Arkadaşlar Devreye bi bakarmısnız

Başlatan eml581, 02 Eylül 2013, 21:55:33

eml581

DIY Hacks & How To's: Pocket Sized Power Supply

arkadaşlar bir güç kaynağı heralde ama tam olarak alamdım o dip swic filan neden konmuş pot yerine mi konulmuş

Bayramsumbul

Oradaki Entegre 7805 Olsa.9-5v Çevrim Yapar.Dip Swich İlede 0-5 ve Ayarlanır,R-2R-4R-8R-16R-32R-64R-128R Gibi..
(Bu Arada Videoyu İzleyemiyorum.Netim Kotalı...)
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

Kabil ATICI

lm317 ile yapılmış devre.. Potansiyometre veya trimpot yerine 270ohm dirençleri seri bağlayarak dip anahtarla seçiyor.
ambar7

Bayramsumbul

Hocam Dediğiniz Şey Aklıma Geldi Ama.Ne Biliyim lm317 8 Pin Dil Diye Kalmış Aklımda :(
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

ahmetbudak

videoda da görüldüğü gibi kullanılan entegre LM317t ayarlı gerilim regülatörü bu elemanın çıkış voltajı  Vout=1.25(R2/R1) formülü ile hesaplanır devredeki dip switchler değişik değerdeki R2 leri devreye alarak çıkış voltajını ayarlıyor devrenin gişine 9 v pil bağlıyor çıkışında istediği voltajı (dip switcler yardımı ile) elde ediyor.

mesaj birleştirme:: 02 Eylül 2013, 22:22:50

Alıntı yapılan: ahmetbudak - 02 Eylül 2013, 22:20:55
videoda da görüldüğü gibi kullanılan entegre LM317t ayarlı gerilim regülatörü bu elemanın çıkış voltajı  Vout=1.25(R2/R1) formülü ile hesaplanır devredeki dip switchler değişik değerdeki R2 leri devreye alarak çıkış voltajını ayarlıyor devrenin gişine 9 v pil bağlıyor çıkışında istediği voltajı (dip switcler yardımı ile) elde ediyor.
270 ohmluk dirençleri devreye alıp çıkararak

eml581

evet düşündüğüm gibi çıktı ilginç değişik şeyler var bu youtube sayfasında Teşkkürler

Gökhan BEKEN

Genelde trimpot bağlanıyor bu da aynı işi yapmış bir bakıma, sonuç olarak daha keskin ayarlama yapılabiliyor bu sayede.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.