Okunan değerleri zamanla kaydeden ölçüm sistemi için loadcell ve pic?

Başlatan makinahmet, 27 Ağustos 2013, 20:25:29

makinahmet

Herkese merhabalar.
Son zamanlarda yaptığım bir araştırma konusu zamanla değişen bir yükün ölçülmesi ve kaydı. Şöyle ki sistem belli aralıklarla ölçülen yükü ve ne zaman ölçüldüğünü kaydedecek. Daha sonra bilgisayara aktarılıp zamanla yük değişim grafiği çizilecek. Yükü elektrik sinyallere çeviren en güzel cihazlardan biri loadcell. Loadcell çıkış voltajları cihazdan cihaza değişiyor. Aklıma gelen şu: Acaba loadcel'den gelen sinyali pic ile analog alğılayabilir miyiz? Algılarsak işimize yarar mı? Loadcell'ler için hazır okuyucu sistemler mevcut ancak ben okuyucu sistemi kendim yapmak istiyorum. Bu konuda düşüncelerinizi esirgemezseniz sevinirim :)

İyi çalışmalar, saygılar.
DC, STEP, SERVO MOTOR -> www.sinematronik.com

Kabil ATICI

24 bitlik bir ADC ihtiyacın var. Bu ADC'yi istediğin işlemci ile oku ve veriyi değerlendir. örneğin CS1180 gibi bir ADC.
Yük hücresini  tek başına PİC ADC'si tarafından okumaya yeterli gelmeyebilir.

Ek: CS1180 ile yapılmış yük hücresi devresi örneklerini internette bulabilirsin...
ambar7

makinahmet

Teşekkürler :) Açıkçası proje ödevi olarak düşünüyorum. Hem maliyeti de çok fazla olmaz gibi duruyor. Ancak loadcell fiyatları biraz pahalı.

Kabil ATICI

aman aman bir şey değilse basit  bir mutfak terazisi al. İçinde olacak. Hatta hudacıda bile bulabilirsin.
ambar7

makinahmet

Proje olarak kullanırsam açıkçası ayrıntılı bir şey yapmam gerekecektir. Bir de sanayi ye dönük olması lazım. Bitirme tezinden önceki son projem olacak gibi duruyor :)

musti463

Alıntı yapılan: ambar7 - 27 Ağustos 2013, 20:31:32
24 bitlik bir ADC ihtiyacın var. Bu ADC'yi istediğin işlemci ile oku ve veriyi değerlendir. örneğin CS1180 gibi bir ADC.
Yük hücresini  tek başına PİC ADC'si tarafından okumaya yeterli gelmeyebilir.

Ek: CS1180 ile yapılmış yük hücresi devresi örneklerini internette bulabilirsin...

neden 24bit açarmısınız? 8bit kullansak ne olur?
Mustafa Emir SADE

Kabil ATICI

ADC Çözünürlüğü!

şmi ölçütüğün 5V'u 256(8bit) adımda ölçmek var birde o 5V'u 16 milyon (24 bit) adımda ölçmek var. Hangisi daha hassas olur dersin?
ambar7

musti463

Alıntı yapılan: ambar7 - 13 Eylül 2013, 02:06:33
ADC Çözünürlüğü!

şmi ölçütüğün 5V'u 256(8bit) adımda ölçmek var birde o 5V'u 16 milyon (26 bit) adımda ölçmek var. Hangisi daha hassas olur dersin?

yanlış anlamayın öğrenmek için sordum 24 bitlik ADC ler biraz pahalıda az önce baktım direnç.net de 45 tl.Fakat sistemin çalışması için gerekliyse tabiki 24bit ADC en iyisi
Mustafa Emir SADE

Kabil ATICI

Yük hücresiyle uğraşmaya başlayınca kendinde göreceksin. Ne kadar hassas bir şeylerle uğraştığını. Neredeyse havadan ne kapacak kadar hassastır. illede 24 bit olmazda 22 bit olur.
Örnerğim entegrenin için ek kuvvetlendirici var. Bu projende bazı kolaylıklar sağlayacaktır. Aksi takdirde opamplarla (rail to rail) uğraşman gerekecek...
ambar7

musti463

eğer 50 tonluk bir yük ölçülecekse :

8bit ADC kullanılırsa:195 kg hassasiyet (50000/2^8)
10bit ADC kullanılırsa: 49 kg hassasiyet (50000/2^10)
24bit ADC kullanılırsa: 3 gram hassasiyet (50000/2^24)

olacaktır
Mustafa Emir SADE

mistek

Alıntı yapılan: musti463 - 13 Eylül 2013, 02:51:50
eğer 50 tonluk bir yük ölçülecekse :

8bit ADC kullanılırsa:195 kg hassasiyet (50000/2^8)
10bit ADC kullanılırsa: 49 kg hassasiyet (50000/2^10)
24bit ADC kullanılırsa: 3 gram hassasiyet (50000/2^24)

olacaktır

50 kilo altın ölçtüğünüzü düşünün. Şu ara mikrogramlar bile değerli :)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

musti463

Alıntı yapılan: mistek - 13 Eylül 2013, 10:40:23
50 kilo altın ölçtüğünüzü düşünün. Şu ara mikrogramlar bile değerli :)

eeh tabiki ihtiyacan göre malzeme :)
Mustafa Emir SADE

Klein

:) 24 Bit ADC bilmem kaç bit çözünürlük veriyor. Peki aynı çözünürlüğü Loadcell verebiliyor mu?

HAYIR!!!!!!!!

Piyasada kullanılan en baba loadcell C3 Sınıfıdır ve tekrarlanabilirliği 3000 dir. (bilimsel amaçlı kullanılan ultra pahlı özel şeyler belki vardır) 
Yani.  3 tonluk bir loadcell ile en fazla 1KG  doğruluğa sahip ölçüm yapabilirsiniz.  ADC'niz isterse 240 bit olsun doğruluğunuz bunu geçmez.
Geçtiğini zannedersiniz ama üretici bunu garanti etmez.

musti463

Alıntı yapılan: Klein - 13 Eylül 2013, 14:32:30
:) 24 Bit ADC bilmem kaç bit çözünürlük veriyor. Peki aynı çözünürlüğü Loadcell verebiliyor mu?

HAYIR!!!!!!!!

Piyasada kullanılan en baba loadcell C3 Sınıfıdır ve tekrarlanabilirliği 3000 dir. (bilimsel amaçlı kullanılan ultra pahlı özel şeyler belki vardır) 
Yani.  3 tonluk bir loadcell ile en fazla 1KG  doğruluğa sahip ölçüm yapabilirsiniz.  ADC'niz isterse 240 bit olsun doğruluğunuz bunu geçmez.
Geçtiğini zannedersiniz ama üretici bunu garanti etmez.

aynen benimde aklıma geldi :) 50 tonluk ölçümde 3 gram hassasiyet biraz uçuk geldi zaten hem gerek yok hem loadcell in o kadar hassas bilgi verebileceğini düşünmüyorum
Mustafa Emir SADE

Icarus

Alıntı yapılan: musti463 - 13 Eylül 2013, 14:39:15
hem loadcell in o kadar hassas bilgi verebileceğini düşünmüyorum
Strain gauge ile çalışan loadcell'ler için muhtemelen haklısınız.
Fakat başka tekniklerle çalışanlar var. 1kg'mı 100ug çözünürlükle ölçüyor. (0.1ppm).