24V 4A regülatör

Başlatan bybik, 31 Ağustos 2013, 20:54:04

bybik

28V girişten 24V 4A  ve 12V 3A çıkış almam gerekiyor.Bunun için lm317 ile beraber tip2955 denedim tip147 denedim.Ama ikiside çok ısındı.Önerebiliceğiniz bir çizim varmıdır.İnternette birçok şema buldum.Onlardanda ne derece verim alırım bilemiyorum.Güç elektroniğinden anlamıyorum.Daha çok yazılım üzerindeyim.İşte kullandığım çizim.

Eren Eraslan

darlington transistorleri kullanmak ne kadar etkili-mantıklı olur? sonuçta akım kaynağı olan transistörün yüksek değerlisini kullanıyorsun
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

bybik

Ne kullanmamı önerirsiniz? Yoksa bu değerler için switching kullanmak dahamı mantıklı?

EGE

LM338 ve LM2576 kullanabilirsiniz,

kolaygelsin

bybik

LM338 daha önce kullandım.Çok kolay ısınıyor.LM2576 fazla ısınmıyor ama en fazla 3A verebiliyor.

fatih6761

Hocam 3A için lin. regülatör kullanırsanız ısınması doğal. Maksimum akımda 36 Watt (!) gibi bir ısı çıkıyor. 
En mantıklısı witching regülatörler. Ama iki switch regulator peş peşe bağlanırsa sorun çıkartabilir.
Bunun için 28'den 24'ü ldo bir regülatörle elde edersiniz. 12 volt çıkışı da switching regülatör devreden alırsınız.
Sürekli 3A çekmeyecekseniz lm2596 dayanır diye düşünüyorum.
Flyback tasarım da bir seçenek.

bybik

20A Mosfet bağladim gene ısındı.Dediğiniz gibi switching şart gibi.Devre 3A sabit çekiliyor hatta bazen 4A olabiliyor.Dolayısı ile lm2596 dayanmaz gibi.

OG

Linear regulasyonda ne bağladığınızın önemi yoktur, hepsi aynı miktarda ısınır. Switch Mode yapıya donmeniz gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

polleme

24V 4A epeyce yüksek bir güç. Madem güç elektroniğinden anlamıyorsunuz ve bu konu sizin için ikinci planda, o zaman ızgaralı tip hazır SMPS alıp kurtulun. 24V 4,2A olanı 25-30 TL civarı. Bunu siz yapmaya çalışırsanız çok daha fazla zaman harcarsınız, zira odak alanınız yazılım.