EMC testine giren arkadaşlar tecrübelerini paylaşırmısınız?

Başlatan musti463, 05 Eylül 2013, 00:33:58

CLR

Metal sandık gibi bir yapay faraday kafesi ile EMC testlerinin sonucunu yaklaşık olarak bilebilirsiniz. Fakat çoğu insan için sıkıntı şurada ortaya çıkıyor, FFT özellikli en az 300Mhz scop gerekir. Sonra frekans spectrumlarından hangi bandlarda veya frekanslarda sorun var bulabilirsiniz. Sorunlu devrelerde değişiklik veya modifikasyon yaparak kolayca çözüm olup olamıyacağını anlayabilirsiniz. 
Knowledge and Experience are Power

musti463

Alıntı yapılan: Klein - 05 Eylül 2013, 14:19:46
Devrede LCD gösterge varsa;
göstergenin önüne koyacağın panel kalın olsun (2-3mm) ya da göstergenin gövdesini toprakla.

Devrenin besleme girişinde varistörün olsun.
Başka da bir şey yapmana gerek yok.
Gerisi her zaman dikkat etmemiz gereken devre tasarım ve pcb konuları.

hocam 1/1 izolasyon trafosu koysam girişe bir faydası olur mu birde varistörü girişe paralel bağlıyoruz değil mi hocam? birde lcd 'nin önüne koyacağım paneli (ekranlama ürününü) nerden temin edebilirim fiyatı konusunda bilginiz var mı?
Mustafa Emir SADE

musti463

Alıntı yapılan: CLR - 05 Eylül 2013, 14:44:37
Metal sandık gibi bir yapay faraday kafesi ile EMC testlerinin sonucunu yaklaşık olarak bilebilirsiniz. Fakat çoğu insan için sıkıntı şurada ortaya çıkıyor, FFT özellikli en az 300Mhz scop gerekir. Sonra frekans spectrumlarından hangi bandlarda veya frekanslarda sorun var bulabilirsiniz. Sorunlu devrelerde değişiklik veya modifikasyon yaparak kolayca çözüm olup olamıyacağını anlayabilirsiniz.

hocam mesela 500kHz ile 1Mhz arasında sorun var,bu nasıl bir sorun nasıl farkedilir,nasıl çözülür bu konularda yeniyim hocam mazur görün lütfen
Mustafa Emir SADE

mcn

Alıntı yapılan: CLR - 05 Eylül 2013, 14:44:37

Hmm bak bu aklıma gelmemişti. FFT ile sinyalleri tespit edebiliriz az çok. Ancak gerçekten de sağlam bir cihaz lazım.
Bilgisayarda bunla ilgili yapılabilecek bişey var mıdır acaba? Mekanik & Yapı tasarımlarında analizler çok gelişti. Bununla ilgilide çözümler olması gerek.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

CLR

Bir ara bir cihaz aldım uzak doğudan sanırım 2,5Ghz'e kadardı, pc soft ile bu frekansa kadar harmonikleri veriyordu ama hiç kullanmadım daha. Zaten sırf bu için satın aldım. Adı şuan aklımda değil, akşam eve gittiğimde hatırlarsam bakarım markasına. 

musti463

hollandshielding.com.tr sitesi hakkında ne düşünüyorsunuz bu firmanın ürünlerini tecrübe eden arkadaşlar var mı?
Mustafa Emir SADE

CLR

Alıntı yapılan: musti463 - 05 Eylül 2013, 14:59:39
hocam mesela 500kHz ile 1Mhz arasında sorun var,bu nasıl bir sorun nasıl farkedilir,nasıl çözülür bu konularda yeniyim hocam mazur görün lütfen

Tam frekansını/frekanslarını biliyorsan, neden kaynaklandığını bulabilirsin, mesela 65Mhz'de lcd sürdüğünü farzedelim, bu frekanslar 65'in katımı araştır veya lcd 'yi clock kaynağını sonlandır tekrar harmonikleri incele, o frekanslar kaybolmuşsa sorun lcd clock veya data hattından kaynaklanıyordur.  Lcd için mümkün olan en kısa pcb ve kablo seçeneklerini kullan, kablo veya flat kablo shield'li olmalı. Ayrıca clock ve data hatlarına emif yerleştir. Veya aynı şekilde diğer yüksek frekanslı kaynaklarıda sırasıyla böyle deneyebilirsin. En önemli çözümse lcd sürme frekansını en küçük frekansa düşür. Çünkü frekansın karesi kadar etkilidir.

@Klein'e sormuşsun ama izalasyon trafosu kullanamazsın çünkü trafo AC sistemlerde kullanılır, girişe pi tipi LC yapısı ekleyebilirsin(hem + hemde -'ye ), LC'den sonra varistör ekle, çok iyi çalışır.   

musti463

Alıntı yapılan: CLR - 06 Eylül 2013, 01:02:21
Tam frekansını/frekanslarını biliyorsan, neden kaynaklandığını bulabilirsin, mesela 65Mhz'de lcd sürdüğünü farzedelim, bu frekanslar 65'in katımı araştır veya lcd 'yi clock kaynağını sonlandır tekrar harmonikleri incele, o frekanslar kaybolmuşsa sorun lcd clock veya data hattından kaynaklanıyordur.  Lcd için mümkün olan en kısa pcb ve kablo seçeneklerini kullan, kablo veya flat kablo shield'li olmalı. Ayrıca clock ve data hatlarına emif yerleştir. Veya aynı şekilde diğer yüksek frekanslı kaynaklarıda sırasıyla böyle deneyebilirsin. En önemli çözümse lcd sürme frekansını en küçük frekansa düşür. Çünkü frekansın karesi kadar etkilidir.

@Klein'e sormuşsun ama izalasyon trafosu kullanamazsın çünkü trafo AC sistemlerde kullanılır, girişe pi tipi LC yapısı ekleyebilirsin(hem + hemde -'ye ), LC'den sonra varistör ekle, çok iyi çalışır.   

Hocam verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı teşekkür ederim.Hocam lcd sürme frekansını ne yapmamı tavsiye edersiniz şuan 4MHz'lik osilatör kullanıyorum PIC bunu 4'e bölüp 1MHz'e düşürüyor ve GLCD de yazılar akıcı olarak gelmiyor 20MHz sizce uygunmudur hocam?birde shield'li flat kabloyu nerden temin edebilirim? emif yerleştir dediniz onu biraz açarmısınız hocam?
Mustafa Emir SADE

cann

cihazın besleme bölümü yani smps si emc den geçmiş hazır kart ise, cihazın tamamını emc testinden kalma ihtimali var mı?

CLR

Alıntı yapılan: musti463 - 06 Eylül 2013, 01:17:01
Hocam verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı teşekkür ederim.Hocam lcd sürme frekansını ne yapmamı tavsiye edersiniz şuan 4MHz'lik osilatör kullanıyorum PIC bunu 4'e bölüp 1MHz'e düşürüyor ve GLCD de yazılar akıcı olarak gelmiyor 20MHz sizce uygunmudur hocam?birde shield'li flat kabloyu nerden temin edebilirim? emif yerleştir dediniz onu biraz açarmısınız hocam?

Merhaba,

Senin devrenin detayı şimdi çıktı,  yukarıda bahsettiklerimin hiçbirine ihtiyacın yok(emif, shielded flaf kablo vs, bunlar çok yüksek frekanslar için gerekli), sadece lcd kablosu uzunsa kısalt, 1 veya 4mhz'lik clk ve data hattı ile 500Mhz-1Ghz arası harmonik çıkması imkansız. Pcb, power supply kurallarına uyman yeterli. Glcd için hızın 4mhz'de yetmemesi normal, 8,16,20Mhz hangisi uygunsa yapabilirsin.

camby

Analog Devices 'ın ADM serisi isopower ürünleri var. SOIC kılıf içinde 180 MHz trafolu DC/DC converter sunuyor izole uygulamalar için. Bu ürünlerden kullanıyorum fakat buradan oluşan ve yayılan harmonikler ne durumda bilemiyorum : )

Bunlardan kullanan ve kartını emisyon testine sokan var mı ?

musti463

Alıntı yapılan: CLR - 06 Eylül 2013, 10:49:03
Merhaba,

Senin devrenin detayı şimdi çıktı,  yukarıda bahsettiklerimin hiçbirine ihtiyacın yok(emif, shielded flaf kablo vs, bunlar çok yüksek frekanslar için gerekli), sadece lcd kablosu uzunsa kısalt, 1 veya 4mhz'lik clk ve data hattı ile 500Mhz-1Ghz arası harmonik çıkması imkansız. Pcb, power supply kurallarına uyman yeterli. Glcd için hızın 4mhz'de yetmemesi normal, 8,16,20Mhz hangisi uygunsa yapabilirsin.

hocam linteki iki ürünleri kullanarak devremin 12V ve 5V luk beslemesini yapmayı düşünüyorum.Yinede EMC testinden geçmek için plastik kutuyu ekranlamak gerekir mi? veya pcb yi klipsle ekranlamak gerekir mi?

http://www.karakoyelektronik.com/tr/5vdc-cikis/250-spb03a-05.html
http://www.karakoyelektronik.com/tr/12vdc-cikis/428-sd-15b-12.html
Mustafa Emir SADE

CLR

Merhaba,

Alıntı yapılan: musti463 - 06 Eylül 2013, 12:25:35
hocam linteki iki ürünleri kullanarak devremin 12V ve 5V luk beslemesini yapmayı düşünüyorum.Yinede EMC testinden geçmek için plastik kutuyu ekranlamak gerekir mi? veya pcb yi klipsle ekranlamak gerekir mi?

http://www.karakoyelektronik.com/tr/5vdc-cikis/250-spb03a-05.html
http://www.karakoyelektronik.com/tr/12vdc-cikis/428-sd-15b-12.html

Neden ekranlaman gerekiyor? Neden izoleli DC-DC kullanman gerekiyor? Gözün çok korkmuşa benziyor bu testlerden. Test ettirdin mi devreni, sorunları belli mi? Test ettirmediysen veya kendin kısmen test etmediysen bunların hepsi gereksiz olur. Hem de çoğu durumda 18$'a komple sistemi tasarlıyoruz, bir tane dc-dc için aşırı yüksek fiyat.   

Icarus

Alıntı yapılan: CLR - 06 Eylül 2013, 10:49:03
1 veya 4mhz'lik clk ve data hattı ile 500Mhz-1Ghz arası harmonik çıkması imkansız.
Katılmıyorum
74xx TTL ile yapılmış 4MHz'lik bir osilatörün yatay ve dikey EMI'i
Görüldüğü 300MHz'de bile EMC'den kalıyor
Yaydığı şey olması gerekenden yaklaşık 30dB daha fazla.
Kaldı ki bu yavaş bir chip, PIC gibi 1ns rise-fall time sahip bir şey 500Mhz-1Ghz arası harmonik üretir.

musti463

Alıntı yapılan: CLR - 06 Eylül 2013, 12:57:45
Merhaba,

Neden ekranlaman gerekiyor? Neden izoleli DC-DC kullanman gerekiyor? Gözün çok korkmuşa benziyor bu testlerden. Test ettirdin mi devreni, sorunları belli mi? Test ettirmediysen veya kendin kısmen test etmediysen bunların hepsi gereksiz olur. Hem de çoğu durumda 18$'a komple sistemi tasarlıyoruz, bir tane dc-dc için aşırı yüksek fiyat.

hocam haklısınız bu emc testinden den gözüm korktu :) . çoğu yerde beslemenizin sağlam olması gerekiyor deniyor,besleme sağlamsa gerisi kolay deniyor,emc testi ile sonradan tanıştım ve başıma bela olmasını istemiyorum hocam.

Araç üzerindeki 24vdc lik bataryaları kullanacağım lm2576 girişine çıkışına uygun değerli kondansatör,bobinler ve ayrıyetten girişe seri bobin ve paralel varistör konmuş devre yeterli olur mu daha ekleme yapılmalı mı yoksa linkte verdiğim CE belgeli ürünleri mi kullansam?
Mustafa Emir SADE