Güç devresi sürmek için optokuplör arıyorum

Başlatan Kenshiro, 26 Ağustos 2013, 18:52:18

Kenshiro

Aşağıdaki özellikleri taşıyan bir tercihen MOSFET, olmazsa BJT optokuplür arıyorum:

• En cok 4A'lik akımı anahtarlayacak
  • En cok 200V'luk gerilimi anahtarlayacak
  • Çok düşük frekansta anahtarlama yapacak (1Hz kadar)
  • TO-3 kılıfta olursa iyi olur, ama olmasa da olur
  • Ankara/Konya Sokak'tan tedarik edilebilecek

Bu özelliklerde bir optokuplör bilen varsa bana kodunu verebilir mi?

vardal57

O şekil opto bulman bıraz zor arkadaş puls trafosu kullan

kenan_re

pulse trafosu için bildiğiniz bir kod var mı?

camby

kimlenbu

çıkış katı tasarımını gözden geçirsen iyi olur. opto'nun çıkışı kullandığın mosfeti sürmeye yetmiyorsa araya optokuplörün limitleri dahilinde sürülebilecek bir mosfet veya "darligton pair" tarzı bir kat ekle.

Kenshiro

En yapmak istemediğim şeyi yapmak zorunda kalacağım galiba; röle kullanacağım.

Keşke bizim şu Konya Sokak biraz adam olsa. Hepsi aynı şeyleri satacaklarına, farklı alanlara yoğunlaşsalar. Web siteleri olsa ve bu sitelere malzeme listeleri koysalar. Tezgahtarları, sattıkları malzemenin ne olduğunu bilseler...

vardal57

aslan trafo var ıstanbulda onlarda bolbol bulunur bul netten görüş tetikleme trafosu de yardımcı olurlar

z

Alternatif oneri acisindan soruyorum. Tam olarak ne yapacaksin?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kenshiro

Alıntı yapılan: z - 27 Ağustos 2013, 15:34:45
Alternatif oneri acisindan soruyorum. Tam olarak ne yapacaksin?

Devremde mekanik röle kullanmak yerine ev yapımı solid state röle kullanmak için.

Resimdeki, üstteki devreyi, alttaki hale çevirmek istiyorum (Mosfet yerine BJT sembolü kullanmışım, siz doğrusunu anlayın). Bir jeneratörün sargılarında indüklenen gerilimi anahtarlayacağım. Maksimum 2A akım, rotorun dönüş hızına göre de maksimum 200V AC gerilim anahtarlanacak. Köprü diyotlarla solid state röle yapma fikrini şu adresten buldum.

z

Eger AC yuku anahtarlayacaksan hazir optotriaclar var. 10A kadar akimi anahtarliyor. Forumda bir iki yerde adini vermistik. Verilen isimler Fujitsunundu galiba.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilhan_mkp