CNC sürücü kartı için parelel port bağlantısı ?

Başlatan mustafa_cmbz, 05 Eylül 2013, 11:53:08

mustafa_cmbz

Merhabalar..

Bu aralar evde kendi çabalarım ile ahşaptan cnc yapmaya çalışıyor bir yandan kara kara düşünüyordum bunun mekaniğini nasıl yapıcaz arkadaş diye dövünürken iş yerinden bir abim bir arkadaşının dükktanındaki bir heves yapıp bir köşeye attığı cnc mekaniğini görüyor ve bizim mustiyi tahtalar ile uğraşmaktan kurtarayım diyor.

Tabi iş bana gelince sevinçten havalara uçtum bahsettiğine göre komple demir gövde ve eksenler çok harika yağ gibi kayıyor diyor..

Şimdi elimde motor vs. var fakat sürücü kartı namına hiç bir donanım mevcut değil bir yandan kendim mi yapsam diye düşünürken bir yandan da hazır mı alsam diye düşünüyorum..

Şöyle bir bakınmak isterken hani ne ne kadar tutar nasıl yaparız derken bir noktada takıldım.

Kimi arkadaşlar çeşitli motor tiplerine göre kendilerine kartlar yapmışlar fakat netleştiremediğim bir konu var.

Pc paralel portu ile sürücü entegrelerine yapılacak olan bağlantı nasıl olmalı ?

optik izalasyon olacak tamam fakat bağlantılar nasıl olmalı bu aşamada takıldım..

şöyle bir şema buldum fakat :

Bu şema mach 3 programı ile uyumlu çalışır mı bilemiyorum..

Mach3 programı ile çalışabilecek olan parelel port bağlantısını veren bir şema paylaşabilirmisiniz acaba örnek olması açısından ?

diot

evet mach3 ile çalışır. Bende entegreler hazır fakat iyi bir kontroller şeması bulamadığım için başlamadım doğrusu.

teknikelektronikci

sürücü yapmani siddetle tavsiye etmem forumda paylastigim linklerden hazir bir tane al daha ucuza maal olacak emin ol
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

cann

arkadaşlar sürücü kartları24-60 volt aralığında besleniyor. öğrenmek istediğim 24 volt ile beslemekle daha yüksek voltta besleme arasında fark var mı?
sormamın nedeni elimde 32 volt smps var bol miktarda, bir şeyi etkilemiyorsa masraf yapıp 48 volt almak istemiyorum.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 05 Eylül 2013, 13:56:19
sürücü yapmani siddetle tavsiye etmem forumda paylastigim linklerden hazir bir tane al daha ucuza maal olacak emin ol

aslında aynı şeyi düşünmeye başladım hocam..Araştırdım baktım da motor sürücü entegreleri baya bi pahalıymış öyle veya böyle 1-2 tane yaktımı dediğiniz gibi bir kıymeti kalmıyor :D

Alıntı yapılan: cann - 05 Eylül 2013, 15:06:50
arkadaşlar sürücü kartları24-60 volt aralığında besleniyor. öğrenmek istediğim 24 volt ile beslemekle daha yüksek voltta besleme arasında fark var mı?
sormamın nedeni elimde 32 volt smps var bol miktarda, bir şeyi etkilemiyorsa masraf yapıp 48 volt almak istemiyorum.

şöyle düşün çalışacak olan motor 24v olsun ama sen 12v ile sürmeye çalışırken motor sargıları fazla akım çekeceği için sürücülerin yanabilir ama tutupta mesela bende 3.7v vs. farklı farklı yazıcılardan söktüğüm step motorlar var böyle bir motora da atıyorum 36v vermek bilmem ama sakıncalı olabilir..

tolere değerleri nedir bilemem onlar da zaten motorların datasheetinde yazar herhalde... ama ne kadar düşük voltaj o kadar çok akım demek :D buda sürücülerin yanma ihtimali demek.. yani 2a lik sürücüden 4-5 amper geçirdimi üzerinde çay demlersin herhalde :D

yanlışım varsa düzeltin ..

gumush

Hobby amacli ise devre ile de ugrasilabilir , ama sonucta amac hizli ve sorunsuz olarak CNC'ye ulasmaksa hazir kitler mantikli gibi.

Tabii fiziksel donanim daha onemli , onun tasarimi konusunda aklinizda birseyler var mi ?

CNC ne amacli olacak ? Islenecek malzeme olarak ne dusundunuz ?

Hikmet Gumus  izmir

cann

motorun voltajı yazmıyor ne yazık ki, 4.2 amper, 4.5Nm. 34 nema

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: gumush - 06 Eylül 2013, 09:17:09
Hobby amacli ise devre ile de ugrasilabilir , ama sonucta amac hizli ve sorunsuz olarak CNC'ye ulasmaksa hazir kitler mantikli gibi.

Tabii fiziksel donanim daha onemli , onun tasarimi konusunda aklinizda birseyler var mi ?

CNC ne amacli olacak ? Islenecek malzeme olarak ne dusundunuz ?

aslına bakarsanız genel amaçlı olacak öyle ufak tefek şeyler işlemek için düşünmekteyim ama mesela 3d printer olarak ta kullanmak istiyorum normal cnc leri 3d printer olarak ta kullananlar var ya hani biraz kendimi geliştiriyim istiyorum bu alanda hemde ara ara ufak tefek işler alıyorum plastik kutulara lcd için yuva açmak istiyorum mesela düz bir yüzeye işleme yapabilirim plexi vs. birde çok çok ileride yapabilirsek kütük şeklinde atıyorum aliminyumu işlemek istiyorum ama herşey sırayla tabikide..

Mekanik aksam aslına bakarsanız.

yukarıdaki linktekine benziyor fazla büyük bişi değil.

İş yerinden bir abime bahsetmiştim kendime mdf den cnc yapmayı düşünüyorum vs. diye konuştuktan baya bir geçti oda bir arkadaşının dükkanına gidiyo bakıyo orada böyle hazır bi mekanik var miller vs. herşeyi tam sadece motorları ve sürücüleri yok az bişey tozluymuş oda marangoz dükkanında olduğu için.

Yani ben sadece motor bağlantılarını ve sürücülerini bağlayıp çalıştıracağım...İşlem bu kadar olacak

Fotograflarını istedim bakalım gelsin burada da paylaşacağım tavsiyelerinizi almak isterim..