Brenner 8 sorunu

Başlatan maxel, 02 Eylül 2013, 19:52:16

maxel

benim elimde 1 adet benner 8 ve bir adet de pickit 2 pic programlayıcı var. şimdi brenner 8 sıkıntılı pici zif sokete takıp bilgisayar bağladığım zaman pici tanımıyor driverını yüklemeye çalıştığım zaman resimdeki uyarı çıkıyor .

hatta yeni1 tane PIC18F2550 sipariş ettim onuda taktım denedim aynı mevcut brennerin içindeki 18f2550 de sağlam sizce ne yapmak lazım ? 

Kabil ATICI

Buradaki sıkıntı bilgisayardaki driver yazılımında değil de USB portu (hem programlayıcı hem bilgisayar), USB kablosu hatta zıf soketi bağlantı bacakları, zif soketi beslemesi bir kaç tane transistör üzerinden kontrol edilir (pic'ine göre seçim için) onlarda bile olabilir.
Örneğin açılışta yani programlayıcıyı taktığın zaman LED'ler yanıp sönüyor mu? Bu olmuyorsa doğrudan kablonu değiştir. Yanıp sönme bile olsa farklı bir kablo ile dene.

18F  işlemcinin besleme bacaklarını kontrol et yeterli besleme geliyor mu?
ambar7

maxel

ambar hocam 18f2550 nin bacaklarını kontrol ettim 5 Volt geliyor ayrıca usb kabloyu pc ye bağlayınca programlayıcıda yeşil ışık yanıyor ve bilgiasayarda usb cihazı bağlandı diye sağ alt köşede uyarı çıkıyor bu arada işletim sistemim win7  sizce ne yapmak lazım ? 

rree

Win7 kullanıyorsan yönetici olarak çalıştırmayı  unutma

bybik

Mevcut driveri kaldırmayı denedinizmi? Aygıt yöneticisinde sağ tıklayıp uninstall(türkçesi kaldırlı bişeydi heralde) yapin.Sonra brenner usbden çıkarıp tekrar takin.Bu sefer driveri görmiyecektir.Daha sonra sizdeli brenner driverini seçip yükleyin

maxel

yönetici olarak da  çok denedim ama işe yaramdı..
bu arada driver ı ilk kez kurduğum için kaldırmaya gerek görmedim ayrıca driver öyle setup şeklinde değil aygıt yöneticisinden soru işareti olan simgeyi seçip driver dosyasını seçip yüklüyorum ..

Kabil ATICI

ürünü başka bir bilgisayar ile test etme imkanın var mı? (farklı bir işlem sistemi dahil.)
En azından sorunun nerede olduğunu görme açısından.
ambar7

diot

brenner 8 windows 7 uyumlu değil. xp de kullanın derim.  Ayrıntılar için.
http://www.sprut.de/electronic/soft/usburn/usburn.htm#download

USBurn ist für Win98/me sowie für WinXP, Win2k, WinNT  geeignet. (Ich teste die Software aber ausschließlich unter WinXP.) Mit den mitgelieferten neuen Treibern sollte auch ein Betrieb unter Vista problemloser möglich sein, ich teste das aber nicht.

diversant

Alıntı yapılan: diot - 03 Eylül 2013, 14:10:41
Ben win 7 kullanıyorum.Hem Brener 8 hem pickit 2 .Bence ya bootloaderde veya Firmwarede bir sorun var

Arkadaşım cihaz el yapımı mı yoksa  fabrikasyon mu ?
Unutmadan Firmvare update yapmadan önce 2 pinli jumperi kısa devre yapılması gerekiyor

diot

normalde win 7 driveri yok. vista driveri var ve denenmemiş durumda . eğer win7 32 bit ise ve vista driverini yükleyebilirseniz çalışır. Özellikle win7 için driver yazılmamış.

diversant

bence de .Benim win 7 32 bit

maxel

Alıntı yapılan: ambar7 - 03 Eylül 2013, 12:15:56
ürünü başka bir bilgisayar ile test etme imkanın var mı? (farklı bir işlem sistemi dahil.)
En azından sorunun nerede olduğunu görme açısından.

evet bunu denemek lazım mesela xp de  bunu yapmaya çalışacam ..

maxel

Alıntı yapılan: diot - 03 Eylül 2013, 14:10:41

USBurn ist für Win98/me sowie für WinXP, Win2k, WinNT  geeignet. (Ich teste die Software aber ausschließlich unter WinXP.) Mit den mitgelieferten neuen Treibern sollte auch ein Betrieb unter Vista problemloser möglich sein, ich teste das aber nicht.

neden daha düne kadar saat gibi çalışıyordu ???

maxel

Alıntı yapılan: diversant - 03 Eylül 2013, 14:50:46
Ben win 7 kullanıyorum.Hem Brener 8 hem pickit 2 .Bence ya bootloaderde veya Firmwarede bir sorun var

Arkadaşım cihaz el yapımı mı yoksa  fabrikasyon mu ?
Unutmadan Firmvare update yapmadan önce 2 pinli jumperi kısa devre yapılması gerekiyor

cihaz fabrikasyon el yapımı değil ! 
bu arada  botlader dediğiniz ned,r pek alıyamadm izah edermisiniz ? 

maxel

yav arkadaşlar https://320volt.com/pic18f2550sp-ile-usb-pic-dspic-programlayici-brenner-8/    bu sayfadan indirdiğim dosyadan devredeki kristal değeri kadar oaln hex dosyasını yükledim ama şimdi devred ehem yeşil hem kırmızı led anıyor sürekli nası yapaca zbu işi birisi yardım etsin...