videodaki robotun çalışma sistemi için önerileriniz

Başlatan salih18200, 31 Ağustos 2013, 12:38:16

salih18200

Bu tarz bir robot yapıp üzerine ekstra özellik eklemek istiyorum. Robotun amacı çiftliklerde hayvanların yemleme sonrası yemlerin belirli aralıklar ile hayvanın önüne itilmesini sağlamak. Çalışması daha basite indirgenebilir. Robotun neyi referans alarak yemlik önünde hareket ettiğini anlamadım.
Siz olsanız nasıl bir yöntem izlerdiniz?

Lely Juno 2 works

Lely Juno

matador

Hareketler ezberletilmiş gibi geldi.

Lely Juno videosunda şeridin açısı değiştikten sonra yönünü değiştirip standart hareketini yapmaya başlıyor. Yemi gören bir algılayıcı yok gibi geldi çünkü yem bittikten sonra da yatay şeridi görene kadar hareketine devam etti.

2. videoda da pek bir şey değiştirmemişler sadece farklı bir ortama geçiş söz konusu buda bilinen bir alanda ezberletmeyle yapılabilir.

Bende yem boyunca bir iz belirler o izin üstünden devam ettirirdim. Farklı bir alana geçiş için gidilen mesafeyi ölçen bir sensör yeterli. Mesela motorlara bağlı bir enkoder ile gidilen mesafeyi ölçüp rotasını diğer alandaki şeride göre ayarlardım şeridi gördükten sonra da standart çalışması başlatılır. Oraya buraya çarpmaması için de bi kaç tane kızılötesi sensör koyulur. İlk aklıma bu geldi.

everygelem

Bende matadorun dediklerine katılıyorum. Ayrıca hareketlerin aynı düzlemde (bir eksende)  yapıldığını teyit etmemesi gibi bir duru hayvanlar için tehlike oluşturabilir. Çitlere olan mesafesini kontrol etmesi gerekir bence. İkinci vidyoda yemleri düzelttikten hemen sonra hayvanların yaramazlık yapıp yemleri dağıtmasıda güldürdü beni :)

salih18200

Determination of direction of movement  ->   Gyroscope and ultrasound
Determination of distance covered          ->   Sensors on rear wheels plus collision or reset point on the route
Number of programmable routes             ->  16
Route programming                                 ->   Use of manual control (E-link)

Sizinde dediğiniz gibi önceden belirlenmiş bir rotada hareket ediyor. Teknik özelliklerinde bahsetmiş biraz.

z

Pek cok sey yapilabilir. Ornegin;

Insaat demiri robotun izlemesi istenen yolun altina dosenir. Robot bu demiri algilayacak sensore sahiptir. Bu durumda, cizgi izleyen robottan farki kalmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gumush

Alternatif fikirde SLAM olabilir. Simultanleusly Localization and Mapping. Sistem basit bir tarama algoritmasi ile baslar yanlarindaki sensorler ile engelleri bulur genel haritayi cikarir. Sonra en verimli rotayi hesaplayarak dolasir.

Roomba robotlari boyle calisiyor.
Hikmet Gumus  izmir