Otomobil içerisinde çalışacak PIC'li devre için besleme devresi paylaşımı

Başlatan musti463, 05 Eylül 2013, 23:52:34

musti463

Merhaba arkadaşlar otomobil içerisinde çalışacak PIC'li devre için nasıl bir besleme önerirsiniz? Bu arada aracın bataryası 24 VDC bana 12V sensörler için ve 5V'de mikrodenetleyici için gerekiyor. (Not:Cihaz EMC testine sokulacak o yüzden profesyonel öneriler rica ediyorum)

1-SMPS çeşidi uygunmudur?
2-Devre şeması önerileriniz varsa çok makbule geçer?
3-Nasıl filtreler kullanılmalı?

bu konuda bilgili arkadaşlardan yardım rica ediyorum
Mustafa Emir SADE

Icarus

Alıntı yapılan: musti463 - 05 Eylül 2013, 23:52:34
(Not:Cihaz EMC testine sokulacak o yüzden profesyonel öneriler rica ediyorum)
Profesyonel öneriler "profesyonel ücret"'le beraber geliyor genelde

serdararikan

burada ticari olarak otomobil sektörüne üretim yapan arkadaşlar mutlaka vardır.muhtemelen kullandıkları profosyonel besleme devreleride vardır.her elektronikçi gibi binbir zorlukla öğrendikleri bilgi ve tecrübeleri çabucak,alenen başkaları ile paylaşacaklarını hiç sanmıyorum.

bence sen bir üretim yapacaksan,otomobilde çalışan profosyonel bir ürünün içini aç,onlar ne kullanıyorsa onu kullan

musti463

Alıntı yapılan: Icarus - 06 Eylül 2013, 00:00:34
Profesyonel öneriler "profesyonel ücret"'le beraber geliyor genelde

evet haklısınız.. bu siteyi çok beğendim gerçekten çok değerli insanlar değerli bilgiler veriyor hepsinden Allah razı olsun.Kontrolkalemi'nede üyeyim 2008 den beri fakat orada burdaki kadar yardımcı olunmuyor,picproje.org  gerçekten çok faydalı bende belki burda birşeyler alırım diye açtım konuyu :)

mesaj birleştirme:: 06 Eylül 2013, 00:18:55

sizce bu eleman iş görür mü? http://www.soselectronic.com/?str=371&artnum=122203&name=tracopower-ten50-2412
Mustafa Emir SADE

mustafa_cmbz

prof. tasarımları bilmem ama bayadır araç gösterge panellerini tamir ediyorken hep karşılaştığım besleme entegreleri lm2576 tarzı idi..

Ama şöyle bir durumda var yani ne yapmak istediğinde önemli o cihaz araçta ne iş yapcak ona göre devrenin ihtiyaçlarına göre besleme tasarımı yapılması hem maliyet hemde kabiliyet açısından yani verimlilik açısından daha doğru olur gibi..

yani ayıyorum sadece led yakıp söndüreceksen 7805 lm317 de yeterli olabilir atıyorum kıytırık bi termometre vs. yapacaksan lm2576 da olabilir ama gel gelelim bi ecu beyin tarzı şeyler yapacaksan farklı tasarımlar da gerektirebilir..

mesela eski patronum sıralı otogaz sistemi ile ilgili bir proje yaptılar şimdi yeni bir marka olarak piyasaya girecekler seri üretime geçtiler diye biliyorum üzerinde arm işlemci var ve yanlış hatırlamıyorsam lm2576 tarzı bir besleme var üzerinde...

iyi çalışmalar..

polleme

Ben birçok araç içi mini besleme devrelerinin içinde MC34063 gördüm. Bu çip te gerçekten iyi. Çekilecek akım 1A altında ise MC34063 kullanımı da düşünülebilir. Çıkışında ripple azaltma için filter devreleri de var.

cicjoe

http://en.wikipedia.org/wiki/MISRA_C

MISRA C is a software development standard for the C programming language developed by MISRA (Motor Industry Software Reliability Association). Its aims are to facilitate code safety, portability and reliability in the context of embedded systems, specifically those systems programmed in ISO C

Bunu da bir arastirin bence.. Detayini bilmiyorum, yani uygulamak zorunlu mudur degil midir ama isinize yarayabilir..

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

musti463

Mustafa Emir SADE

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: musti463 - 06 Eylül 2013, 12:30:30
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

http://postimg.cc/image/nbgaw3579/

LM2576 ile kurulan resimdeki devre yeterli olur mu ek olarak varistör,kapasitör,bobin bağlanmalımıdır?

Besleyeceğiniz devrenin hassasiyetine göre değişmekle birlikte yukarıda vermiş olduğunuz şemadaki devre çoğu zaman yeterli olmaktadır. Şaselerin bol olması, fazla dolaşmadan doğrudan entegreye taşınması ve regülatörün etrafındaki malzemelerin regülatöre en yakın noktaya taşınıp kısa ve düz hatlarla bu malzemelerin birbirine bağlanması bu tarz anahtarlamalı regülatör devrelerinde önem arz etmektedir. LM2576 nın datasheet inde bu konuyla ilgili yeterli açıklamalar ve örnek pcb şekli mevcuttur.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

musti463

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 06 Eylül 2013, 13:00:52
Besleyeceğiniz devrenin hassasiyetine göre değişmekle birlikte yukarıda vermiş olduğunuz şemadaki devre çoğu zaman yeterli olmaktadır. Şaselerin bol olması, fazla dolaşmadan doğrudan entegreye taşınması ve regülatörün etrafındaki malzemelerin regülatöre en yakın noktaya taşınıp kısa ve düz hatlarla bu malzemelerin birbirine bağlanması bu tarz anahtarlamalı regülatör devrelerinde önem arz etmektedir. LM2576 nın datasheet inde bu konuyla ilgili yeterli açıklamalar ve örnek pcb şekli mevcuttur.

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam
Mustafa Emir SADE

OG

Oto teybi incelenirse fazla birşey olmadığı görülür.

Girişte sigorta, sonrasında ters koruma diyodu, sonra LC filtre elemanları sonra herhangi bir regulator.

İyi GND, iyi ekranlama vs vs.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.