sanırım NO ve NC ve COM bacağını PiC entegreye bağlayarak yapabilirsin. bariyer kapanıp açıldığını içindeki röle den anlayabilirsin bu da bahsettiğim bacaklarla olur. Buna göre pic'i  istediğin şekilde programlarsın. Bilmiyorsan diye yazıyorum (burada herkesin ne kadar bildiğini bilemiyoruz. Lütfen ukalalık olarak değerlendirmeyin.) NO normalde open yani açık devre olarak başlar. COM ortak uçtur. NC ise normalde kapalı kısadevre uçtur. NO ile COM arası bir anahtar gibidir. şayet bariyere bir nesne gelirse bu hemen kısadevre olur. NC ise COM ile  zaten kısa devredir. bir nesne gelirse açıkdevre olur. Sanırım bu uçlar bağlantı için yeter.
Birde grup tanıtma demişsin. bu konuda nasıl yapacağını bilemem fakat hangi sensör kısa devre olduğunu da öğreneceksen her birini bir giriş portuna yönlendirip herhangi biri çalıştığında hem kronometre çalışır hemde hangi sensör olduğunu bilebilirsin. kolay gelsin.

veski47

çok teşekkür ederim yardımın için hemen deneyip görücem