Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

led yakma yardım

Başlatan tuncay1273, 05 Eylül 2013, 11:47:10

tuncay1273

evet aynen öyle tersini istiyorum , sizin dediğinizi denedim fakat olmadı , dediğiniz gibi ledleri ters çevirdim ,ledlerin katotlarına yine lojik 1 geliyor,bu yüzden ledler yanmıyor,aşağıdaki gibi değiştirdim , umarım yanlış yapmamışımdır, bu arada 628 ile de uğraşmaya başladım

ipek

şeman bu ise eğer,çalışmaması doğal 5 volt çıkış verebilen mcu 25 ma akıtabilmesi için 470 ohm gibi bir dirence ihtiyaç duyar. isis'te 470R'yi bul 10K ohm'ları onunla değiştir.

kudretuzuner

Merhaba,
Bu çalışmayı takip ediyorum,yardımcı olayım diyorum ama soruyu tam anlayamadım.Butonlar tek tek sönük olan ilgili ledleri yakıp söndürecek hale getirecek.Bu tamam.Bu arada ledlerden herhangi birinin aktif olması ile de "gövde" ledi yanacak bu da tamam.Tekrar butonlardan birine basılırsa ne olacak ilgili led sönecek mi?Bu kısmını anlayamadım.Teşekkürler.
Amatör

Bayramsumbul

Evet Galiba İstediğiniz Bu İdi.Porta 0,1,2,3 Butonlar.PORTB 0,1,2,3 Ledler PORTB,7 Gövde Isimli Led.Gövde Ledi Hep Yanıyor Olacak.
Hangi Buton Basılı İse O Led Yanık Olacak..
list      p=16F628A;KULLANICAGIMIZ KONTROLOR
	#include <p16F628A.inc> ;GEREKEN AYARLAR
	__CONFIG   _CP_OFF & _WDT_OFF & _BODEN_OFF & _PWRTE_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _MCLRE_OFF & _LVP_OFF;KONTROLOR AYARLARI
	ORG    		0x000;RESET VECTOR
MAIN;ALISKANLIK MAIN DEMISIM :D
	BCF		STATUS,6;BANK 
	BSF 	STATUS,5;1'DEYIZ
	MOVLW	0XFF;PORT A GİRİS
	MOVWF	TRISA
	CLRF	TRISB;PORTB CIKIS
	BCF 	STATUS,5;BANK 0'A DONDUK
	MOVLW	D'7';ANALOG COMP. KAPALI
	MOVWF	CMCON
	CLRF 	PORTB
	BSF		PORTB,7;GOVDE LEDI AKTIF...
BASLA;BENIM ICIN PROGRAM BASIasd
	MOVLW	0XF0;0XF0 HAFIZAYA ALINDI
	ANDWF	PORTB,0;PORTB ILE VE ISLEMI UYGULANDI SONUC HAFIZADA.BU ISLEM PORTB ILK BITI 0 YAPAR
	IORWF	PORTA,0;HAFIZA ILE PORTA VEYA ISLEMI UYGULANDI SONUC HAFIZADA.BU ISLEM BUTONLARI OKUR
	MOVWF	PORTB;HAFIZAYI PORTB'YE YUKLE
	GOTO	BASLA;BASA DON.
END;PROGRAM SONU

(Açıklamalar Alt Satıra Kaymış.Bunu Kopyalarken Düzeltir İseniz İyi Olur.İyi Çalışmalar)
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

tuncay1273

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 13 Eylül 2013, 23:05:19
Merhaba,
Bu çalışmayı takip ediyorum,yardımcı olayım diyorum ama soruyu tam anlayamadım.Butonlar tek tek sönük olan ilgili ledleri yakıp söndürecek hale getirecek.Bu tamam.Bu arada ledlerden herhangi birinin aktif olması ile de "gövde" ledi yanacak bu da tamam.Tekrar butonlardan birine basılırsa ne olacak ilgili led sönecek mi?Bu kısmını anlayamadım.Teşekkürler.
çok doğru anlamışsız , tam da sorun burada işte , hangi butona basılırsa basılsın o butonun karşılığı olan led yanıp sönecek , benim başaramadığım nokta; birden fazla butona basıldığında da aynı şekilde o butonların karşılığı olan ledin yanması ,sağolsun arkadaşlar yardımcı oluyor ama  halen başaramadık ,benim yazdığım kod tek tek butonları yanıp söndürüyor , fakat birden fazla butona basılınca olmuyor , mesela 4 butona da bastı isem bütün ledler yanıp sönecek, gövde isimli led ise ortak bir led olacak , bir tane butona da basılsa 4 tane butona da basılsa ortak olarak devamlı yanacak ,
sayın bayramsümbül hocam kodunuzu derledim , çok güzel bağımsız olarak butonlar ledleri  kontrol edebiliyor , fakat butona basıldığında yanıp ledin yanıp sönmesi gerekirken , sizin kodlarda ilk etapta ledler yanık durumda , butona basıldığında sönüyor , hocam bunun tersini yaparmısınız ..............çok sağolun

kudretuzuner

Merhaba,
Konu basit gözükse de aslında oldukça komplike hatta soruda mantık karmaşası da var.Örneğin,buton1 led1'i kontrol etti ve led flaşing yapmaya başladı.Şimdi buton1'e tekrar basılacak ama led1 flaşing yaptığı için acaba led1'i hangi pozisyonunda yakalayacak?Mantık karmaşası burada.yanık halinde yakalarsa söndürecek sönük halinda yakalarsa tekrar aktive edecek.Bence burada bir mantık hatası var gibi geliyor bana.Ama şöyle olabilir.Button1 PORTB,0 aktive eder(bu pine bağlı olan otomatik led flaşink yapmaya başlar)PORTA,0 tekrar basılırsa bu sefer PORTB,0 pasif olur ve otomatik led söner)Aksi taktirde flaşing yapan bir pini sağlıklı kontrol etmeniz  bana göre imkansız.
Amatör

tuncay1273

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 14 Eylül 2013, 22:52:00
Merhaba,
Konu basit gözükse de aslında oldukça komplike hatta soruda mantık karmaşası da var.Örneğin,buton1 led1'i kontrol etti ve led flaşing yapmaya başladı.Şimdi buton1'e tekrar basılacak ama led1 flaşing yaptığı için acaba led1'i hangi pozisyonunda yakalayacak?Mantık karmaşası burada.yanık halinde yakalarsa söndürecek sönük halinda yakalarsa tekrar aktive edecek.Bence burada bir mantık hatası var gibi geliyor bana.Ama şöyle olabilir.Button1 PORTB,0 aktive eder(bu pine bağlı olan otomatik led flaşink yapmaya başlar)PORTA,0 tekrar basılırsa bu sefer PORTB,0 pasif olur ve otomatik led söner)Aksi taktirde flaşing yapan bir pini sağlıklı kontrol etmeniz  bana göre imkansız.
sayın hocam ledleri hangi pozisyonda yakaladığı önemli değil , butona basıldığında flaşing başlasın , buton açıldığında da kapansın yeter, zaten konunun ilk başındaki benim kodlar bunu yapıyor , fakat birden fazla butona basılınca olmuyor,

kudretuzuner

Merhaba,
Fırsat bulursam PORTB,7 deki kırmızı ladi de kontrol etmeye çalışacağım.Kolay gelsin.
https://www.dropbox.com/s/ytq2y9cvh1d99o7/tuncay_yarm.rar
Amatör

tuncay1273

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 15 Eylül 2013, 21:10:28
Merhaba,
Fırsat bulursam PORTB,7 deki kırmızı ladi de kontrol etmeye çalışacağım.Kolay gelsin.
https://www.dropbox.com/s/ytq2y9cvh1d99o7/tuncay_yarm.rar

sayın hocam ellerinize sağlık ,çok harika olmuş , portb 7 yi de yaktınız mı , değmeyin benim keyfime,yalnız hocam çok şey istiyorum biliyorum ama eğer ledler aynı anda yanıp sönebilirmi ,bunu yapabilir miyiz ,  sabırsızlıkla bekliyorum , tüm arkadaşların ve sizin emeğinize sağlık .

kudretuzuner

Merhaba,
Daha önce de yazdığım gibi kırmızı ledin sürekli yanması olası değil çünkü pinler flaşing yaptığı için pasif pozizyonu da algılıyor.Tabii daha geliştirmek mümkün ama bir amatör olarak ben size bu kadar yardımcı olabileceğim.
https://www.dropbox.com/s/xzbw7l0pvffh963/TUNCAY_OK.rar
Amatör

tuncay1273

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 16 Eylül 2013, 22:07:40
Merhaba,
Daha önce de yazdığım gibi kırmızı ledin sürekli yanması olası değil çünkü pinler flaşing yaptığı için pasif pozizyonu da algılıyor.Tabii daha geliştirmek mümkün ama bir amatör olarak ben size bu kadar yardımcı olabileceğim.
https://www.dropbox.com/s/xzbw7l0pvffh963/TUNCAY_OK.rar
sayın hocam emeğinize sağlık , zahmetleriniz için çok teşekkürler , bu kadarı bile benim için iyi oldu , ben de biraz bunun üzerinde çalışayım , hep hazıra konmuş gibi olmayayım . tamamlayabilirsem burada yayınlarım , çok teşekkürler hepinize iyi çalışmalar .............