18f4550 ile usb

Başlatan temelal, 02 Eylül 2013, 23:03:31

temelal

merabalar

18f4550 ile usb bağlantısı kurmak istiyorum.
bir sürü örnek denedim. ilk başlarda win8 ve win7 kurulu pc lere taktığımda  cihazın arızalı olduğunu baloncukla bildiriyordu. farklı bir hex dosyası yükledim. hiçbir tepki vermiyor artık. bu  örnekler  internetten aldığım çalıştığı söylenen hex ler veya c kodları. proteus ta da çalışıyor bu kodlar. ben kurduğum devrenin çalıştığını biliyorum çünkü aynı devrede step motor sürebiliyorum . CCS C ile kodlama yapıyorum.
derdim sadece bir kere çalıştığını görebilmek . sonrası kolay inşallah...
mümkünse çalışan örnek paylaşabilir misiniz. (site içinde yeterince araştırma yaptığımı zannediyorum. örnekleri çalıştıramayınca başlık açmak zorunda kaldım)
teşekkürler

t2

Kristali farklı kullanmış olabilirsiniz.
Ayrıca vusb ucuna kapasite eklemeyi umutmuş olabilirsiniz. Devre step motor sürer, led yakıp söndürür fakat usbsi çalışmayabilir. Sigortalar yanlış olabilir. Bazı örnekte hex içinde sigorta ayarlanmamış, programlama esnasında ayarlanacaktir.

Örnek projelerde nasil yapıldıysa aynen uymak gerek.

Gökhan BEKEN

MikroC için yazılan bir kitap var, bu kitap ağırlıklı olarak USB kullanımı için yazılmış, bence o kitaba çalışın, sonra gerekirse ccs c ye dönersiniz.
https://www.picproje.org/index.php?topic=39082.0
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

bybik

Ccs de usb kütüphanesinde bug var.Boşuna uğraşmayın.Çalıştırsanız bile başka bilgisayarda çalışmadığı oluyor.Ben sorunumu MPLAB ile çözdüm.Kim ne derse desin.Üreticinin kendi idesi herzaman daha stabil oluyor.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: bybik - 03 Eylül 2013, 01:37:35
Ccs de usb kütüphanesinde bug var.Boşuna uğraşmayın.Çalıştırsanız bile başka bilgisayarda çalışmadığı oluyor.Ben sorunumu MPLAB ile çözdüm.Kim ne derse desin.Üreticinin kendi idesi herzaman daha stabil oluyor.
+1 ancak mplab dil değil ide dir. Büyük ihtimal dil olarak c18 kullandınız.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

temelal

mesafe katediyorum ama her şey bu kadar zor olmak zorunda mı yahuu.
micro C ile PIC programlama kitabım var. örnek projelerinden deniyorum. devreyi kurdum. takınca bilgisayara aygıt yöneticisinde gözüküyor. ama iki birim gözüküyor, ki şöyle:

bunların ilkinin ve ikincisinin VID ve PID leri ise şöyle:

ve

takınca bilgisayara iki birim çıkıyor aygıt yöneticisinde vid ve pid i aynı olan. bu normalde sorundur ama aynı cihaz olunca sorun mudur bilmiyorum.

aynı zamanda bu devreyi kontrol eden csharp kodunun bir kısmı da şöyle ki:

private void usbHidPort1_OnSpecifiedDeviceArrived(object sender, EventArgs e)
        {
            toolStripStatusLabel1.Text = " Hikko USB HID (PIC18F4550) Cihazı bağlandı!";
        }

private void usbHidPort1_OnDeviceArrived(object sender, EventArgs e)
        {
            toolStripStatusLabel1.Text = " Herhangi bir USB Cihaz bağlandı!";
        }

private void usbHidPort1_OnDeviceRemoved(object sender, EventArgs e)
        {
            toolStripStatusLabel1.Text = " Herhangi bir USB Cihaz çıkarıldı...";
        }

private void usbHidPort1_OnSpecifiedDeviceRemoved(object sender, EventArgs e)
        {
            toolStripStatusLabel1.Text = " Hikko USB HID (PIC18F4550) Cihazı çıkarıldı!";
        }

yazılım herhangibir cihaz takılınca ya da çıkarılınca uyarı veriyor. benim devrem takılınca ya da çıkarılınca da aynı uyarıyı veriyor. ama "devreme özel " Hikko diye başlayan uyarıyı vermiyor çünkü benim devremi ayırt edemiyor.  yani yukarıdaki kodun yarısı çalışıyor yarısı devrem için çalışmıyor.

kitabın projeleri bu sitede paylaşılmıştı. https://www.picproje.org/index.php/topic,39082.0.html 14.bölüm altında "led kontrol byte" isimli proje.
şimdiden teşekkürler...

mesaj birleştirme:: 07 Eylül 2013, 01:45:47

sorun çözüldü.
win8 64 bit te çalışmıyordu.
win7 32 bit te denedim çalıştı...
pic i ayrı dert, dili ayrı dert, devresi ayrı dert, işletim sistemi ayrı dert... tecrübesizlik ise bütün bu dertlerden iyi bir takım oluşturup insanı gol yağmuruna tutan bambaşka bir dert...

hikko

Merhaba,
64 bitlik usblibrary.dll dosyasini picprojede paylasmistik. Yani 32 bitlik isletim sistemleri icin ayri, 64 bitlik sistemler icin ayri dll dosyasi kullanmaniz gerekiyor. Iki dosyada mikroc basligi altinda paylasildi. Kolay gelsin.

RaMu

Tam takım örnek https://www.picproje.org/index.php/topic,31390.msg218834.html#msg218834
bu örneği denedim,
64 bit win7 de isisde problem var ama,
32 bit win7 de isis üzerindede gayet güzel çalışıyor,
ayrıca gerçektede devreyi kurup çalıştırdım,
hiçbir sıkıntısı yok diyebilirim,
sağlam güvenebileceğin bir devre,
çalışmalarına bu örnekle başlayabilirsin
üzerinde oynamalarda yapmıştım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

LukeSkywalker

umng.dll HiddeviceArrived olayıbı çalıştıramadım. Çalıştırabilen var mı?

serhat1990

Merhabalar Donanımınızı bilmiyorum ama Microchip Solutions notlarına göz atmanızı öneririm . Oradaki örneklerden HID veya CDC hangisi ile çalışıyorsanız 18f4550 için olan programlardan birini atabilirsiniz devrenize . Sonra bilgisayarınıza takıp durumu gözlemleyebilirsiniz , bağlantı kuruluyormu / kurulmuyormu ? Sonrasında kendi kodunuzda denersiniz.

İyi çalışmalar , saygılarımla ..

LukeSkywalker

Hocam yanlış anladınız galiba. İletişimde sorun yok. STM32 ve PC programı arasında  iletişimi gerçekleştirbiliyorum çift yönlü. Sorun "umng.dll"  içerisinde var olan "hiddevicearrived" olayı ile ilgili. bu olay çalışmıyor. Yani cihaz PC'ye takıldığı anda bu olayın çalışması lazım fakat, cihazın PC'ye bağlandığını algılamıyor. Bunu algılatabilen var mı diye sormuştum.

serhat1990

Hocam kusurumaa bakmayın , @temelal ' ın sorusu için yazmıştım ben , onun sorunuda çözülmüş ... Şimdi farkettim , mesajının en altında sorun çözüldü yazıyormuş şimdi gördüm. Yanlış anlaşıldım herhalde . Tekrardan kusuruma bakmayın . Sizin sorunuz konusunda bir çalışmam olmadı malesef .

İyi çalışmalar dilerim .

LukeSkywalker

Ne demek hocam ne kusuru..