EMC testine giren arkadaşlar tecrübelerini paylaşırmısınız?

Başlatan musti463, 05 Eylül 2013, 00:33:58

musti463

Merhaba arkadaşlar devremi EMC testine sokmayı düşünüyorum.Bu konuda tecrübeli arkadaşlar:

1-Türkiye de hangi firmaların bu işi yapıyor?
2-Fiyatlar ne durumda?
3-Ne kadar zamanda sonuçlanıyor?
4-Bu testten geçmek için devremiz hangi özelliklere sahip olmalı
5-Test sırasında eksiklerimizi söyleyip bu eksiklerimizi gidermemiz için fırsat veriliyor mu?

eklemek istediklerinizle beraber bu konuyuda aydınlatırsak çok faydalı olur diye düşünüyorum Teşekkürler
Mustafa Emir SADE

Icarus

Alıntı yapılan: musti463 - 05 Eylül 2013, 00:33:58
TSE standart'ın neleri kapsadığını anlatan bir kitapçığı parayla satıyor.
Ama FCC'nin standart'larına muhtemelen google'da ulaşabilirsiniz. (başka ülkelerde satmanız için bu gerekli)
5-Test sırasında eksiklerimizi söyleyip bu eksiklerimizi gidermemiz için fırsat veriliyor mu?
??? Testlerin sonuçlarını tabii ki size bir rapor olarak verirler.

PS: Eğer kabaca emisyonlarınızı kendiniz ölçemiyorsanız %90 ihtimalle kalırsınız.

bymrz

Merhaba arkadaşlar devremi EMC testine sokmayı düşünüyorum.Bu konuda tecrübeli arkadaşlar:

1-Türkiye de hangi firmaların bu işi yapıyor?
2-Fiyatlar ne durumda?
3-Ne kadar zamanda sonuçlanıyor?

eklemek istediklerinizle beraber bu konuyuda aydınlatırsak çok faydalı olur diye düşünüyorum Teşekkürler

Hocam Ankara'da iseniz, Sincan Organize de ELDAŞ var. Müdürü Mustafa Bey. Oradaki mühendis ve teknisyen arkadaşlar ile diyaloğunuzu iyi tutarsanız ellerinden geleni yaparlar, size püf noktalarını söylerler, yardımcı olurlar...

musti463

emisyonları kendimiz nasıl ölçeriz? veya ölçtürürüz fiyatıyla söylermisiniz?
Mustafa Emir SADE

musti463

20 MHz osilatörlü bir PIC'in olduğu, 4 analog girişe bir işlem uygulayarak grafik ekranda değerler gösteren ve çıkışındada bir röle açıp kapayan bir devre tasarlıyorum ve EMC testinden geçebilmesi için tüm giriş ve çıkışları optik olarak izole edip,gerekli kondansatörleri taktıktan sonra pcb yi klipsli ekranlama ile ekranladıktan sonra kutunun içinide alüminyum folyo ile kapladıktan sonra EMC testinden geçerim diye düşünüyorum ,sizce yanlış mı düşünüyorum daha ne yapabilirim ki?bilen varsa paylaşırsa sevinirim, bunlardan başka benim aklıma hiçbirşey gelmiyor?
Mustafa Emir SADE

musti463

Bu arada devre 24vdc bataryası olan bir araç üzerinde çalışacak devremin besleme devresi için neler önerirsiniz?
Mustafa Emir SADE

bymrz

Alıntı yapılan: musti463 - 05 Eylül 2013, 03:22:57
emisyonları kendimiz nasıl ölçeriz? veya ölçtürürüz fiyatıyla söylermisiniz?

Hocam fiyatı hatırlamıyorum, fakat sıkı bir pazarlıkla gayet uygun fiyat alabilirsiniz. Normalde başka yerlerde saat başı ücret alıyorlar, fakat dediğim gibi arada iyi bir diyalog sağlarsanız, testlerin başında durabilir, kendiniz anlık müdahale edip testi yeniden başlatabilirsiniz...

Klein

EMC + LVD (TS EN 61326 ve TS EN 61010) 7000-8000 TL civarı.  %50 Kosgeb karşılıyor.

Logan

Anlattığın özelliklere bakılırsa EMC konusunda pek sıkıntı yaşamazsın gibi görünüyor. EMC testleri 3 adımda yapılır.

1. Conducted.
2. Radiated Immunity.
3. Radiated Emission.

Üretimini yapmayı amaçladığınız cihaz hangi standartlara giriyor bilmiyorum. Bizim ürettiğimiz cihazlar TS EN-60974 standardına bağlı ve yukarıdaki testler başta olmak üzere daha birçok test uygulanıyor. Maliyetine gelince,   bizim test yaptırdığımız firma (ESIM) saat ücreti alıyor. Tam olarak net rakamı bilmiyorum ancak ucuz olmadığını söyleyebilirim.
İmza.

mcn

Emisyonları kendimiz ölçme gibi bir imkanımız var mı? Veya bilgisayar ile analiz ?
Bunun için yöntem teknik önerebilir misiniz?

Bazen yaptığımız bariz hatalar gözümüzden kaçabiliyor, devremizin karmaşıklığı içinde dikkat edemediğimiz noktalar oluyor en azından bunları görebilmek için.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

erhanmete

Alıntı yapılan: musti463 - 05 Eylül 2013, 04:55:11
20 MHz osilatörlü bir PIC'in olduğu, 4 analog girişe bir işlem uygulayarak grafik ekranda değerler gösteren ve çıkışındada bir röle açıp kapayan bir devre tasarlıyorum ve EMC testinden geçebilmesi için tüm giriş ve çıkışları optik olarak izole edip,gerekli kondansatörleri taktıktan sonra pcb yi klipsli ekranlama ile ekranladıktan sonra kutunun içinide alüminyum folyo ile kapladıktan sonra EMC testinden geçerim diye düşünüyorum ,sizce yanlış mı düşünüyorum daha ne yapabilirim ki?bilen varsa paylaşırsa sevinirim, bunlardan başka benim aklıma hiçbirşey gelmiyor?

tse den standartı alıp dikkatlice okumadan teste götürmeyin. çok para harcayabilirsiniz.
örneğin 24v DC girişine  1,5sn 1500 ila 3000V arası (standartınıza göre) gerilim uygulanacak buna hazırmısınız.
veya esd için 6000 ve 8000v havadan atlama yapılacak devreniz bunu kaldırabilirmi.
veya kullandığınız kristalin harmoniklerine göre önlem aldınızmı.

devrenin basit olması veya yalıtılmış olması genelde emc deneylerine bir katkısı olmuyor.

musti463

Alıntı yapılan: erhanmete - 05 Eylül 2013, 09:35:18
tse den standartı alıp dikkatlice okumadan teste götürmeyin. çok para harcayabilirsiniz.
örneğin 24v DC girişine  1,5sn 1500 ila 3000V arası (standartınıza göre) gerilim uygulanacak buna hazırmısınız.
veya esd için 6000 ve 8000v havadan atlama yapılacak devreniz bunu kaldırabilirmi.
veya kullandığınız kristalin harmoniklerine göre önlem aldınızmı.

devrenin basit olması veya yalıtılmış olması genelde emc deneylerine bir katkısı olmuyor.

1500 ile 3000 V 'un devremi etkilememesi için ne yapabilirim ?
Mustafa Emir SADE

islergucler

Besleme devresinin geçirmemesi gerekiyor. Ne yapmak gerekiri cevaplamak için sizin devre şemasını görmek gerek.

Erol YILMAZ

1.5 sn işinde bir yanlışlık olmasın ?

uS olabilir mi ?

Klein

Devrede LCD gösterge varsa;
göstergenin önüne koyacağın panel kalın olsun (2-3mm) ya da göstergenin gövdesini toprakla.

Devrenin besleme girişinde varistörün olsun.
Başka da bir şey yapmana gerek yok.
Gerisi her zaman dikkat etmemiz gereken devre tasarım ve pcb konuları.