Led Surme ?

Başlatan gumush, 23 Ağustos 2013, 12:30:34

gumush

yaklasik 10 adet smd 5050 rgb ledi surmek istiyorum. Kirmizi icin 2.2 digerleri icin 3.2V diyor. Daha once led surmedim.

3.3v microislemciye guc saglayan pil ile birlikte kullanmak istiyorum. ( 6v=4XAA 'dan regulede olabilir henuz netlestirmedim )

1- Hepsini ayni anda yakip ayni anda sondurmek icin ( bagimsiz olmayacak yani ) nasil bir yol izlemeliyim ?

2- Yaklasik 10-12  tane icin tek tek surmek zor bir ismidir. Bunun icin surucu ic' tavsiyesi alabilirmiyim ? Sonucta tek tek olmasi durumunda basit hareketler animasyonlar olabilir. 

Cok arastirmadim henuz ama anladigim kadari ile TI'den TLC5940 16 kanal sabit akimli bir surucu. Sanirim bununla 1. alternatifi gerceklestirebilirim.

Fikirleriniz icin simdiden tesekkur ederim.

Hikmet Gumus  izmir

XX_CİHAN_XX

ACT4060 benzeri bir DC-DC step down convertor ile ledler için gerekli 2.2 yada 3.2V luk kaynağı oluşturabilirsin. Her ledde akım sınırlama direnci olacak şekilde tüm ledleri paralel bağlarsın. ACT4060 önermemin sebebi yüksek verimliliğe ve (ledleri yakıp söndürebilmek için) enable girişine sahip olmasıdır.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

gumush

Bu durumda RGB icin R  -  G   - B  yi farkli ledler gibi kabul edecegim. Yani pin olarak surmem gereken 12 rgb icin 26  led varmis gibi olacak degil mi ?

2.2V isteyenleri farkli bir kaynaktan ( DC-DC ) besleyecegim, digerlerini 3.3V.
Hikmet Gumus  izmir

XX_CİHAN_XX

Evet o şekilde yapabilirsin. Enerji verimliliği ve uzun pil ömrü açısından ledlerin ön direncini yüksek tutman da fayda var. Akım hesabını yapıp ona göre uygun bir direnç seçebilirsin.

mesaj birleştirme:: 23 Ağustos 2013, 13:06:02

Ek olarak step down converter in giriş gerilimi ile çıkış gerilimi arasındaki fark ne kadar büyük olursa o kadar akım tasarrufu yaparsın. Bu nedenle step down çıkışlarını 2.2 ve 3.2V sınırlarına kadar düşürebilirsin. Çok ufak bir akım sınırlama direnci de takarsan her lede o zaman sistem uzun ömürlü olur.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.