Bu H bridge ile Maksimum Hız?

Başlatan LukeSkywalker, 01 Eylül 2013, 21:07:24

LukeSkywalker

Aşağıdaki en basite indirgenmiş bir bağlantıda maksimum hangi frekanslarda, ısınma problemi olmadan PWM ile motor sürülebilir?
Transistörler PIC serisi mikrodenetleyici ile kontrol edilecek.

mistek

Igate =0.0016A
Qg = 65nC
t = ?

IG = QG/t(transition)
0.0016 = 65nC/t

f=1/t ~= 24.6kHz yapıyor.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

LukeSkywalker

Gate akimi yaklasik 50 ma olacak, collector direncini 330 ohm kullanacagim gercekte. Daha once kendim motor surucu tasarlamadim. Hazir entegreler kullandim bu zamana kadar. Umarim gata kapasiteleri yuzunden problem yasamam. 10KHz civarinda pwm uygulayacagim. Dead timelar yuzunden problem yasar miyim acaba bu hizlarda?

sadogan

Hocam, böyle bir mosfet discharge öneririm başınız ağrımasın.

Q2 ve Q3(şizin şemadaki) ü direk pic ilemi süreceksiniz 5 volt ile sürmek tehlikeli 12 volt çevirmeniz gerekecek.

Goo

Verdiğiniz şemada bootstrap yapısı kullanmadan, üstteki mosfetler sağlıklı sürülebilir mi?

sadogan

Alıntı yapılan: Goo - 02 Eylül 2013, 00:28:20
Verdiğiniz şemada bootstrap yapısı kullanmadan, üstteki mosfetler sağlıklı sürülebilir mi?
Sanırım beni eklediğim şemayı kast ettiniz.
Neden sağlıklı sürülemez kanısı oluştu açarmısınız.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: Goo - 02 Eylül 2013, 00:28:20
q2 ve q3'te transistörün collectörüne bağlı.  2pin kullanacağım.

Goo

Alıntı yapılan: sadogan - 02 Eylül 2013, 01:37:48
Sanırım beni eklediğim şemayı kast ettiniz.
Neden sağlıklı sürülemez kanısı oluştu açarmısınız.

Aslında ilk şemayı kastederek yazmıştım ama sizinki için de anlayamadığım bir durum var. Şöyle ki: İlk şemayı göz önüne alırsak; üst taraftaki mosfetlerin iletime geçmesi için VGS değerinin drain üzerine düşen voltajdan VGSth değeri kadar büyük olması gerekiyor. Yani en azından Vmotor + VGSth kadar bir voltaj gerekiyor. Verilen ilk şemada bu durum nasıl sağlanıyor? Bunu merak ederek yazmıştım.

sadogan

Şemadaki , Highside mosfetler P kanal Lowside N kanal

Goo

Evet, dalgınlığıma gelmiş pardon. Bu yapıda H bridge daha önce kullanmadım. Dört N kanallı yapı ile arasındaki avantaj ve dezavantajlar nelerdir?

LukeSkywalker

@sadogan peki benim verdiğim şemada discharge konusunda ne gibi bir problem olabilir?
Daha önce de yazmıştım yine yazayım lowside mosfetlerin gate uçları da yine transistörlerin kollektör uçlarına bağlılar.  'A' ve 'B' ile sembolize etmiştim bağlantıları.
Saygılar.