Sinyali bozmadan frekans bölmek

Başlatan ensar, 23 Ağustos 2013, 16:11:22

ensar

Selamün aleyküm.

Normalde dijital sinyali rahatlıkla bölebiliyoruz ama sinüs yada üçken dalgayı böldüğümüzde doğal olarak çıkış da kare dalga alıyoruz.(Ben uzman değilim)Sİnyalin şeklini bozmadan bölmenin yolu nedir ? transistörlü bölücü düşündüm ama pek beceremedim.Fikir verebilirmisiniz bu konuda yada bu işi yapan bir entegre vs. varmıdır ?

Kabil ATICI

Radyo devrelerinde böyle bir yöntem olması gerekir. Ama sinyale ne kadar sadık kalır bilemem. (frekans çarpma ve bölme yöntemleri kullanılır)
ambar7

Icarus

Analog olarak yapılması pek mümkün gelmiyor çünkü sinyal şeklini korumak demek harmonik içeriğini korumak demek.
https://www.picproje.org/index.php/topic,47548.0.html
Dijital olarak evet yapılabilir. Ama muhtemelen yapmak yerine satın almanız daha kolay olacaktır.
Balinese Bell Waveform, Dual Waveform Generation with Agilent's 33500B Waveform Generator

ensar

Anladığım kadarı ile zor görünüyor.Pic ile olabilir aslında ama hangi pic 5-10 mhz adc kanalına sahip ki ? bildiğim kadarı ile 7 khz'e kadar çalışıyor adc.

kralsam

Yapmak istediğin tam olarak nedir? Değişik frekanslarda sinus elde etmek mi?

ensar

Alıntı yapılan: kralsam - 24 Ağustos 2013, 12:19:40
Yapmak istediğin tam olarak nedir? Değişik frekanslarda sinus elde etmek mi?

Sinyal jeneratöründen aldığım sinyalı bozmadan bölmek istiyordum.Mesela cihazdan 40 khz üçken dalga alıp bunu 40 hz üçken dalga çıkışalmak gibi.

skara1214

Alıntı yapılan: ensar - 23 Ağustos 2013, 18:31:13
Anladığım kadarı ile zor görünüyor.Pic ile olabilir aslında ama hangi pic 5-10 mhz adc kanalına sahip ki ? bildiğim kadarı ile 7 khz'e kadar çalışıyor adc.
33fler 10 bitte 1.1 msps
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz