EMC testine giren arkadaşlar tecrübelerini paylaşırmısınız?

Başlatan musti463, 05 Eylül 2013, 00:33:58

camby

@Icarus'un bahsettiği çok güzel bir nokta.

Yeni nesil işlemcilerde output hızları seçilebiliyor.

CLR

Alıntı yapılan: Icarus - 06 Eylül 2013, 13:40:35
Katılmıyorum
74xx TTL ile yapılmış 4MHz'lik bir osilatörün yatay ve dikey EMI'i
Görüldüğü 300MHz'de bile EMC'den kalıyor
Yaydığı şey olması gerekenden yaklaşık 30dB daha fazla.
Kaldı ki bu yavaş bir chip, PIC gibi 1ns rise-fall time sahip bir şey 500Mhz-1Ghz arası harmonik üretir.

@Icarus
Bu spectrumunu verdiğin radiated emi, sonucu 4Mhz'in olamaz, nedeni grafik üzerinde görünüyor (onuda sen bul). Demek ki ya yaptiğiniz sistem 4Mhz'de çalışmıyor yada pcb vs bir yerde osilasyon yapan anten gibi davranan bir durum var. Kurallara uyularak çizilen pcb ve donanım tasarımı ile 4Mhz'lik sistem harmonikleri 500Mhz-1Ghz arasındaki harmonikleri çok zayıf olur yani ihmal edilcek seviyede olur. Normalde bir sinyalin 1.,3.,5. gibi harmonikleri çok baskın oluyor, pratikte ilk 11 harmonik hesaba katılıyor zaten ama sizinkisi her harmonikte coşmuş. O nedenle diyorum, anten gibi bir yapı var sisteminizde. 

Yani sonuç bu 4Mhz'de çalışan sistemin değil tasarlayanın hatası. 4Mhz'den daha baskın bir osilasyon kaynağı var. Yoksa hep işlemcili devrede sorun çıkması lazım. Mesela 100Khz'de çalışan bir smps'te de primer/sekonder loop'undan veya snubber loop'undan dolayı 100-200Mhz'e çıkan harmoniklerden kalan cihaz çok oluyor ama bu smps'in değil onu çizen/tasarlayan adamın suçu, mümkün olduğunca küçük çizsin loop'u anten gibi yapmasın. Veya slew rate çok keskinse yumşatmak için snubber atsin veya araya emif. Ama pic gibi düşük frekanslı işlemci portlarında buna gerek olmuyor çünkü üretici firmalar buna önlem alıyor o nedenle diyorum gerek olmuyor diye. Ayrıca bu tür gürültü kaynağı olacak/yayınım yapacak noktalar 100Mhz'lik osiloskopta bile görülür zaten. 1Ghz'de çalışan bir arm işlemcinin LCD ve ram busları(50-100Mhz'de sürülebilir) ise tam bir gürültü kaynağıdır hatta gps anten hattını bile bastırır.(1575Mhz)
Knowledge and Experience are Power

Icarus

Alıntı yapılan: CLR - 06 Eylül 2013, 16:23:35
Bu spectrumunu verdiğin radiated emi, sonucu 4Mhz'in olamaz, nedeni grafik üzerinde görünüyor (onuda sen bul). Demek ki ya yaptiğiniz sistem 4Mhz'de çalışmıyor yada pcb vs bir yerde osilasyon yapan anten gibi davranan bir durum var.
.....
Yani sonuç bu 4Mhz'de çalışan sistemin değil tasarlayanın hatası. 4Mhz'den daha baskın bir osilasyon kaynağı var.
Malesef yok ve evet gerçekten sadece 4MHz. (Anahtar kelime kare dalga)
Sizin böyle düşünmenizin nedeni; spektral analiz (frekans domanini analiz) ve RF modellemele ile ilgili biraz teori ve pratiğe ihtiyacınız olması
Alıntı yapılan: CLR - 06 Eylül 2013, 16:23:35
Yoksa hep işlemcili devrede sorun çıkması lazım.
Hayır çok güzel ve kullanışlı bir clock sinyali

musti463

@CLR hocam,PIC'i 20Mhz ile çalıştırsam, ürünü EMC testine sokucam hocam bu yüzden kutuyu ekranlamam gerekir mi?(kutu plastik,iç kısıma alüminyum folyo yapıştırarak) ve grafik ekranın önünü şeffaf ekranlama malzemesiyle kaplamasam sıkıntı yaşar mıyım?Birde Osilatör olarak; rezonatör,standart kristal,osilatörlü kristal çeşitleri var hangisi daha iyidir hocam bana rezonatör daha uygun geliyor,rezonatörün bilmediğimiz bir dezavantajı var mıdır?Bir de hocam 16f877 nin datasheetinde işlemci hızı 20MHz yazıyor PIC ler osilatör frekansını 4 bölüp çalıştığına göre ben 30 eya 40MHz'lik kristal takabilirmiyim?
Mustafa Emir SADE

satilla

Alıntı yapılan: musti463 - 06 Eylül 2013, 15:32:30
hocam haklısınız bu emc testinden den gözüm korktu :) . çoğu yerde beslemenizin sağlam olması gerekiyor deniyor,besleme sağlamsa gerisi kolay deniyor,emc testi ile sonradan tanıştım ve başıma bela olmasını istemiyorum hocam.

Araç üzerindeki 24vdc lik bataryaları kullanacağım lm2576 girişine çıkışına uygun değerli kondansatör,bobinler ve ayrıyetten girişe seri bobin ve paralel varistör konmuş devre yeterli olur mu daha ekleme yapılmalı mı yoksa linkte verdiğim CE belgeli ürünleri mi kullansam?

Kartın üzerine sadece gözün korktuğu için eline ne geliyorsa koyuyorsun bu yaptığın mühendislik değil!

Her şeyin fazlası zarar, kullanacağın ürünlerinde bir maliyeti var

Yap bir PCB ondan sonra sorun neyse görelim ve öle meşgul et forumu, temel kurallarda forumda onlarca defa verildi araştır oku!

CLR

Alıntı yapılan: Icarus - 06 Eylül 2013, 16:36:00
Malesef yok ve evet gerçekten sadece 4MHz. (Anahtar kelime kare dalga)
Sizin böyle düşünmenizin nedeni; spektral analiz (frekans domanini analiz) ve RF modellemele ile ilgili biraz teori ve pratiğe ihtiyacınız olmasıHayır çok güzel ve kullanışlı bir clock sinyali

Bu cevapla seninle tartışmaya gerek yok çünkü kendince herşeyi öğrenmişsin ama belki bilmeyen veya ilgilenen arkadaşlar varsa 

1) Bir işlemcide veya clock kaynağında genellikle sistem frekansının(port frekansı farklı ise port frekansında) katlarında harmonik oluşur yani osc 4Mhz  ise 4'ün katlarında harmonikler oluşur. (4,8,12,16,20... gibi)

2) Veya sistem frekansının 1/X'inde ama genelde yarısında (X=2, 1/2)  buna subharmonic denir. Yine 4Mhz'den yola çıkarak yarısı 2Mhz, (2,4,6,8,10... gibi) olur ve asıl harmoniklerden genlik olarak küçük olur.

Şimdi arkadaşın verdiği RF emi grafiğine bakacak olursak 10Mhz'in katlarında harmonikler oluşmuş demekki osilasyon kaynağı 10Mhz veya katı görülüyor . Hiçbir X değeri içinde bu 10Mhz değerini tutturamayız çünkü sistem frekansı 4Mhz. X=2 olsa 2,4,6,8 şeklinde harmonikler olması lazım. X=3 olsa 4/3'ün katlarında harmonikler olmalı vs.

Aşağıdaki resimlerde yukarıda anlatmaya çalıştığım harmoniklerin 3 ve 6mhz ile çalışan bir işlemcinin radiated emi frekans spectrumu görülmektedir. 3 ve 6Mhz'lik osc'de real harmonik ve subharmonic görülmektedir. Ayrıca harmoniklerin frekans yükseldikçe genlik olarak küçüldüklerine dikkat.

Knowledge and Experience are Power

Icarus

ferdem

Mesajda bir hata yok Icarus, CLR nin yazdıkları aynen doğru.

Icarus

Çok temel (fundamental) bir hata var hemde.
Ama artık imzam'da da yazdığım gibi "Profesyonel yardım ücrete tâbiidir"

z

Kare dalganin fourier acilimi (http://en.wikipedia.org/wiki/Square_wave)

yada

Kare dalga bir sinyalin ana bileseninin tek katlarinda harmonikler olusur.

Ornegin 4Mhz sinyal, 4, 12, 20, 28, 36, 44.....

n. harmonik genligi ise 4/(nPi) Burada da n 1,3,5 gibi tek sayilar

Ornegin 1v genlikli 4Mhz kare dalgamizin 500 Mhz deki harmoniginde n=125 dir.

Bu harmonigin genligi ise 4/(125*pi)=0.01v dur.

Burada adi gecen kara dalga +/- ve 2 vpp genlige sahip.

Lojik devrelerdeki gibi 0..+5 dusunursek basina 1/2 katsayisi getirelim.

5 v da 125. harmonik genlik 5*4/(2*125*pi)=0.025v olacaktir. (Bence dikkate deger bir deger)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Hiç İşim Olmaz Ama Hata Neymiş Merak Ettim. Funda Mental Kim Bu Arada ? :o

Icarus

bu hata yapmaması gereken kişilerden de gelmeye devam ediyor
Üzülerek z = -1 diyorum :( :(

mistek

Alıntı yapılan: Icarus - 08 Eylül 2013, 21:36:33

Bende konuya uzağım ama merak ettim açıkcası.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

muhittin_kaplan

Icarus Hiç Elektrik Alamadım Senden, Bızımle Değılsın.

z

Alıntı yapılan: Icarus - 08 Eylül 2013, 21:36:33

Herkes hata yapabilir.  Yazdiklarimda hatami goremedim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com