Endüstriyel kullanım için ideal Regülatörler ve Besleme devreleri paylaşımı?

Başlatan musti463, 05 Eylül 2013, 00:40:49

musti463

Arkadaşlar,

Endüstriyel kullanım için ideal regülatörler nelerdir? (dalgalanmalardan etkilenmeyecek,kararlı,taş gibi :) regülatör tavsiyeleriniz?? )

yine aynı şekilde endüstriyel kullanım için önereceğiniz regülatörün kullanıldığı, ideal besleme devresi nasıl olmalı? devre şeması,resmi paylaşırsak daha güzel olur düşüncesindeyim ve de hangi konulara dikkat etmeliyiz regülatör devresi kurmadan önce

Teşekkürler...
Mustafa Emir SADE

OG

Kararsız olan mı var.

Bütün değerleri ile datasheet ne olduğunu söyler, uygun olanı secersiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

musti463

Regülatörlerin girişinde oluşacak dalgalanmaları çıkışa yansıtmayacak şekilde bir besleme devresi ve bir regülatör tavsiyesi istedim
Mustafa Emir SADE

musti463

endüstriyel devre tasarımlarında nasıl besleme devreleri kuruluyor onu öğrenmek istedim.Bir 78 serisi entegre ve bi kaç kondansatörden oluşan besleme devresi ile ile PLC besleme devresini bir tutamayız diye düşünüyorum
Mustafa Emir SADE

OG

Niçin?

PLC içinde ne var zannediyorsunuz? En kahraman Rıdvan mı :)

Ne uygunsa o takılır.

7805'in neyini beğenmiyorsun?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

musti463

doğru diyosun PLC beslemesinin içinde de 7805 var bide bir girişinde bir çıkışında kondansatör var onuda kutulamışlar öyle kullanıyorlar

mesaj birleştirme:: 05 Eylül 2013, 01:32:40

bence böyle tartışmak yerine tecrübelerimizi ve bilgimizi paylaşsak daha iyi olmaz mı?
Mustafa Emir SADE

camby

OG hocamın söyledikleri çok değerleri , tarzını benimsemeye çalışırsanız yararlı olur.

Regülatör seçerken , her şeyden önemlisi verim ve güç kaybı konusu önemlidir. Buna çok dikkat ederim. Gereksiz ısı/güç kaybından kaçınırım. Regülatör yerine buck converter'a geçtiğinizde de beraberinde gürültü gelir , bunu da hesaba katıp karar vermek gerekir.

Kılıf yine çok önemli , güç kaybı ve çıkış akımına paralel seçilmesi gerekir.

ve çıkış gürültüsü. Örneğin çıkış gürültüsü 20uV'dan düşük olan çeşit çeşit farklı markalarda gerilim regülatörleri var. Bunların buck'lara göre bu avantajı çok belirgin. Fakat gürültülü bir Buck'dan sonra peşine aynı GND ile bu regülatörleri koyduğunuzda bir anlamı kalmıyor bu hassasiyetin.

Capacitor Free , modeller görüyorum , girişine çıkışına kondansatör koymadan güzel ripple değerlerine ulaşabiliyorlar.

Sizin merak ettiğiniz line regulation , load regulation yine her entegrede var. Ama bu gibi değerler ve beraberinde output ripple , output accuracy değerleri istisna bir durum yok ise ve Analog birşeyler yapılmıyorsa ihmal edilebilir. Çünkü digital bir sistemi hiç ilgilendirmiyor bunlar. Ama bir ADC'nin Vref+'sına dalgalı bir besleme verirseniz ölçümlerde de bunu aynen görürsünüz.

islergucler

Seni LM2596 paklar. Düzgün kullanmasını becerebilirsen her türlü endüstriyel ortamdan başarı ile çıkar.
Ama bu her yerde bu entegre kullanılır manasını taşımaz. Uygulamaya göre, pcb alanına ve maliyetlere göre değişir malzeme seçimi.  Bulabldiğin kadar devre şeması inceleyerek zamanla doğru tasarım ve malzeme seçimi konusunda fikir sahip olabilirsin.

musti463

Alıntı yapılan: islergucler - 05 Eylül 2013, 09:05:48
Seni LM2596 paklar. Düzgün kullanmasını becerebilirsen her türlü endüstriyel ortamdan başarı ile çıkar.
Ama bu her yerde bu entegre kullanılır manasını taşımaz. Uygulamaya göre, pcb alanına ve maliyetlere göre değişir malzeme seçimi.  Bulabldiğin kadar devre şeması inceleyerek zamanla doğru tasarım ve malzeme seçimi konusunda fikir sahip olabilirsin.

camby'de regülatörlerin buck lardan üstün olduğunu söylüyor bu konuda ne düşnüyorsunuz?
Mustafa Emir SADE

z

Lineer regulatorlerin switch moddan ustun olduklari iki durum var.

1. Band genislikleri yuksek oldugundan daha hizli cevap verirler.
2. Gurultuleri daha azdir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

islergucler

Temiz bir besleme var ise ve boşa enerji harcamak sorun değil ise her zaman lineer regulator seçmek gerekir. 

Beslemede sorunlar var ise sorunları azaltacak çözümlere yönelmek gerekir. Endüstriyel ortamlarda beslemeler temiz değildir.

musti463

Alıntı yapılan: islergucler - 05 Eylül 2013, 22:18:54
Temiz bir besleme var ise ve boşa enerji harcamak sorun değil ise her zaman lineer regulator seçmek gerekir. 

Beslemede sorunlar var ise sorunları azaltacak çözümlere yönelmek gerekir. Endüstriyel ortamlarda beslemeler temiz değildir.

hocam cihazım bir vinç üzerinde çalışacak ve vincin 24v luk bataryalarından beslenecek.Besleme/Regüle devresi için ne önerirsiniz?Birde hocam araçlar başlangıç anında araçlar 1500v ile 3000v arasında gerilim üretiyorlar ya bu sorun oluşturur mu?oluşturursa bu sorunu nasıl çözeriz? önerileriniz nelerdir?
Mustafa Emir SADE

Kabil ATICI

Seri bağlı şok bobinleri, bobinden sonra kondansatör ve varistör... Yerine göre çözüm olabilir.
ambar7

musti463

Alıntı yapılan: ambar7 - 05 Eylül 2013, 22:33:37
Seri bağlı şok bobinleri, bobinden sonra kondansatör ve varistör... Yerine göre çözüm olabilir.

kondansatör ve varistörü paralel bağlarız diye düşünüyorum hocam yanlışmıyım? birde bu elemanların değerlerini nasıl belirleyeceğiz?
Mustafa Emir SADE

islergucler

Alıntı yapılan: musti463 - 05 Eylül 2013, 22:29:54
hocam cihazım bir vinç üzerinde çalışacak ve vincin 24v luk bataryalarından beslenecek.Besleme/Regüle devresi için ne önerirsiniz?Birde hocam araçlar başlangıç anında araçlar 1500v ile 3000v arasında gerilim üretiyorlar ya bu sorun oluşturur mu?oluşturursa bu sorunu nasıl çözeriz? önerileriniz nelerdir?

O besleme üzerinde motor çalıştırılacaksa bu elbette büyük bir sorun olur. 2-3 başlıkta sürekli birşeyler soruyorsun. Sana şemanı göster dedim. En azından power kısmını göstermen gerek.
Buradakiler sana bir yere kadar yardım edebilir. Osiloskobu alıp devrenin başında ölçüm yapacaksın. Girişte ne oluyor? Çıkışta ne oluyor gözünle göreceksin. Çözümü için denemeler yapacaksın.