2*16 lcd de koyu renk karakter basma mümkünmü?

Başlatan safaka123, 08 Eylül 2013, 16:21:55

safaka123

2*16 lcd yeşil ekran isis denemesi yapıyorum. Bir menü oluşturup burada bir butonla seçme işlemi yaptırmak istiyorum ama butona her bastığımda menüdeki seçeneklerden biri koyu diğerleri açık olmalı ki seçilen belli olsun. Bu istek karakter lcd de mümkün mü. mümkün değilse ok koyarak gösterebiliriz ama seçilen koyu çıkarsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Teşekkürler.

muhittin_kaplan

haydarpasamikro

Olur ama biraz uğraşacaksın.
Menu de kullandığın harflerin terslerini CGRAM de tut. Kapasitesi 8 olduğu için uzun menü isimlerinde harfleri CGRAM e doldur boşalt yap. Önceden tüm kullanılan harflerin terslerinin kodlarının dizisini oluştur. Sonra gerektiğinde CGRAM e yükleyip özel karakterlerini ekrana bastır. Sistemi hızlandırmak için menüde gezinirken önceki ve sonraki menüde kullanılacak harfleri hazırda tutup CGRAM e yüklemek faydalı olabilir.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

muhittin_kaplan

Hocam inverted demiyor bold diyor. Kaldiki onun icinde ugrasmazdim

safaka123

Yanıtlarınız için teşekkürler. Öncelikle söylemeliyim invert olarak adlandırabiliriz kutu cursor çıktığında yanıyor gibi siyah fon üzerine açık renk harf demek istedim. Fakat gösterilen yol şimdilik benim başarabileceğim gibi değil. Sanırım ileride tavsiye ettiğiniz şekilde modül olarak deneyebilirim. Şu an için ok koymak en iyisi.

haydarpasamikro

Farketmez, font jeneratör ile yapmak istediğimiz herşeyi oluşturabiliriz. Ancak uğraşmaya değer mi?
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

tyildizak

Alıntı yapılan: safaka123 - 08 Eylül 2013, 17:01:48
Yanıtlarınız için teşekkürler. Öncelikle söylemeliyim invert olarak adlandırabiliriz kutu cursor çıktığında yanıyor gibi siyah fon üzerine açık renk harf demek istedim. Fakat gösterilen yol şimdilik benim başarabileceğim gibi değil. Sanırım ileride tavsiye ettiğiniz şekilde modül olarak deneyebilirim. Şu an için ok koymak en iyisi.

Sizin istediğiniz inverted değil,  gri tonlarda karakter elde etmek. Bunun yöntemini aşağıdaki ilk resimi incelediğinizde görebilirsiniz. Yazılımsal pwm benzeri bir mantıkla yapılmış:

Kaynak: http://bit.ly/1esTJ7i

LukeSkywalker

safaka123

Alıntı yapılan: tyildizak - 08 Eylül 2013, 19:33:55
Sizin istediğiniz inverted değil,  gri tonlarda karakter elde etmek. Bunun yöntemini aşağıdaki ilk resimi incelediğinizde görebilirsiniz. Yazılımsal pwm benzeri bir mantıkla yapılmış:

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

resimleri bir tek ben mi göremiyorum bilemiyorum fakat çeviri yazısından anladığım kadarıyla döküman grafik lcd ye ait gibi görünüyor.
Yanılıyormuyum?

haydarpasamikro

Google chrome ile aç linki ve ekranı tazele.

safaka123

Şimdi gördüm mükemmel gerçekten. ekran yineleme zamanı çok hızlı olduğundan bu şekilde görünüyor desem hepsi aynı şekilde görünmüyor. Sanırım normal karakter lcd değil.Bir arkadaşın dediği gibi uğraşmaya değermi? bilemiyorum grafik lcd ile bu yapılabilir sanıyorum. Yinede ufkumu genişlettiniz teşekkürler.

Maxim

bu linkteki örnek standart 2x16 karakter ekran
hani heryerde satılan cinsten
pwm falan kullanmış dediğine göre o gri tonlamayı yapabilmek için

fakat deli saçmalığı
yani oluyor demek için yapılmış gibi
olduda ne oldu? diye sormak lazım adama
kim bilir kaç yüz satırlık kod yazdı, gereksiz
olmayı versin gri ton 

ipek

chan'ı 10 yıldan fazla tanıyoruz.tedavi olmuştur artık diye tahmin ettik ama nafile.. ;D

safaka123

bu konuyu öğrendikçe ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. :) Amatör olmak böyle bir şey olsa gerek.  Aynı durumlarla belki başlarda öğrenirken sizde karşılaşmışsınızdır.
PBP de lcd kullanırken data sıralaması ardışık olması gerekirmiş. Bunu öğrendim fakat başka birisi bunu kırabilmek için bir C program modülü yaratmış istediği porta bağlıyor. C bilmem ama mantığı kendi komut yorumcusunu yazmış gibi geldi. modül çağırılarak başlanmış ve modül içinde ekransil gibi bir komut yaratmış yada yaz gibi C için bunu çözmüş belki bu da önemsiz gibi gelebilir her entegrenin aynı sayıda portu gittiğinden hangi port olduğu önemli değil gibi. Fakat bir program yazdınız ve o portları başta tanımlamadan program içinde kullandınız. sonrasında LCD bağlamak istediniz portları dağınık kullandığınız için şartlara uymadı program tekrar mı değiştirilecek tüm ilgili satırlar. Boş portlara koyamayacakmıyız?

Başka bir konu da LCD bize 8 yeni karakter hakkı veriyor. Fakat çoğu çince bir sürü karakter için hafıza var. bu karakterlerin yerine yenisini kaydedemezmiyiz?

Başka bir konu ise 128 ten fazla karakter hafızasında karakter var fakat bir türlü 128 den fazlasını kullanamıyorum. PBP da 128. karakterden sonrasını nasıl kullanabilirim.

Teşekkürler.

Kabil ATICI

ROM verilerine müdahale etme hakkımız yok.
Çince karakter olmayan LCD kullanabilirsin...
ambar7