Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

pickit2 18f46k22

Başlatan frederic, 03 Eylül 2013, 19:27:13

frederic

Merhabalar, yeni tasarladığım kart için yolum karaköy taraflarından geçtiği için x firmasından 4 adet 18f46k22 aldım faturası ile. Kartlarım dün geldi montajladım 3 adet fakat ne hikmetse pickit2 bir türlü görmüyor bu işlemcileri.

Geçmiş projede bir internetten firmasından aldığım 46k22 ler ile aynı programlayıcıyı sorunsuz olarak kullanmıştım oysa. Iscp devremde sorunmu var acaba diye karaköyden aldığım işlemcilerden birini eski tasarımım olan başka bir karta taktım fakat sonuç yine değişmedi.

Sorum şu, ben yarın eskiden aldığım firmaya tekrar sipariş geçip yeni işlemci isteyeceğim. Eğer o işlemciler çalışırsa, karaköyden aldıklarım sahte demektir. Sahte çıkma ihtimali acaba benim paranoyammıdır yoksa dalgınlık ile pickit2 ayarlarında bir şeyimi atladım diye sizede sormak istiyorum. İnsanın kafası duruyor bazen malumunuz üzere.

NOT = PİCkit2 ye yeni işlemcileri tanısın diye yüklenen dosyayı, program files kısmındaki pickit2 klasörüne yerleştirdim. Programlayıcının sağlamlığından eminim.

frederic

Ersin

Konu daha önce tartışıldı , güncel pickit2 konularını biraz araştır.

Gökhan BEKEN

MPLAB veya MPLABX ideler ile program yüklemeyi denedin mi abi?

Bu arada senin sorunun aynısı galiba:
https://320volt.com/pickit2-desteklenmeyen-mikrodenetleyiciler-icin-pk2devicefile-dat/
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

serdararikan

http://www.4shared.com/file/WSLEe9Rx/PK2DeviceFile.html

program files/microchip/pickit2

içerisine verdiğim devicefile ı kopyalayın.güle güle kullanın

frederic

Arkadaşlar ilk mesajımda bahsetmiş olduğunuz dosyayı yüklediğimi yazmıştım, ayrıca bu yöntemle bir hafta önce başka bir firmadan aldığım 46k22'leri sorunsuz programlamıştım. Şu an sıkıntım aynı programlayıcı ile, karaköyden aldığım 4 adet 46k22 nin programlanamaması. Otomatik olarak görmüyor pickit2, manuel olarak 46k22 yi seçtiğimde yine görmüyor. No device detected uyarısı veriyor.

Bu işlemciler sahte olabilirmi acaba, geçmişte hiç başına gelen oldumu ? Veya bu dosya ekleme dışında pickit2 de değişen bir ayar buna sebebiyet veriyor olabilirmi ? Gerçi programı bir kaç kez kaldırıp tekrar kurdum, bu yüzden ayarlarda defaulta dönmüştür.

salihonur

Normalde Pickit2'nin 18F46K22 desteği yok görünüyor. Sorun bundan kaynaklanıyor olmasın?

[IMG]http://img198.imageshack.us/img198/4715/fpig.png[/img]

frederic

Evet normalde desteklemiyor fakat update dosyasını eklediğinizde desteklemeye başlıyor. Ben manual programlamayı seçtiğimde de seçenekler arasında 46k22 görünüyor. Bir hafta önce başka bir firmadan aldığım 46k22 leri sorunsuz programlamışken bu firmadan aldığım işlemcileri programlayamıyorum ve kafam durmuş durumda.

Başka bir pickit2 ile denedim sonuç gene aynı. Icsp devrem hatalıdır belki diye geçmişte sorunsuz çalışan karta bu işlemcilerden montajladım gene aynı. Denemediğim tek şey başka bir firmadan 46k22 alıp, karta montajlayıp denemek.

Fakat yinede 4 adet sıfır işlemcinin tümünün hatalı veya sahte olma ihtimali bana paranoya gibi geliyor. Sorun başka sanki fakat işin  içinden çıkamadım.

salihonur

Alıntı yapılan: frederic - 03 Eylül 2013, 23:25:00
Evet normalde desteklemiyor fakat update dosyasını eklediğinizde desteklemeye başlıyor. Ben manual programlamayı seçtiğimde de seçenekler arasında 46k22 görünüyor. Bir hafta önce başka bir firmadan aldığım 46k22 leri sorunsuz programlamışken bu firmadan aldığım işlemcileri programlayamıyorum ve kafam durmuş durumda.

Başka bir pickit2 ile denedim sonuç gene aynı. Icsp devrem hatalıdır belki diye geçmişte sorunsuz çalışan karta bu işlemcilerden montajladım gene aynı. Denemediğim tek şey başka bir firmadan 46k22 alıp, karta montajlayıp denemek.

Fakat yinede 4 adet sıfır işlemcinin tümünün hatalı veya sahte olma ihtimali bana paranoya gibi geliyor. Sorun başka sanki fakat işin  içinden çıkamadım.

Bir ara kablo yaparak PGC ve PGD uçlarını yer değiştirip deneyin. Belki sırasını yanlış hatırlıyor olabilirsiniz. Başıma hep gelir :D

frederic

Geçmişte sorunsuz programlanan kartlada deniyorum yani sıralamanın yanlış olma gibi bir ihtimal olamaz. Sorunum genelin dışında, hala bir anlam veremedim.

SBTECH

aynı pickit ile başka bir kart üzerindeki başka bir pici programlayabiliyor musunuz ? pic kit de sorun olabilir mi ? pickit arayüz programı bazen saçmalayabiliyor , bilgisayarı yeniden falan başlatıp 3-5 kez tak çıkar yapınca düzeliyor..
Elektronik ilimdir..

frederic

Sorun programlayıcıdadır belki diye sıfır pickit2 alıp denedim fakat olmadı, elimdeki kartların hepsinde 46k22 takılı, onlardan hariç bir tane 16f serisi dip kılıf pic var onu sorunsuz görüyor.

Bir hafta önce sorunsuz yaptığım programlamayı şu an hangi neden yüzünden yapamıyorum çok merak ediyorum doğrusu. Başka pc ile de denedim sorun devam ediyor.

serdararikan

Alıntı yapılan: frederic - 05 Eylül 2013, 22:01:07
Sorun programlayıcıdadır belki diye sıfır pickit2 alıp denedim fakat olmadı, elimdeki kartların hepsinde 46k22 takılı, onlardan hariç bir tane 16f serisi dip kılıf pic var onu sorunsuz görüyor.

Bir hafta önce sorunsuz yaptığım programlamayı şu an hangi neden yüzünden yapamıyorum çok merak ediyorum doğrusu. Başka pc ile de denedim sorun devam ediyor.

bence olayı bu kadar dert etmeye gerek yok.belki picler kullanılmıştır,patates baskıdır,çakmadır....vs her ne ise.altı üstü 4 taneymiş.can sıkmaya gerek yok at çöpe git yenisini al.zaman değerli bu tarz kısır döngülerle zamanı heba etmemek lazım.

frederic

Onuda denedim arkadaşım dert etme gibi bir lüxüm yok zaten.

islergucler

R6 rb7 hatlarında programlamayı bozacak bir baglantı varmı ?
Kartın besleme voltajı pk2 denmi geliyor ?