Votajı düşürmeden akımı sınırlamak

Başlatan Bertan, 28 Ağustos 2013, 01:08:25

Bertan

Merhabalar

Yapıcağım devre için akım sınırı koymam gerek.Aşağıda çizim yaptım , devre bunun gibi olacak.

Benim yapmak istediğim kaynağın verdiği akımı 220ma de sınırlamak.Kaynağın voltajı simetrik 15v yani her iki tarafada sınırlama koyacağım , voltajda bir düşüm olmaması lazım.Olsa bile en fazla 1v olabilir.Lm317 ile düşündüm ama voltaj düşümü yüksek.Direnç ilede pek sağlıklı olacağını sanmıyorum , yaklaşık 68ohm gerekiyor.Google da aradığımda aşağıdaki gibi bir devre buldum.

Mantığı nedir bu devrenin?
Bu devreyi kullanabilirmiyim?
Kullanbilirsem değerler neye göre hesaplamalı?

OG

OHM Kanununa aykırı.

Voltaj Sabit , Akım Sabit demek  Yük de sabit demektir.

Yükünüz (devreniz) değişken empedans karakteri göstereceğine göre, Voltaj sabit olduğundan akım yüke göre değişir,
Değişken yükte akımı sabit tutmak istiyorsanız voltajı yük değişimine uygun olarak oynamanız gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Bertan

Akımı sabit tutmak istemiyorum , sınırlamak istiyorum.Kaynağım 5A verebilecek bir devre , ben bu kaynağın akımını sınırlayarak sanki 220ma bir kaynağım varmış gibi olmasını istiyorum.Yüküm herhangi bir sınırlama olmadığında başlangıçta 5A , ve daha sonra azalarak 500ma e düşecek.Bu azalma yaklaşık 10saatte olacak.

OG

Sınırlarsınız, ama bunun diğer adı, sınır aşılınca voltajın düşmesidir. Yani voltaj düşecek ki akım o noktayı gecemiyecek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kimlenbu

Transistörler direnç olarak kullanılabilir. yukarıdaki devre de muhtemelen böyle bir şey. Mikroelektronik kitabını açıp kurcalayasım gelmedi hiç, google'da "transistors as resistors" şeklinde arama yaparsan bulabilirsin.

LukeSkywalker

Transistörlü devrede çıkış akımı sense direnci ile sabitlenmiş. Yani sense diyodu üzerinden fazla akım geçip vbe gerilimini aştığı anda transistör yalıtıma gidecek. Bu durumda transistör yalıtıma gitmeyecek şekilde üzerinden akım akıtıyor, akım sınırlanmış oluyor. Direnç diyelim ki 1 ohm olsun. Dirence paralel iki diyodun toplam gerilimi de 1,4V olsun. O halde bu devrenin vereceği maksimum akım 0,7A olur.