PIC'li devreyi ideal bir şekilde nasıl ekranlarız?

Başlatan musti463, 05 Eylül 2013, 00:29:10

musti463

Fiyat/Performans oranına göre en uygun ekranlama yöntemi,malzemesi nedir? fiyatı ve ekranlama malzemelerini satan firmaların isimlerini vererek yardımcı olabilirmisiniz?
Mustafa Emir SADE

musti463

Mustafa Emir SADE

matador

Soruyu biraz daha açsanız cevap vermek kolay olur?

Mümkünse yapacağınız iş değilse gerekli olan ya da düşündüğünüz ekran çeşidi... Tft lcd,grafik lcd,karakter lcd vs...

Yapılacak iş yalnızca değer yada karakter göstermek olacaksa 5tlye 16*2 lcd iş görür.

Ama bir adet telefon ekranı alırsanız mesela 3310,7210(renkli) ekranı bir çok farklı proje yapılabilir.

Pic demişsiniz başlıkta 8 bit mi,16 bit mi yoksa 32 bit mi?

8 bitte tft lcd pek performanslı olmaz yani görüntü yavaş çıkar zira yakın zamanda sd karttan resim okuyup tft'ye aktaran bir devre yapılmıştı 16f628 ile.

Kısacası düşüncenizi detaylı açıklarsanız fikirler gelecektir.

XX_CİHAN_XX

Arkadaşın ekranlamadan kastı acaba dış ortam gürültülerine karşı izole etmek olabilir mi? :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

musti463

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 05 Eylül 2013, 23:58:13
Arkadaşın ekranlamadan kastı acaba dış ortam gürültülerine karşı izole etmek olabilir mi? :)

aynen öyle demek istedim gürültülerden izole etmek için PIC'li devremizin bulunduğu kutuya nasıl bir ekranlama yapmalıyız.(Grafik LCD kullanıyorum 20MHz kristal frekansı var GLCD ekranı için şeffaf ekranlama ürünleri varmış bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardım edebilirler mi?)
Mustafa Emir SADE

matador

Kusura bakmayın bu ihtimal hiç aklıma gelmedi.

musti463

Mustafa Emir SADE

salihonur

En iyi ekranlama daha pcb yi tasarlarken yapılır. Pcb nin alt ve üst tarafında gnd adalari kullanılır. hassas yerlerin etrafına ve uygun aralıklarla via lar yerleştirilir. Bu elektriksel alandan korur. Manyetik alandan korumak için de gövdesi gnd ye temas eden alüminyum kapak kullanılabilir.

Işin püf noktası EMC koruması. Devreye ve şartlara uygun filtreler tasarlanir. Örneğin invertor gibi yüksek üreten yerlerde alçak geçiren filtre kullanılabilir.