L6203 Entegresi max kaç V kaç A

Başlatan Erdinçbavaş, 04 Eylül 2013, 22:29:06

Erdinçbavaş

Arkadaşlar 4.2 A 12nm step motor var elimde l6203 entegresi 5 A diyor ama watını bulamadaım kaç Watt. motoru 24 V ile beslediğimde chopper özelliği olmayan bir devre için max. 4,2 A çektiğimde L6203 yanar mı?Yakan arkadaşlardan özellikle deneyimlerini paylaşmalarını istiyorum.Teşekkürler şimdiden.

OG

Termal koruması varmış, ısı sebebiyle yanmaz ama,  ya akım 5A i gecerse, ki geçme ihtimali her zaman var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erdinçbavaş

Termal korumamı ilk defa duydum.Yani aşırı ısıda yalıtımdamı olacak öyleyse yanmaz ozaman. 5 A pik, 4 A rms diyolar.Ben motora 24 V verdim yaklaşık 4 A çekiyorum.Çift L298 i yaktım ;D ilerleyen zamanlarda l6203 ü denemeyi düşünüyorum.Tecrübeli arkadaşlardan görüş bekliyorum.Teşekkürler OG.

LukeSkywalker

L298 entegresi de termal korumaya sahiptir. Sizin L298'i yakma sebebiniz başkadır bence. Çıkışlara diyot bağladınız mı? Soğutucu kullandınız mı? Çift L298 ne demek? Tek l298'in çıkışlarını birleştirebilirdiniz.

Erdinçbavaş

L298leri paralel bağladım çıkışlarınada diyot bağladım.Ama iç dirençlerindeki farklılıklardan dolayı akım yarı yarıya çekilmiyordu.
İyi de bu ısıl koruma nasıl çalışır o zaman entegreyi kesime götürmesi gerekmez mi?http://robot.ee.hacettepe.edu.tr/Dosyalar/makaleler/L298.pdf linkteki bağlantıya göre yaptım paralel bağlantıda Rs direncini ve 100nf kondansatörleri bağlamadım.İlgilendiğin için sağol.

LukeSkywalker

L298leri deyince birden fazla entegreyi paralel bağlamış gibi bir izlenşm verdiniz. Normalde yanmaması lazım.  Fakat kalkış anında çok daha fazla (10 kat) akım çekebilir bu tip motorlar. Bu sebepten daha güçlü sürücü entegrelerini veya mosfetli srücü devrelerini kullanmalısınız. Sınır değerdeki entegrelerle çalışılmaz, çünkü verebilecekleri maksimum akımlara laboratuvar ortamında kısa süreliğine ulaşılırlar. Bu şartlarda çalıştırmak için çok iyi soğutmak gerekir. Siz 4.2A'lik bir motoru sürmek istiyorsanız en az 8-10A değerlerinde çalışan bir motor sürücü seçmelisiniz.

pisayisi

L6203 ile sürekli durumda 4-5 amperler akıtarak motor sürmek en iyi termal soğutmayı sağlasanız bile imkansız.  Katalogda verilen değerler tek darbe 2ms darbe genişliği ya da %50 duty oranındaki pwm işaretleri için geçerlidir. Sürekli durumda multiwat kılıf ve 9cm2 lik bakır yüzeye denk bir soğutucu ile 3 amper akım elde edilebilir...
Murat

Erdinçbavaş

Pisayisi kardeşim teknik bilgin için sağolasın.O zaman bu işe hiç bulaşmayalım çünkü motor sürekli çalışacak, zaten l6203 de en az 10 TL .

Erdinçbavaş

Yav nasıl resim ekleniyor :( şu linkteki devreyi yapsam 24 V 4,2 A kaldırır mı?https://320volt.com/yuksek-guclu-bipolar-step-motor-surucu-l297-ir2104-irfz44/    Ben l297 yerine pic 16f628 koyacağım optocupleride kaldırcam olur mu ama devredeki malzemeleri tam çıkaramadım.Ne önerirsiniz.

pisayisi

Eklerdeki açık şema net değil, ancak l297 ve alttaki clock üreten timer entegresini kullanmadığın zaman adım motoru sürcek işaretleri pic ile üretirim,  bu kadar kod bilgim var dersen tabiki devre bahsettiğin akım ihtiyacını fazlası ile karşılamaya yetecektir. ir2104 lerin tek pwm girişli olduğunu ve SD pini ile ilgili ir2104 ü devredışı bıraktığını gözönünde bulundurman lazım...
Murat

Erdinçbavaş

Sağolasın pi sayısı kardeşim.Ben sadece ırfz44 güç devresini kullanmak istiyorum yani.Ama motoru normal sürdüğüm gibi 1000,01000,0010,0001 mantığıyla 5ms high 2 ms low gibi sürmek istiyorum.He ır2104 ler 15 V beslemeli yani mosfetler 15 v ile sürülüyor.Picle direk mosfetleri süremem herhalde ozaman Pic-ır2104-ırfz44 sadece bu kısmını alsam olur mu?Ben pic kodunu tam anlayamadım.

pisayisi

pic ile doğrudan ir21xx mosfet sürücüyü ve fetleri uygun şekilde sürerek motoru kontrol edebilirsin. Bunda sorun yok ancak l297 ile yapılan devreyede yön enable ve motorun adım gareketi için clock işareti verdiğinde daha kararlı bir çalışma elde edebilir ve step motor için özelleşmiş bir sürücü kullanmanın performmansını yakalayabilrsin. Aksi halde pwm işareti ile ir21xx leri sürmez isen üst kollardaki fetleri sürmede sorun çıkacaktır. çünki fet sürücüleri hin girişlerini düz dc lojik işaretle sürmek imkansızdır  bootstrap kapasitesi dolmaz.
Murat