Kapasitif Sensör için Osilatör?

Başlatan Nedenler, 29 Ağustos 2013, 17:09:50

Nedenler

Kapasitesi 400-500 pf arasında değişen kapasitif bir sensörü 555 devresine uygulayarak bir frekans elde ediyorum.
Fakat bu çok basit bir devre ve her şartta aynı çıkışı alamıyorum.
Toleransların minimum olacağı, ortam şartlarından etkilenmeyecek en profesyonel devreyi nasıl yapabilirim?

Kabil ATICI

Öncelikle çevreden 500-600pf seviyesindeki kapasiterleden etkilenmemesi biraz zor. Hele Senin kaçak kapasiten bile 1nf civarında iken.
Kapasitemetre türü bir devre işini görebilir.
http://elektronikvelemciler.blogspot.com/2010/08/attiny2313-ve-led-ekran-ile-kondansator.html

internette değişik örneklerini bulabilirsin. Tabii ölçüm sonucunu değerlendirmek sana kalmış...

ikinci yöntem yine 555 ile değil de 7555 ile yapabilirsin. Yanlış hatırlamıyorsam 7555 HDH10D sensörü nem algılama sensörü 7555 kullanılarak yapılmıştı.

şuna benzer bir devre olacaktı. Hatırladığım kadarı çalışması fena değildi. Sensör kapasitesini bilmiyorum.
Belki frekansı daha kararlı kılmak için sensöre pararlel kondansatör eklemen gerekebilir.
ambar7

skara1214

16f1827 gibi piclerde dahili cap touch sensor var(500-600 pf ı ölçüyormu tam bilmiyorum)hem ölçer hem bilgisayara-lcd ye basarsın...
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz